Vägarna till att arbeta professionellt med sällskapsdjur kan se ut på många olika sätt, till exempel via gymnasieutbildning, universitet eller lärningsutbildning och lång erfarenhet. Oavsett utbildningsväg krävs ett brinnande intresse för och stor kunskap om djur.
DYN – nätverk för den som arbetar med sällskapsdjur
Djurbranschens Yrkesnämnd, DYN, är ett nätverk med medlemmar från sällskapsdjursbranschen. Medlemmarna representerar arbetslivet och nätverket arbetar med att bevaka och driva gemensamma frågor samt främja utbildning och rekrytering inom branschen för sällskapsdjur.
Kartläggning av sällskapsdjursbranschen
Under hösten 2010 lät DYN göra en kartläggning av sällskapsdjursbranschen, det vill säga hela djurbranschen med undantag för lantbruksdjur och häst. Djurbranschen omsätter cirka 10 miljarder kronor årligen och intresset för varor och tjänster inom området ökar ständigt.
Läs mer