De nya föreskrifterna påverkar i högsta grad hundägare vars hundar av olika anledning fått läkemedel och vissa andra substanser liksom de hundägare som beviljats dispens av SKK för att delta på utställning, prov eller tävling.
Oklart vad som gäller
Eftersom SKK inte på något sätt involverats i arbetet med att ta fram de nya föreskrifterna, och inte heller meddelats att de var på gång, kan vi inte ge mer information än följande.
De dispenser som getts av SKK gäller enbart i förhållande till organisationens regelverk "Nationellt dopingreglemente för hund". Från och med den 1 juli gäller även Jordbruksverkets föreskrift och dispens från dessa hanteras av Jordbruksverket.
Hundar som går på medicinsk behandling omfattas alltså av både SKKs dopingreglemente och de nya föreskrifterna och behöver således dispens från såväl SKK som Jordbruksverket för att få delta på prov, tävling och utställning.
Läs mer