Uppföljare till Dogs Exposed
1 mar 2012 I måndags visades uppföljaren till den engelska dokumentären Pedigree Dogs Exposed i kanalen BBC Four. I den nya filmen, Pedigree Dogs Exposed: Three Years On undersöker programmets producent vad som hänt under de tre år som gått sedan den första filmen.
När filmen Pedigree Dogs Exposed visades i England 2008 väckte den stor uppmärksamhet. Baksidan av hundaveln exponerades för en stor publik och bilder på extremavlade hundar med stora hälsoproblem ledde till kraftig kritik av den engelska kennelklubben, KC. Filmen blev en väckarklocka för KC som nu arbetar aktivt för att minska extremaveln och förbättra hälsoläget bland utsatta raser.
Eftersom BBCs program inte visas för användare utanför Storbritannien kan du inte se filmen. Den fanns en kort tid på Youtube men är nu borttagen på grund av upphovsrättsanspråk från produktionsbolaget.