Page-Header-Logo
Crispy Legacy blev Best in Show

Crispy Legacy blev Best in Show

Crispy Legacy blev Best in Show

11 dec 2011 Svenska Kennelklubbens internationella utställning Stockholm Hundmässa 2011 på Stockholmsmässan i Älvsjö avgjordes under söndagkvällen. Till årets Best in Show utsågs strävhåriga foxterriern Crispy Legacy med ägaren Agneta Åström från Helsingborg som också fött upp den vinnande hunden.

Den hunduppfödare vars så kallade uppfödargrupp (fyra hundar) vunnit flest pris under året tilldelas utmärkelsen ”Årets uppfödare”. I år blev det Heléne Hulthen och Maria Söderkvist med kennelnamnet Cameron som fick utmärkelsen. Hundrasen de föder upp är  irish softcoated wheaten terrier.

I samband med Stockholm Hundmässa 2011 avhölls nordiska mästerskapen i junior handling, en tävlingsgren för ungdomar som kan beskrivas som ”konsten att visa en utställningshund”. Vinnare blev Victoria Gill från Norge medan lagtävlingen vanns av Sverige. I lördags avgjordes också de svenska mästerskapen som vanns av 15-åriga Pernilla Lindström som därmed är kvalificerad för att tävla på den engelska utställningen Cruft's. Pernilla är född 1996 och kommer från Lammhult (Växjö Hundungdom).

Freestyle är en slags lydnadsuppvisning till musik där hund och förare ska utföra rörelser i samspel med varandra och i takt med musiken. På lördagen avgjordes finalerna i Agria freestyle cup. Klass I vanns av Alexandra Widlund, Bollnäs BK som tävlade med border collien Eyemarkers Floyde. Klass II vanns av Lovisa Andersson, Stockholm Södra BK med hunden Trolla. I klass III, som är den högsta klassen, gick Michaela Neiglick, Nacka HU.

Lördagens lydnadsprov elitklass vanns av Mona Kjernholm, Varberg, som tävlade med border collien Vallhund Marvin. På söndagen vann  Lena Björnsson från Skoghall med Navalls Tease, border collie.

Stockholm Hundmässa 2011 hade totalt 30 053 besökare. Hela 7 206 hundar för­delade på 306 raser deltog i Svenska Ken­nelklubbens årliga internationella utställning, som har hållits i Älvsjö på Stockholmsmässan sedan 1971. Utöver de hundar som deltog i utställningen fanns omkring 1 000 hundar på plats för att delta i tävlingsgrenar som freestyle, lydnad och junior handling och för att visas på rasklubbstorget. 

Läs mer

 Foto: Johan Frick-Meijer

steg-for-steg_220x86_2.jpg

Hunduppfödning – steg för steg

Vi hjälper dig som är ny på uppfödning att göra saker i rätt ordning.

Bli medlem i
länsklubb

Ansök här!

Månadens erbjudande

Månadens erbjudande

Köp huvtröjan Eurasier för endast 400 kr. Ord. medlemspris 600 kr.

djurid_220x86.jpg

Läs mer om DjurID.se!

Nyfiken på hur vårt ägarregister fungerar och hur du registrerar dig som ägare till din hund eller katt?

forstoringsglas_220x86.jpg

Söker du länkar?

Genvägar till läns-, special- och rasklubbar? Välj "länkar till klubbar" i den gröna Snabbval–rutan längre upp till höger på sidan.

Info om din hund
Resultat från utställningar, veterinärundersökningar m.m.

HUNDDATA

bestall-blanketter_220x86.jpg

Letar du blanketter?

Sök i dokumentbanken eller klicka här för våra mest efterfrågade blanketter, regler och broschyrer