AUSTRALIAN CATTLEDOG |
Antal: 8 |
|
Domare: |
HAGEN HELGE WERNER, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
AU CH NO UCH NO V-15 TAGETARL JUMPIN JACK FLASH Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: BECKETT J S & C M, AUSTRALIEN |
|
BIM: |
WORKING MATES BUCKAROO BABE Ägare: GUNNARSSON KARIN, KROKOM Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO |
|
CACIB - hane: |
AU CH NO UCH NO V-15 TAGETARL JUMPIN JACK FLASH Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: BECKETT J S & C M, AUSTRALIEN |
|
CACIB - tik: |
WORKING MATES BUCKAROO BABE Ägare: GUNNARSSON KARIN, KROKOM Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO |
|
CERT - hane: |
AU CH NO UCH NO V-15 TAGETARL JUMPIN JACK FLASH Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: BECKETT J S & C M, AUSTRALIEN |
|
CERT - tik: |
WORKING MATES BUCKAROO BABE Ägare: GUNNARSSON KARIN, KROKOM Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO |
|
AUSTRALIAN KELPIE |
Antal: 24 |
|
Domare: |
HAGEN HELGE WERNER, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
AGHD I C.I.B. LPI LPII LPIII NO V-15 NORD UCH RLD N&F&A&M DRAGONORA STEEL PANTHER Ägare: JOHANSSON MALIN, MALUNG Uppfödare: FOKKENS EIKE, FOKKENS JAN, SKÄLLINGE |
|
BIM: |
KORAD SE UCH DEEPEYES DANCE WITH DRAGONS III Ägare: OLSSON SOFIE, KIL Uppfödare: HATTEBERG JEANETTE, NORGE |
|
CACIB - hane: |
AGHD I C.I.B. LPI LPII LPIII NO V-15 NORD UCH RLD N&F&A&M DRAGONORA STEEL PANTHER Ägare: JOHANSSON MALIN, MALUNG Uppfödare: FOKKENS EIKE, FOKKENS JAN, SKÄLLINGE |
|
CACIB - tik: |
KORAD SE UCH DEEPEYES DANCE WITH DRAGONS III Ägare: OLSSON SOFIE, KIL Uppfödare: HATTEBERG JEANETTE, NORGE |
|
CERT - hane: |
VICKULAS VIPER Ägare: LINNARSSON KAJSA, FALKÖPING Uppfödare: LINDGREN ANN-SOFIE, KUMLA |
|
Bästa veteran: |
DK RLCH DK UCH LPI LPII RLD N&F&A&M SE UCH SE VV-15 EVALLENS CHOCOLATE PUDDING Ägare: LINDSTRÖM MARI, RYDSGÅRD Uppfödare: MYRBRINK EWA, ALMUNGE |
|
AUSTRALIAN SHEPHERD |
Antal: 60 |
|
Domare: |
MOWBRAY-MORGAN PATRICIA, USA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B.&DK&NO UCH DK&NORD V-12 FI V-12 NO V-11 NO V-14 SE V-14 -15 NORTHBAY'S ROCK ON SUMMIT Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA Uppfödare: WOOD MONTY & KATHI & HERRON HEATHER, USA |
|
BIM: |
SE UCH SE VCH TJH(PTRH) TWINSPIRED CALL IT LUCK Ägare: SJÖÖ KID, JULITA Uppfödare: SUNDE SIV, NORGE |
|
CACIB - hane: |
C.I.B.&DK&NO UCH DK&NORD V-12 FI V-12 NO V-11 NO V-14 SE V-14 -15 NORTHBAY'S ROCK ON SUMMIT Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA Uppfödare: WOOD MONTY & KATHI & HERRON HEATHER, USA |
|
CACIB - tik: |
SE UCH SE VCH TJH(PTRH) TWINSPIRED CALL IT LUCK Ägare: SJÖÖ KID, JULITA Uppfödare: SUNDE SIV, NORGE |
|
CERT - hane: |
EE CH FI UCH LT CH LV CH NO UCH BASCO LABAKAN SLOVAKIA Ägare: SAARA HOVI, HUITTINEN, FINLAND Uppfödare: ZELENAYOVÅ EVA, SLOVAKIEN |
|
CERT - tik: |
ÖSTRA GREDA COCO CHANEL Ägare: SJÖÖ MATHILDA, REFTELE Uppfödare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. EE CH FI JV-07 FI UCH NO UCH SE UCH SE V-07 DROVER'S CROWN JEWEL Ägare: SATU & TAIJA TANNER, SJUNDEÅ, FINLAND Uppfödare: TANNER SATU, FIN02330 ESPOO |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B.&DK&NO UCH DK&NORD V-12 FI V-12 NO V-11 NO V-14 SE V-14 -15 NORTHBAY'S ROCK ON SUMMIT Ägare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA Uppfödare: WOOD MONTY & KATHI & HERRON HEATHER, USA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ÖSTRA GREDA Uppfödare: OMARSSON GISLI, BLOMSTERMÅLA |
|
|
Domare: |
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH FI V-10 SE UCH BRISTREGAL QUEEN OF REGAL Ägare: NINA JANGER & KENNETH HOLMBERG, JÄRVENPÄÄ, FINLAND Uppfödare: JANGER NINA, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B. EE CH FI UCH JWW-13 LV CH NO UCH NORD V-13 NORD V-14 MEMORYLANE SAMBA CARAMBA Ägare: TIMO TÖRMÄ, TAMPERE, FINLAND Uppfödare: BRUSIN NINA, NURMIJÄRVI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. EE CH FI UCH JWW-13 LV CH NO UCH NORD V-13 NORD V-14 MEMORYLANE SAMBA CARAMBA Ägare: TIMO TÖRMÄ, TAMPERE, FINLAND Uppfödare: BRUSIN NINA, NURMIJÄRVI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
FI UCH FI V-10 SE UCH BRISTREGAL QUEEN OF REGAL Ägare: NINA JANGER & KENNETH HOLMBERG, JÄRVENPÄÄ, FINLAND Uppfödare: JANGER NINA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
C.I.B. EE CH FI UCH JWW-13 LV CH NO UCH NORD V-13 NORD V-14 MEMORYLANE SAMBA CARAMBA Ägare: TIMO TÖRMÄ, TAMPERE, FINLAND Uppfödare: BRUSIN NINA, NURMIJÄRVI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI UCH OLDBEAR MISS DIOR CHERIE Ägare: LAPINLAMPI SINI-TUULI, FI-33880 LEMPÄÄLÄ, FINLAND Uppfödare: KORTELAINEN JAANA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI&DK UCH LT CH NO UCH RLD N SE UCH VEUW-15 FARMARENS GOOD GIRL Ägare: SANDBERG LINNÉA, GÄVLE Uppfödare: LUNDELL MAINE, GÄVLE |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: LÄRKÄNGEN'S Uppfödare: ÖHQVIST ANNE-MARIE, ÖHQVIST JENNY, EDSVALLA |
|
|
Domare: |
HAGEN HELGE WERNER, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EUW-15 NO JV-11 NO UCH NO V-12 NO V-13 NORD V-14 FRAM DE LA NOE D'ORIENT Ägare: ANNEBETH REINERT, 2120, NORGE Uppfödare: WIPLIER CECILE, FRANKRIKE |
|
BIM: |
JAKIRA'S SOLEIL DE L'AMOUR Ägare: ÅSE ROMTVEIT, SELJORD, NORGE Uppfödare: JOHANSEN AUD HAUGERUD, NORGE |
|
CACIB - hane: |
EUW-15 NO JV-11 NO UCH NO V-12 NO V-13 NORD V-14 FRAM DE LA NOE D'ORIENT Ägare: ANNEBETH REINERT, 2120, NORGE Uppfödare: WIPLIER CECILE, FRANKRIKE |
|
CACIB - tik: |
JAKIRA'S SOLEIL DE L'AMOUR Ägare: ÅSE ROMTVEIT, SELJORD, NORGE Uppfödare: JOHANSEN AUD HAUGERUD, NORGE |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. C.I.E. KBH V-08-09 KORAD NORD UCH TJH(FM) SATCHMO'S ATHENA Ägare: KÄRNHAGEN KARIN, OSKARSHAMN Uppfödare: SAHLQVIST ANNA-KARI, ANDERSSON BO, LÖBERÖD |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SILOGÅRDEN'S Uppfödare: LANTZ EVA, HJORTKVARN |
|
BELGISK VALLHUND/ GROENENDAEL |
Antal: 25 |
|
Domare: |
PETER SIEGFRIED, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE JCH APOLLO DE BRUINE BUCK Ägare: LIISA SARJANEN, KYRKSLÄTT, FINLAND Uppfödare: ROOZEN-SMETSERS R, HOLLAND |
|
BIM: |
REVLOCH FASHION Ägare: LYRHOLM CARIN, SKOGÅS Uppfödare: LAWLESS PAUL & JEAN & KELLY, IRLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. C.I.E. NORD JV-11 SE UCH JE M'APPELLE TORRES Ägare: TUULIA PAJUNEN, ÅBO, FINLAND Uppfödare: HEDENBERG SABINA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
REVLOCH FASHION Ägare: LYRHOLM CARIN, SKOGÅS Uppfödare: LAWLESS PAUL & JEAN & KELLY, IRLAND |
|
CERT - hane: |
EE JCH APOLLO DE BRUINE BUCK Ägare: LIISA SARJANEN, KYRKSLÄTT, FINLAND Uppfödare: ROOZEN-SMETSERS R, HOLLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. EE CH EUW-13 LPI NO UCH SE V-12 FLISDAELEN'S GAYORA Ägare: WIRSTRÖM SOFIE, BYSKE Uppfödare: HEDLUND SOFIE, BYSKE |
|
BELGISK VALLHUND/ LAEKENOIS |
Antal: 4 |
|
Domare: |
PETER SIEGFRIED, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH EUW-15 NO UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
CACIB - tik: |
DK UCH EUW-15 NO UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 ROUGHRAGS DAZZLING DELILAH Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: MAGNERHOLT CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. DK UCH KBH V-09 KORAD NORD JV-07 NORD V-07 HOI LIBERTINE OF THE BORDER RIVER Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: BLOKLAND J VAN, N-4021 AE MAURIK |
|
BELGISK VALLHUND/ MALINOIS |
Antal: 17 |
|
Domare: |
PETER SIEGFRIED, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-15 ALCOSETHA'S JALCO Ägare: PERSSON YLVA, GÖTENE Uppfödare: VAN DIEST J W, NEDERLÄNDERNA |
|
BIM: |
C.I.E. DK UCH EE CH NORD V-11 SE V-11 SE V-12 JOLIEFLEUR DU TERRIL DES LOUPS Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: CORNU-PLAMONT GASTON, BELGIEN |
|
CACIB - hane: |
SE JV-15 ALCOSETHA'S JALCO Ägare: PERSSON YLVA, GÖTENE Uppfödare: VAN DIEST J W, NEDERLÄNDERNA |
|
CACIB - tik: |
C.I.E. DK UCH EE CH NORD V-11 SE V-11 SE V-12 JOLIEFLEUR DU TERRIL DES LOUPS Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: CORNU-PLAMONT GASTON, BELGIEN |
|
CERT - tik: |
JEUW-14 LPI LPII RLD N SE JV-15 KORA Z OSTROVA BABER Ägare: KURTSSON FRIDA, GÄLLIVARE Uppfödare: BACOVA BERNADETA, TJECKIEN |
|
Bästa veteran: |
JWW-08 NORD JV-07 GOYA DU TERRIL DES LOUPS Ägare: SAKARI JOENVÄÄRÄ, VIHTI, FINLAND Uppfödare: CORNU-PLAMONT GASTON, BE-7022 MESVIN |
|
BELGISK VALLHUND/ TERVUEREN |
Antal: 32 |
|
Domare: |
PETER SIEGFRIED, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE CH LV CH SE V-15 DUVEL CHARM Ägare: SARI TUOMINEN, VASKIO, FINLAND Uppfödare: STRANDGÅRD SUSANNE, FINLAND |
|
BIM: |
TRAXA'S DESIGNED FOR FLAMMEUS Ägare: ARJA JAAKKOLA, MÄNTSÄLÄ, FINLAND Uppfödare: KJAERSTAD SUSANNE & OLSEN KAROLINE, NORGE |
|
CACIB - hane: |
EE CH LV CH SE V-15 DUVEL CHARM Ägare: SARI TUOMINEN, VASKIO, FINLAND Uppfödare: STRANDGÅRD SUSANNE, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
TRAXA'S DESIGNED FOR FLAMMEUS Ägare: ARJA JAAKKOLA, MÄNTSÄLÄ, FINLAND Uppfödare: KJAERSTAD SUSANNE & OLSEN KAROLINE, NORGE |
|
CERT - hane: |
LPI LPII NO JV-14 RLD F RLD N HEXEN HOUSE FEAHR Ägare: LITHNER MONAH, GÄVLE Uppfödare: HOLESÄTER ÅSAH, LITHNER MONAH, BERGSHAMRA |
|
Bästa veteran: |
NORD V-11 MY'S LYA ASSAR AV NÄSSLA Ägare: MELIN THERESE, TOLLARP Uppfödare: OLAVI LOTTA, SKURUP |
|
Bästa avelsgrupp: |
ULVEMORS I V DEVIH Ägare: SUSANNE STRANDGÅRD, 22410, FINLAND Uppfödare: SOMMER EIRIN & YNGVE, N-3220 SANDEFJORD |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DUVEL Uppfödare: STRANDGÅRD SUSANNE, FINLAND |
|
|
Domare: |
HAGEN HELGE WERNER, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NORD V-11 SE V-14 RIBELLEPELOS PERLA Ägare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK Uppfödare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
CACIB - tik: |
NORD V-11 SE V-14 RIBELLEPELOS PERLA Ägare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK Uppfödare: GODE MARIA, ÅKERS STYCKEBRUK |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. NORD UCH SE V-10 TEMPELUDDENS LAGUNA Ägare: ANDERSSON LENA, VÄSTERÅS Uppfödare: LINDQUIST HANS, LINDQUIST ANITA, STAVSJÖ |
|
BERGER DES PYRÉNÉES À FACE RASE |
Antal: 9 |
|
Domare: |
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH NO UCH NORD V-14 SE JV-12 SE UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 LIGHT MY FIRE DASTON Ägare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK |
|
BIM: |
DK UCH NORD JV-11 NORD V-12 SE UCH SE V-14 BELLIS VOM PFIFFIGEN LÜNER Ägare: JOMGART MARI, GIMO Uppfödare: GEIPING CHRISTIAN & WIEBKE, TYSKLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH NO UCH NORD V-14 SE JV-12 SE UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 LIGHT MY FIRE DASTON Ägare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK |
|
CACIB - tik: |
DK UCH NORD JV-11 NORD V-12 SE UCH SE V-14 BELLIS VOM PFIFFIGEN LÜNER Ägare: JOMGART MARI, GIMO Uppfödare: GEIPING CHRISTIAN & WIEBKE, TYSKLAND |
|
CERT - hane: |
FI UCH NO UCH NORD V-14 SE JV-12 SE UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 LIGHT MY FIRE DASTON Ägare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK Uppfödare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SE V-11 SE V-13 CIEL BLEU Ägare: THUNQVIST ÅSA, SJÖVIK Uppfödare: |
|
BERGER DES PYRÉNÉES À POIL LONG |
Antal: 15 |
|
Domare: |
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EUW-15 NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 SE V-15 ANGEYJA'S AELA Ägare: GRO MATHIESEN OG PER TORE ROMSTAD, ROA, NORGE Uppfödare: MATHIESEN GRO, NO-2740 ROA |
|
BIM: |
NORD UCH SE UCH SE V-14 VEUW-15 HOB-NOB'S QUIDAM Ägare: GRO MATHIESEN OG PER TORE ROMSTAD, ROA, NORGE Uppfödare: WESTERBERG MONICA, LUNDH ULRIKA, ÅKERSBERGA |
|
CACIB - hane: |
FI UCH SE UCH DIRGIS DIRAS DELPIE VI Ägare: WANGE SARA, TIERP Uppfödare: WANGE SARA, TIERP |
|
CACIB - tik: |
HOB-NOB'S ILLICO Ägare: WESTERBERG MONICA, RIMBO Uppfödare: WESTERBERG MONICA, LUNDH ULRIKA, ÅKERSBERGA |
|
CERT - tik: |
HOB-NOB'S ILLICO Ägare: WESTERBERG MONICA, RIMBO Uppfödare: WESTERBERG MONICA, LUNDH ULRIKA, ÅKERSBERGA |
|
Bästa veteran: |
NORD UCH SE UCH SE V-14 VEUW-15 HOB-NOB'S QUIDAM Ägare: GRO MATHIESEN OG PER TORE ROMSTAD, ROA, NORGE Uppfödare: WESTERBERG MONICA, LUNDH ULRIKA, ÅKERSBERGA |
|
|
Domare: |
JENSEN HANNE LAINE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO JV-14 NO UCH NO V-15 NORD JV-14 ATENGAFLU'S BARON BARA-ÄNN Ägare: GULLBERG ULF, FORSHAGA Uppfödare: GULLBERG AGNETA, GULLBERG ULF, FORSHAGA |
|
BIM: |
SE JV-15 SE V-15 JAINO DU COURANT D'ERE Ägare: SALLINEN TIINA & NIEMELÄ KAARINA, FI-97675 NARKAUS, FINLAND Uppfödare: CRANCE JEAN-J & LOFFICIAL SYLV, FRANKRIKE |
|
CACIB - hane: |
NO JV-14 NO UCH NO V-15 NORD JV-14 ATENGAFLU'S BARON BARA-ÄNN Ägare: GULLBERG ULF, FORSHAGA Uppfödare: GULLBERG AGNETA, GULLBERG ULF, FORSHAGA |
|
CACIB - tik: |
SE JV-15 SE V-15 JAINO DU COURANT D'ERE Ägare: SALLINEN TIINA & NIEMELÄ KAARINA, FI-97675 NARKAUS, FINLAND Uppfödare: CRANCE JEAN-J & LOFFICIAL SYLV, FRANKRIKE |
|
Bästa veteran: |
C.I.E.&DK&NO UCH KBHV-06&NO V-05-06-07-08 NORD V-06-07 SE V-05-06-07 SE VCH WW&SE V-08 VIF-D'OR DU DOMAINE DE SAINT PAUL Ägare: GULLBERG ULF, FORSHAGA Uppfödare: HARNIST JACQUES, FR-68210 DANNEMARIE |
|
Bästa avelsgrupp: |
SE UCH TJH(FM) ATENGAFLU'S ZENTA Ägare: LILJEROOS TANGHÖJ ÅSA, TORSHÄLLA Uppfödare: GULLBERG AGNETA, GULLBERG ULF, FORSHAGA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: VÄSBYVIKENS Uppfödare: LILJEROOS TANGHÖJ ÅSA, TANGHÖJ HANS, TORSHÄLLA |
|
|
Domare: |
POLETAEVA IRINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
AGD III LPII NORD JV-14 MAGICAL JOY QUICKSILVER'S DREAM Ägare: PIA VILJAMAA, PARAINEN, FINLAND Uppfödare: ABERG MIA, FINLAND |
|
BIM: |
JEUW-15 KORSAKOV'S FLASH OF MAGICAL JOY Ägare: PIA VILJAMAA, PARAINEN, FINLAND Uppfödare: JANE M BISHOP, JULI LACEY-BLACK &, CYNTHIA GEISS, USA |
|
CACIB - hane: |
JEUW-15 KORSAKOV'S FLASH OF MAGICAL JOY Ägare: PIA VILJAMAA, PARAINEN, FINLAND Uppfödare: JANE M BISHOP, JULI LACEY-BLACK &, CYNTHIA GEISS, USA |
|
CACIB - tik: |
AGD III LPII NORD JV-14 MAGICAL JOY QUICKSILVER'S DREAM Ägare: PIA VILJAMAA, PARAINEN, FINLAND Uppfödare: ABERG MIA, FINLAND |
|
BOUVIER DES FLANDRES |
Antal: 14 |
|
Domare: |
ALBRIGO ANNA, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-14 NO JV-14 NORD JV-14 SE JV-14 EXCERNO VINTAGE VIZZLA AF FIFI Ägare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS |
|
BIM: |
SE JV-13 SE V-13 MÖRRIMÖYKYN ARAGORN Ägare: JARI ASTREN, HÄMEENLINNA, FINLAND Uppfödare: AARNIO ANTERO, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
SE JV-13 SE V-13 MÖRRIMÖYKYN ARAGORN Ägare: JARI ASTREN, HÄMEENLINNA, FINLAND Uppfödare: AARNIO ANTERO, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
DK JV-14 NO JV-14 NORD JV-14 SE JV-14 EXCERNO VINTAGE VIZZLA AF FIFI Ägare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS |
|
Bästa veteran: |
DK UCH KBH V-07 NORD V-07 NORD V-11 SE V-07 SE V-12 MÖRRIMÖYKYN ULRIIKKA Ägare: EVA & LARS ODRUP, PÄLKÄNE, FINLAND Uppfödare: AARNIO ANTERO, FIN-36600 PÄLKÄNE |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MÖRRIMÖYKYN Uppfödare: AARNIO ANTERO, FINLAND |
|
|
Domare: |
POLETAEVA IRINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
ZHAMANEN SNOWSTORM Ägare: MARIIA TOURONEN, SASTAMALA, FINLAND Uppfödare: TOURONEN MARIIA, FINLAND |
|
BIM: |
SE V-12 CARTIER MONZERAT MYSTIQUE Ägare: ANNA-MAIJA SIISKONEN, PIEKSÄMÄKI, FINLAND Uppfödare: LAUMOLA JAANA, SIGTUNA |
|
CACIB - hane: |
ZHAMANEN SNOWSTORM Ägare: MARIIA TOURONEN, SASTAMALA, FINLAND Uppfödare: TOURONEN MARIIA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE V-12 CARTIER MONZERAT MYSTIQUE Ägare: ANNA-MAIJA SIISKONEN, PIEKSÄMÄKI, FINLAND Uppfödare: LAUMOLA JAANA, SIGTUNA |
|
CERT - hane: |
LPI LPII SIMPLY THE BEST EL' BRIDORADO Ägare: KERNEHED KATARINA, ARBOGA Uppfödare: KOZIK IWONA, POLEN |
|
Bästa veteran: |
DK U(D)CH JEUW-08 NO U(D)CH ANAYA DESIRE ELITE Ägare: MERETE SLAATTEN, SKI, NORGE Uppfödare: RUPNIK MOJCA, SLOVENIEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ZHAMANEN Uppfödare: TOURONEN MARIIA, FINLAND |
|
CAO DA SERRA DE AIRES |
Antal: 4 |
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
IT CH NO V-14 NORD V-14 SE JV-12 SE UCH SE V-12 SE V-13 HERDSMAID'S TOMAR Ägare: SJÖSTEDT KERSTIN, DÖSJEBRO Uppfödare: SJÖSTEDT KERSTIN, DÖSJEBRO |
|
BIM: |
FUNFUN SUKLAA UNELMA Ägare: PÄIVI METSÄTALO, ANTTOLA, FINLAND Uppfödare: METSÄTALO PÄIVI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
IT CH NO V-14 NORD V-14 SE JV-12 SE UCH SE V-12 SE V-13 HERDSMAID'S TOMAR Ägare: SJÖSTEDT KERSTIN, DÖSJEBRO Uppfödare: SJÖSTEDT KERSTIN, DÖSJEBRO |
|
CERT - tik: |
FUNFUN SUKLAA UNELMA Ägare: PÄIVI METSÄTALO, ANTTOLA, FINLAND Uppfödare: METSÄTALO PÄIVI, FINLAND |
|
CESKOSLOVENSKÝ VLCIAK |
Antal: 2 |
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. FI UCH SE UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 WOLFSIRIUS IF YOU'RE HAPPY Ägare: OUTI KARINE, RÖYKKÄ, FINLAND Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, KOTKA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. FI UCH SE UCH SE V-13 SE V-14 SE V-15 WOLFSIRIUS IF YOU'RE HAPPY Ägare: OUTI KARINE, RÖYKKÄ, FINLAND Uppfödare: TURKKILA SUSANNA, KOTKA, FINLAND |
|
|
Domare: |
HINDSE JÖRGEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LPI LPII RLD F RLD N SE JV-13 SE UCH SE V-14 -15 ENGIE LUZANSKE HVOZDY Ägare: SIVERMAN SANDRA, FALUN Uppfödare: VORLICEK JAN, TJECKIEN |
|
BIM: |
BAX OD ODERSKÉ BRÅNY Ägare: BLOMBERG MONICA, FRISTAD Uppfödare: SOCHORKOVA PAVLINA, TJECKIEN |
|
CERT - hane: |
NOSTER MIRABILIS A SON OF FALK Ägare: BLOMBERG MONICA, FRISTAD Uppfödare: BLOMBERG MONICA, FRISTAD |
|
CERT - tik: |
HATHOR Z DASICKEHO ZATISI Ägare: WENZEL CATHARINA, SANDARNE Uppfödare: METELKOVA LENKA, TJECKIEN |
|
COLLIE, KORTHÅRIG |
Antal: 27 |
|
Domare: |
POLETAEVA IRINA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH LT CH LV CH NO UCH NORD V-11 SE UCH SE V-12 SE V-13 TIMONAN VERONICA VELVET Ägare: TUULA TIKKANEN, PEKOLA, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FI-13900 PEKOLA |
|
BIM: |
CLINGSTONE'S AS SWINGING WILLY Ägare: SATU ASIKAINEN, RIIHIMÄKI, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
CLINGSTONE'S AS SWINGING WILLY Ägare: SATU ASIKAINEN, RIIHIMÄKI, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH LT CH LV CH NO UCH NORD V-11 SE UCH SE V-12 SE V-13 TIMONAN VERONICA VELVET Ägare: TUULA TIKKANEN, PEKOLA, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FI-13900 PEKOLA |
|
CERT - hane: |
CLINGSTONE'S AS SWINGING WILLY Ägare: SATU ASIKAINEN, RIIHIMÄKI, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
CERT - tik: |
EE CH FI V-14 JEUW-14 NORD JV-14 CLINGSTONE'S MAKE MY DAY Ägare: SATU ASIKAINEN, RIIHIMÄKI, FINLAND Uppfödare: ASIKAINEN SATU, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
DK&NO UCH EE&FI UCH INT UCH LT CH NORD V-07 SE UCH TIMONAN QIANA QINNIE Ägare: TUULA TIKKANEN, PEKOLA, FINLAND Uppfödare: TIKKANEN TUULA, SAARISTENTIE 3, FIN13900 PEKOLA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: TIMONAN Uppfödare: TIKKANEN TUULA, FINLAND |
|
COLLIE, LÅNGHÅRIG |
Antal: 44 |
|
Domare: |
ALBRIGO ANNA, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. LT CH SE JV-13 KISS'N HUG FANTAZIJA Ägare: SKALIN NATALJA, ÄLVKARLEBY Uppfödare: NEKROSIENE NATALJA, LITAUEN |
|
BIM: |
COOLHUNT'S ENDLESS SPARKLINGDIAMOND Ägare: PERSSON LINDA, MÖNSTERÅS Uppfödare: PERSSON LINDA, SANDER PETER, EKSJÖ |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. LT CH SE JV-13 KISS'N HUG FANTAZIJA Ägare: SKALIN NATALJA, ÄLVKARLEBY Uppfödare: NEKROSIENE NATALJA, LITAUEN |
|
CACIB - tik: |
SUNWIND'S LOVE SONG Ägare: JANSSON MALIN, SUNNE Uppfödare: JANSSON MALIN, SUNNE |
|
CERT - hane: |
C.I.B. LT CH SE JV-13 KISS'N HUG FANTAZIJA Ägare: SKALIN NATALJA, ÄLVKARLEBY Uppfödare: NEKROSIENE NATALJA, LITAUEN |
|
CERT - tik: |
SUNWIND'S LOVE SONG Ägare: JANSSON MALIN, SUNNE Uppfödare: JANSSON MALIN, SUNNE |
|
Bästa veteran: |
COOLHUNT'S ENDLESS SPARKLINGDIAMOND Ägare: PERSSON LINDA, MÖNSTERÅS Uppfödare: PERSSON LINDA, SANDER PETER, EKSJÖ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SPEEDYCROWN'S Uppfödare: NÄSLUND CHATARINA, SURAHAMMAR |
|
GOS D'ATURA CATALÅ |
Antal: 9 |
|
Domare: |
BORGES MANUEL L, PORTUGAL - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B.&NORD UCH EUW-12 EUW-15 FI V-11 FI V-12 FI V-13 IT CH NO V-12 NORD V-10 NORD V-12 NORD V-13 RO CH SE V-12 SE V-13 SE V-15 WW-14 ATENGOS GREAT PRETENDER Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA |
|
BIM: |
NO UCH NO V-14 NORD V-14 SE UCH SE V-15 LA PETIT RANA'S ATHENA DE XENIA Ägare: FERREIRA KRANTZ VERONICA, VALLENTUNA Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LANDSKRONA |
|
CACIB - hane: |
C.I.B.&NORD UCH EUW-12 EUW-15 FI V-11 FI V-12 FI V-13 IT CH NO V-12 NORD V-10 NORD V-12 NORD V-13 RO CH SE V-12 SE V-13 SE V-15 WW-14 ATENGOS GREAT PRETENDER Ägare: AMRÉN MARIANA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: NILSSON AGNETA, ÄRLA |
|
CACIB - tik: |
NO UCH NO V-14 NORD V-14 SE UCH SE V-15 LA PETIT RANA'S ATHENA DE XENIA Ägare: FERREIRA KRANTZ VERONICA, VALLENTUNA Uppfödare: DANHEIMER NILSSON SUSANNE, LANDSKRONA |
|
Bästa veteran: |
NO UCH NO VV-14 NORD VV-14 SE UCH SE V-13 SE VV-14 SE VV-15 GOSILANDIAS FINAL FANTASY Ägare: FASTH GABRIELLA, HUDIKSVALL Uppfödare: FERREIRA VERONICA, RIMBO |
|
HOLLANDSE HERDERSHOND, KORTHÅRIG |
Antal: 12 |
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
IPO/BHPI IPOII IPOIII KORAD SE UCH MAC KHALAHANN'S HJAX Ägare: RUTSTRÖM LISA, SOLLEFTEÅ Uppfödare: GROULT LAURENT & FERNANDEZ ANNE, FRANKRIKE |
|
BIM: |
C.I.B. KORAD NORD UCH NORD V-14 SE V-15 TJH(PTRH) FREAK LE CHICS BLOEME Ägare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN Uppfödare: NORIN EMMA, BROMMA |
|
CACIB - hane: |
IPO/BHPI IPOII IPOIII KORAD SE UCH MAC KHALAHANN'S HJAX Ägare: RUTSTRÖM LISA, SOLLEFTEÅ Uppfödare: GROULT LAURENT & FERNANDEZ ANNE, FRANKRIKE |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. KORAD NORD UCH NORD V-14 SE V-15 TJH(PTRH) FREAK LE CHICS BLOEME Ägare: ANDERSSON YVONNE, HANDEN Uppfödare: NORIN EMMA, BROMMA |
|
CERT - hane: |
SE JV-15 SE V-15 CANINE FOR USE IRO Ägare: HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CANINE FOR USE Uppfödare: POUNU MIKAEL, HÖGLUND JENNY, SOLLEFTEÅ |
|
HOLLANDSE HERDERSHOND, LÅNGHÅRIG |
Antal: 3 |
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. SE UCH SE V-12 SE V-13 HOLLAENDERHUSET'S BE HAPPY Ägare: BRYNILDSEN ANDERSSON HILDE, GÖTENE Uppfödare: SCHULTZE GEORG, DK-2620 ALBERTSLUND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. SE UCH SE V-12 SE V-13 HOLLAENDERHUSET'S BE HAPPY Ägare: BRYNILDSEN ANDERSSON HILDE, GÖTENE Uppfödare: SCHULTZE GEORG, DK-2620 ALBERTSLUND |
|
HOLLANDSE HERDERSHOND, STRÄVHÅRIG |
Antal: 3 |
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
LPI SE UCH SE V-13 MEEVALLER DEUGNIET Ägare: GRAHN IRMA, SPÅNGA Uppfödare: JÄRVINEN RIITTA-MAIJA, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.E. INT&DK CH KBH V-09 NO UCH SE V-04 SE V-06 SE V-11 SE V-12 SE V-13 SE V-14 -15 SE VV-14 SE VV-15 WW-10 ROUGHRAGS FIDILI Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: SVENSSON CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
CACIB - hane: |
LPI SE UCH SE V-13 MEEVALLER DEUGNIET Ägare: GRAHN IRMA, SPÅNGA Uppfödare: JÄRVINEN RIITTA-MAIJA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.E. INT&DK CH KBH V-09 NO UCH SE V-04 SE V-06 SE V-11 SE V-12 SE V-13 SE V-14 -15 SE VV-14 SE VV-15 WW-10 ROUGHRAGS FIDILI Ägare: MAGNERHOLT CARINA, BANDHAGEN Uppfödare: SVENSSON CARINA, MAGNERHOLT MIKAEL, BANDHAGEN |
|
|
Domare: |
HAGEN HELGE WERNER, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO U(D)CH NO UCH SE UCH DEVI GRACE VON RÜX Ägare: LANDE KNUT INGE, BOGRANGEN Uppfödare: DATHE GERTRUD & HEIDE, TYSKLAND |
|
CACIB - tik: |
NO U(D)CH NO UCH SE UCH DEVI GRACE VON RÜX Ägare: LANDE KNUT INGE, BOGRANGEN Uppfödare: DATHE GERTRUD & HEIDE, TYSKLAND |
|
|
Domare: |
HAGEN HELGE WERNER, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO UCH SE UCH SE V-14 SE V-15 CZARUSO COSTANZA Ägare: BLOMQVIST JENNIE, STORA LEVENE Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
BIM: |
SE UCH SE V-14 CZARUSO COLDBLOW JULES Ägare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
CACIB - hane: |
NO UCH SE UCH SE V-14 SE V-15 CZARUSO COSTANZA Ägare: BLOMQVIST JENNIE, STORA LEVENE Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
CACIB - tik: |
SE UCH SE V-14 CZARUSO COLDBLOW JULES Ägare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
Bästa avelsgrupp: |
NORD UCH NORD V-11 SE V-11 SE V-12 SE V-13 RED DOG'S WHITE RUSSIAN Ägare: GUSTAVSSON JOHAN, VARA Uppfödare: KARLSSON ANNE-CHARLOTTE, TÖREBODA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CZARUSO Uppfödare: GUSTAVSSON JOHAN, KVÄNUM |
|
LANCASHIRE HEELER |
Antal: 25 |
|
Domare: |
HEIKKINEN-LEHKONEN PAULA, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH SE V-15 BLACK BUGZ JANE AUSTEN Ägare: SENBOM MARIA, UPPSALA Uppfödare: SENBOM MARIA, UPPLANDS VÄSBY |
|
BIM: |
NO JV-15 SE JV-15 SE V-15 MARMALADE'S NUGATTI Ägare: EMELIE JOHANSSON, GJØVIK, NORGE Uppfödare: NIIRANEN ANNA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
NO JV-15 SE JV-15 SE V-15 MARMALADE'S NUGATTI Ägare: EMELIE JOHANSSON, GJØVIK, NORGE Uppfödare: NIIRANEN ANNA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
MIROX DELICE LA BELLE Ägare: ALMROTH CATHARINA, VISLANDA Uppfödare: ALMROTH CATHARINA, ALMROTH ÅKE, ESLÖV |
|
Bästa veteran: |
EE CH LPI LPII LV CH NORD V-10 NORD V-12 NORD&FI UCH SE VCH MONGREL'S KING KIRKHAM Ägare: LANDQVIST ANNA, GÖTEBORG Uppfödare: SIVERSSON LENA, HÄLLEVADSHOLM |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MIROX Uppfödare: ALMROTH CATHARINA, ALMROTH ÅKE, ESLÖV |
|
|
Domare: |
ALBRIGO ANNA, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
MOG-UR'S MRS HAV Ägare: STRAND HELENA, ROKNÄS Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
BIM: |
C.I.B. NO V-13 NORD UCH MOG-UR'S MR MANTICORE Ägare: JONSSON TERESE, SANDVIKEN Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. NO V-13 NORD UCH MOG-UR'S MR MANTICORE Ägare: JONSSON TERESE, SANDVIKEN Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
CACIB - tik: |
MOG-UR'S MRS HAV Ägare: STRAND HELENA, ROKNÄS Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
CERT - hane: |
STAFSTUGANS ATLANTIC STORM Ägare: SÖDERMAN EVA-MARIA, AXMAR Uppfödare: KARLENIUS MARIE, BETTNA |
|
CERT - tik: |
MOG-UR'S MRS HAV Ägare: STRAND HELENA, ROKNÄS Uppfödare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. LPI NO V-12 NORD V-11 RLD N SE V-13 TWISTED TAIL'S TATANKA-LYOTAKE Ägare: JONSSON TERESE, SANDVIKEN Uppfödare: HÅLL KARIN, KUNGSGÅRDEN |
|
Bästa avelsgrupp: |
DK UCH SE UCH ARIS BESTAGILITY Ägare: BRAUER EVA, ÖSTERFÄRNEBO Uppfödare: SLEZAKOVA ADRIANA, TJECKIEN |
|
OLD ENGLISH SHEEPDOG |
Antal: 12 |
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NORD UCH WW-14 WW-15 DIZZNY'Z SUPERNATURAL Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN |
|
BIM: |
C.I.B. EE CH FI UCH FI V-13 LV CH NO UCH SOFT MOTION'S DIAMOND IN THE SKY Ägare: HEIDI ANDERSSON, VEIKKOLA, FINLAND Uppfödare: ANDERSSON HEIDI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
NORD UCH WW-14 WW-15 DIZZNY'Z SUPERNATURAL Ägare: JONSSON LENA, SÖDERKÖPING Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. EE CH FI UCH FI V-13 LV CH NO UCH SOFT MOTION'S DIAMOND IN THE SKY Ägare: HEIDI ANDERSSON, VEIKKOLA, FINLAND Uppfödare: ANDERSSON HEIDI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. DK VV-15 LU CH NO UCH SE UCH AZEDAGI'S THATS ME Ägare: JOHANSEN LENE, HALDEN, NORGE Uppfödare: JOHANSEN LENE, SÖDERBERG HANS, STRÖMSTAD |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DIZZNY'Z Uppfödare: DAHLANDER WALLSTRÖM INGELA, WALLSTRÖM PER, LÅNGSHYTTAN |
|
POLSKI OWCZAREK NIZINNY |
Antal: 7 |
|
Domare: |
PAUNOVIC DUSAN, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
JEUW-15 SE JV-15 SE V-15 FLINKBEIN QUASI PARFAIT Ägare: VILJANEN KRISTIINA & TEIJO, ESPOO, FINLAND Uppfödare: TUOHILAMPI TAIJA, FINLAND |
|
BIM: |
SE JV-15 SE V-15 GRETA GARBO DZIECHCINEK Ägare: LINDEKRANS LINDA, NORRTÄLJE Uppfödare: LESNIAK-MALECKA BEATA, POLEN |
|
CACIB - hane: |
JEUW-15 SE JV-15 SE V-15 FLINKBEIN QUASI PARFAIT Ägare: VILJANEN KRISTIINA & TEIJO, ESPOO, FINLAND Uppfödare: TUOHILAMPI TAIJA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
SE JV-15 SE V-15 GRETA GARBO DZIECHCINEK Ägare: LINDEKRANS LINDA, NORRTÄLJE Uppfödare: LESNIAK-MALECKA BEATA, POLEN |
|
CERT - hane: |
JEUW-15 SE JV-15 SE V-15 FLINKBEIN QUASI PARFAIT Ägare: VILJANEN KRISTIINA & TEIJO, ESPOO, FINLAND Uppfödare: TUOHILAMPI TAIJA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
SE JV-15 SE V-15 GRETA GARBO DZIECHCINEK Ägare: LINDEKRANS LINDA, NORRTÄLJE Uppfödare: LESNIAK-MALECKA BEATA, POLEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.B.&NORD UCH EE CH RLD M RLD N&F&A SE V-12 SE V-14 VEUW-15 AMBERGINI'S ICE QUEEN Ägare: LINDEKRANS CAROLA, NORRTÄLJE Uppfödare: BJÖRKLUND MERJA, VÅRGÅRDA |
|
|
Domare: |
PAUNOVIC DUSAN, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK V-15 SE U(D)CH HUNGARY WHITE PULI DOKI Ägare: RÜSZ BODIL, SVENSTRUP, DANMARK Uppfödare: LASZLOK GYULANE, UNGERN |
|
BIM: |
AU CH CY CH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15 US CH CORDMAKER TOPSY TURVEY Ägare: TELL COLLINGE CAMILLA, VÄDDÖ Uppfödare: HUEBNER SUE, USA |
|
CACIB - hane: |
DK V-15 SE U(D)CH HUNGARY WHITE PULI DOKI Ägare: RÜSZ BODIL, SVENSTRUP, DANMARK Uppfödare: LASZLOK GYULANE, UNGERN
EE CH SE UCH DK UCH FI UCH SZARCSA'S CHARMING CSABA Ägare: PALMQVIST JENNY, BORGSTENA Uppfödare: PALMQVIST JENNY, BORGSTENA
|
|
CACIB - tik: |
AU CH CY CH FI UCH NO UCH SE UCH SE V-15 US CH CORDMAKER TOPSY TURVEY Ägare: TELL COLLINGE CAMILLA, VÄDDÖ Uppfödare: HUEBNER SUE, USA
DK UCH CSERI-SUBÅS CSÖRE Ägare: RÜSZ BODIL, DK-9230 SVENSTRUP, DANMARK Uppfödare: ISTVÅN MENYHÅRT, UNGERN
|
|
CERT - hane: |
SZARCSA'S ELUSIVE ELEMENT Ägare: PALMQVIST JENNY, BORGSTENA Uppfödare: PALMQVIST JENNY, BORGSTENA |
|
CERT - tik: |
DK UCH CSERI-SUBÅS CSÖRE Ägare: RÜSZ BODIL, DK-9230 SVENSTRUP, DANMARK Uppfödare: ISTVÅN MENYHÅRT, UNGERN |
|
Bästa veteran: |
C.E.C. C.I.B. EUW-11 NORD UCH VDH CH WW-12 BUBBLETON HOT'N SPICY Ägare: NYMAN MARIANNE, GETINGE Uppfödare: RAVN JESPER & ANDERSEN KLAUS, DANMARK |
|
|
Domare: |
PAUNOVIC DUSAN, SERBIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B. EE CH FI LCH FI V-10 FI V-13 FI V-14 HU CH NO UCH NORD UCH NORD V-13 NORD V-14 SE LCH SE&FI UCH KARVAKORVAN ELOHIIRI Ägare: TERHI WALLIN, ESPOO, FINLAND Uppfödare: MATTILA HELENA, LEPSÄMÄ, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B. CSSP CH DK UCH EE CH EUW-14 FI UCH HU CH LT CH LV CH NO UCH NORD V-11 SE UCH FELALLO FULU-FIONA Ägare: EILA METSÄVAINIO, MAULA, FINLAND Uppfödare: METSAVAINO EILA & KUHLMANN JOEL, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. EE CH FI LCH FI V-10 FI V-13 FI V-14 HU CH NO UCH NORD UCH NORD V-13 NORD V-14 SE LCH SE&FI UCH KARVAKORVAN ELOHIIRI Ägare: TERHI WALLIN, ESPOO, FINLAND Uppfödare: MATTILA HELENA, LEPSÄMÄ, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. CSSP CH DK UCH EE CH EUW-14 FI UCH HU CH LT CH LV CH NO UCH NORD V-11 SE UCH FELALLO FULU-FIONA Ägare: EILA METSÄVAINIO, MAULA, FINLAND Uppfödare: METSAVAINO EILA & KUHLMANN JOEL, FINLAND |
|
CERT - hane: |
BISSIBINGENS HUMBLE HOBBIT FO EK Ägare: GRANATH EVA, MOHOLM Uppfödare: ZAHL IREN & JOHANSEN ANN GRETE, NORGE |
|
CERT - tik: |
RÉGI VÅGYAM ESZTER Ägare: NÖJD SUSANNE, TUNGELSTA Uppfödare: FÖRARE ULLA, MATFORS |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. FI UCH RLD F RLD N SE UCH EIFOSZAN DOMINIC Ägare: RIGESTÅL SUSANNE, NYKÖPING Uppfödare: GREEN HANSEN ANNE SOFIE, ÄLMHULT |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MARIELL DE MARQUE Uppfödare: GRADELL INGEMARIE, JOHANSSON LENA, ÅBY |
|
SAARLOOS WOLFHOND |
Antal: 5 |
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH MASCOT MILLENIUM FOREST AGLARAN II Ägare: TONI MIETTINEN, SIRNIÖ, FINLAND Uppfödare: AKIFIEVA SVETLANA, BULGARIEN |
|
BIM: |
C.I.B. EE JCH EUW-15 FI UCH FI V-13 NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 ANTARA WOLFNIGHT WICA OF FEELING FO Ägare: JANICA HEIKKINEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: FRÖHLICH JANA, TYSKLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH MASCOT MILLENIUM FOREST AGLARAN II Ägare: TONI MIETTINEN, SIRNIÖ, FINLAND Uppfödare: AKIFIEVA SVETLANA, BULGARIEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. EE JCH EUW-15 FI UCH FI V-13 NO UCH NORD UCH SE UCH SE V-14 ANTARA WOLFNIGHT WICA OF FEELING FO Ägare: JANICA HEIKKINEN, VANTAA, FINLAND Uppfödare: FRÖHLICH JANA, TYSKLAND |
|
|
Domare: |
LÖNNER-ANDERSON NINA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH NO UCH SE UCH CARNAC'S JAZZY JULIET Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG |
|
BIM: |
C.I.B. DK UCH FI UCH FI V-07 KBH V-07 NO UCH NORD V-13 SE UCH SE V-08 SE V-10 VEUW-15 CARNAC'S X-MAN Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG |
|
CACIB - hane: |
DK UCH EUW-15 FI UCH NO JV-13 NO UCH NO V-13 NO V-14 SE UCH CARNAC'S OUTSTANDING OMICRON Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG |
|
CACIB - tik: |
FI UCH NO UCH SE UCH CARNAC'S JAZZY JULIET Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG |
|
CERT - hane: |
SE VCH TWINFLOWERS FIREBOLT VAN LEILE Ägare: MOLIN SUSANNE, FALKÖPING Uppfödare: WAHLSTEDT ELSBETH, WAHLSTEDT CECILIA, HÖLLVIKEN |
|
CERT - tik: |
NO JV-14 CARNAC'S PASSIONATE PANDORA Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. DK UCH FI UCH KBH V-07 SE V-06 SE V-09 SE&NO UCH CARNAC'S NO MERCY Ägare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG |
|
Bästa avelsgrupp: |
EXCERNO KACHINA DOES Ägare: WAHLSTEDT CECILIA, HÖRBY Uppfödare: STRIDH ANNA, HÖGANÄS |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CARNAC'S Uppfödare: SKALLMAN GUNILLA, VÅLBERG |
|
|
Domare: |
LILJEQVIST LIZ-BETH C - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH SE V-14 SE VV-14 US CH WYNDSONG HALCYON TEMPEST Ägare: LINDBERG AGNETA, VÄRNAMO Uppfödare: SULLIVAN SHIRLEY & HARRIS DIANE, USA |
|
BIM: |
C.I.B. EE&FI UCH LT&LV CH FANDAL'S RIFIFI Ägare: JALOMERI PIA, FI-47200 ELIMÄKI, FINLAND Uppfödare: SALO KRISTIINA, KALANTI, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B.P. EE CH FI UCH SE UCH TAIKURIN BRILJANT Ägare: MINNA SARANPÄÄ, NÄRHENTAIVAL 24 E, FINLAND Uppfödare: PAKKALA MARJAANA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. EE&FI UCH LT&LV CH FANDAL'S RIFIFI Ägare: JALOMERI PIA, FI-47200 ELIMÄKI, FINLAND Uppfödare: SALO KRISTIINA, KALANTI, FINLAND |
|
CERT - hane: |
BEADALE AUSSIE BLACK DIAMOND Ägare: LINDELL LARSSON MAJ-BRITT, ULRICEHAMN Uppfödare: NIEMANN L P, AUSTRALIEN |
|
CERT - tik: |
C.I.B. EE&FI UCH LT&LV CH FANDAL'S RIFIFI Ägare: JALOMERI PIA, FI-47200 ELIMÄKI, FINLAND Uppfödare: SALO KRISTIINA, KALANTI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SE V-14 SE VV-14 US CH WYNDSONG HALCYON TEMPEST Ägare: LINDBERG AGNETA, VÄRNAMO Uppfödare: SULLIVAN SHIRLEY & HARRIS DIANE, USA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SKEPPSKLOCKANS Uppfödare: ERIKSSON ANNA CHARLOTTA, SOLLENTUNA |
|
SHETLAND SHEEPDOG |
Antal: 86 |
|
Domare: |
UTHORN ANNA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH EUW-15 NO UCH KERENZA'S KADENZA Ägare: SOFIE VEGA WOLLBRAATEN, DRØBAK, NORGE, NORGE Uppfödare: WOLLBRAATEN SOFIE VEGA & MÖRK TRUDY, NO-1440 DRÖBAK |
|
BIM: |
SE UCH SHELDON SHOW YA Ägare: LUNDIN ANDERSSON KRISTINA, SJUNTORP Uppfödare: LUNDIN ANDERSSON KRISTINA, SJUNTORP |
|
CACIB - hane: |
SE UCH SHELDON SHOW YA Ägare: LUNDIN ANDERSSON KRISTINA, SJUNTORP Uppfödare: LUNDIN ANDERSSON KRISTINA, SJUNTORP |
|
CACIB - tik: |
DK UCH EUW-15 NO UCH KERENZA'S KADENZA Ägare: SOFIE VEGA WOLLBRAATEN, DRØBAK, NORGE, NORGE Uppfödare: WOLLBRAATEN SOFIE VEGA & MÖRK TRUDY, NO-1440 DRÖBAK |
|
CERT - hane: |
MILESEND GOLD AWARD Ägare: ERIKSSON EVA, ÅLBERGA Uppfödare: MILES MRS J, ENGLAND |
|
CERT - tik: |
DK UCH EUW-15 NO UCH KERENZA'S KADENZA Ägare: SOFIE VEGA WOLLBRAATEN, DRØBAK, NORGE, NORGE Uppfödare: WOLLBRAATEN SOFIE VEGA & MÖRK TRUDY, NO-1440 DRÖBAK |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. SE UCH SE V-15 SE VV-15 LIMBUNYA ORION Ägare: ANDERSSON JOHNNY, MOHOLM Uppfödare: SULLIVAN KAY, AUSTRALIEN |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B. NO V-12 NORD UCH NORD V-14 SE V-10 RANNERDALE OLIVER TWIST Ägare: KARLSSON PIRKKO, GRÄNGESBERG Uppfödare: STAFFORD C J, ENGLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SHELDON Uppfödare: LUNDIN ANDERSSON KRISTINA, SJUNTORP |
|
|
Domare: |
REISINGER KARL, ÖSTERRIKE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE CH FI UCH LT CH KALLIOVAARAN ÄLINÄ PRINCOVA Ägare: RAJALA LASSE, FI-49270 PYHTÄÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B. EE CH FI JV-12 FI UCH LT&LV CH KALLIOVAARAN ZIPPO PRINC Ägare: RAJALA LASSE, FI-49270 PYHTÄÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, JÄRVELÄ, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. EE CH FI JV-12 FI UCH LT&LV CH KALLIOVAARAN ZIPPO PRINC Ägare: RAJALA LASSE, FI-49270 PYHTÄÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, JÄRVELÄ, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
EE CH FI UCH LT CH KALLIOVAARAN ÄLINÄ PRINCOVA Ägare: RAJALA LASSE, FI-49270 PYHTÄÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, FINLAND |
|
CERT - hane: |
C.I.B. EE CH FI JV-12 FI UCH LT&LV CH KALLIOVAARAN ZIPPO PRINC Ägare: RAJALA LASSE, FI-49270 PYHTÄÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, JÄRVELÄ, FINLAND |
|
CERT - tik: |
EE CH FI UCH LT CH KALLIOVAARAN ÄLINÄ PRINCOVA Ägare: RAJALA LASSE, FI-49270 PYHTÄÄ, FINLAND Uppfödare: AARNIKOIVU R & AARNIKOIVU-KOSKINEN, FINLAND |
|
TYSK SCHÄFERHUND, LÅNGHÅRIG |
Antal: 16 |
|
Domare: |
HINDSE JÖRGEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH IPOI NO UCH SE UCH IX AV QUANTOS Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE |
|
BIM: |
HIRA AV QUANTOS Ägare: ANN-LOVISE JOHNSEN, TENNEVOLL, NORGE Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE |
|
CACIB - hane: |
DK UCH IPOI NO UCH SE UCH IX AV QUANTOS Ägare: TOR W JOHANSEN, LILLESAND, NORGE Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE |
|
CACIB - tik: |
HIRA AV QUANTOS Ägare: ANN-LOVISE JOHNSEN, TENNEVOLL, NORGE Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NORGE |
|
CERT - hane: |
B KORAD LPI LPII THUNDER DUST'S NEMO Ägare: PETERSSON YLVA, LJUNGBYHOLM Uppfödare: ELGÉRUS ANETTE, TORSÅS |
|
CERT - tik: |
SE JV-12 TJH(PTRH) HAGADAHLS RAPUNZEL Ägare: EDBLOM MATILDA, ÅKERSBERGA Uppfödare: BLOMQVIST PATRIK, BLOMQVIST MARCUS, HABO |
|
TYSK SCHÄFERHUND, NORMALHÅRIG |
Antal: 43 |
|
Domare: |
HINDSE JÖRGEN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
IPOIII PERCY VOM TEAM RADSIEKSBEEKE Ägare: JÖNSSON LINDA, SVALÖV Uppfödare: PLÖGER MAIK, TYSKLAND |
|
BIM: |
NO UCH SE UCH SE V-13 VPGI SABRINA AV QUANTOS Ägare: OLAV OFTEDAL, KVERNELAND, NORGE Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NO-4790 LILLESAND |
|
CACIB - hane: |
IPOIII PERCY VOM TEAM RADSIEKSBEEKE Ägare: JÖNSSON LINDA, SVALÖV Uppfödare: PLÖGER MAIK, TYSKLAND |
|
CACIB - tik: |
NO UCH SE UCH SE V-13 VPGI SABRINA AV QUANTOS Ägare: OLAV OFTEDAL, KVERNELAND, NORGE Uppfödare: JOHANSEN TOR W, NO-4790 LILLESAND |
|
CERT - hane: |
IPOIII PERCY VOM TEAM RADSIEKSBEEKE Ägare: JÖNSSON LINDA, SVALÖV Uppfödare: PLÖGER MAIK, TYSKLAND |
|
Bästa veteran: |
FI UCH SCHHII SE UCH ANEMICOS DELTA Ägare: STRÖM MIKAEL, SKOGÅS Uppfödare: CORDÉUS MIKAEL, ÖRSUNDSBRO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ANEMICOS Uppfödare: CORDÉUS MIKAEL, ÖRSUNDSBRO |
|
WELSH CORGI CARDIGAN |
Antal: 42 |
|
Domare: |
TAYLOR ALLAN, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-12 SE UCH SE V-14 CARDAX TRUE MAN Ägare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING Uppfödare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING |
|
BIM: |
C.I.B. NORD UCH NORD V-11 SE V-12 SE V-15 SE VV-15 SMYGENS ATHENA Ägare: STÄÄV ANNA-MARIA, ESKILSTUNA Uppfödare: KAX CAROLINE, KANTOLA JANNE, BOLLNÄS |
|
CACIB - hane: |
SE JV-12 SE UCH SE V-14 CARDAX TRUE MAN Ägare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING Uppfödare: WIDIN MARGARETA, LINKÖPING |
|
CACIB - tik: |
C.I.B. NORD UCH NORD V-11 SE V-12 SE V-15 SE VV-15 SMYGENS ATHENA Ägare: STÄÄV ANNA-MARIA, ESKILSTUNA Uppfödare: KAX CAROLINE, KANTOLA JANNE, BOLLNÄS |
|
CERT - hane: |
SICHAZ GREGORY OF GOWERSTON Ägare: MUCKLE SANDRA, ENGLAND, ÖREBRO Uppfödare: GALLIMORE K F & OWEN L, ENGLAND |
|
CERT - tik: |
CARDDICTED LADY OF THE HOUSE Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD Uppfödare: ERIKSSON MALIN, STRANDBERG RAGNAR, VEBERÖD |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SE V-09 US CH YARDICAN IN FERNO Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD Uppfödare: AALTO MERI, FINLAND |
|
Bästa avelsgrupp: |
SE UCH ALL TRADE SUGER AND SPICE Ägare: ERIKSSON MALIN, VEBERÖD Uppfödare: OHM INHRID P & AARAK PER M, NO-5578 NEDRE VATS |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CARDDICTED Uppfödare: ERIKSSON MALIN, STRANDBERG RAGNAR, VEBERÖD |
|
WELSH CORGI PEMBROKE |
Antal: 41 |
|
Domare: |
TAYLOR ALLAN, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH NO UCH SE UCH SIGGEN'S PUSJKIN Ägare: RITA TILLEY WILBERG, SØRUMSAND, NORGE Uppfödare: WILBERG RITA TIELLY & WILBERG L-H, NO-1921 SÖRUMSAND |
|
BIM: |
ANDVOL EDINAYA ROSSIYA Ägare: ARO ANNE-MARI, MÄRSTA Uppfödare: VOLKOVA MARINA, RYSSLAND |
|
CACIB - hane: |
DK UCH NO UCH SE UCH SIGGEN'S PUSJKIN Ägare: RITA TILLEY WILBERG, SØRUMSAND, NORGE Uppfödare: WILBERG RITA TIELLY & WILBERG L-H, NO-1921 SÖRUMSAND |
|
CACIB - tik: |
DK UCH NO UCH NO V-15 SE UCH SIGGEN'S QUEEN OF DIAMONDS Ägare: RITA TILLEY WILBERG, SØRUMSAND, NORGE Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN & JULIE, NORGE |
|
CERT - hane: |
FI JV-14 FI UCH FR CH JWW-14 CAAMORA SHAMQUIN I HAVE A DREAM FOR Ägare: MAIJA KOSUNEN, LÄNGELMÄKI, FINLAND Uppfödare: SEIFERT PATRICIA, USA |
|
CERT - tik: |
ANDVOL EDINAYA ROSSIYA Ägare: ARO ANNE-MARI, MÄRSTA Uppfödare: VOLKOVA MARINA, RYSSLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH SE UCH GLAMDRING'S ARTHEDAIN Ägare: PIRITTA KERÄNEN, VALKEALA FINLAND, FINLAND Uppfödare: KERÄNEN PIRITTA, FI-45360 VALKEALA |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B. NO UCH NORD V-10 SE UCH SIGGEN'S HAZEL Ägare: WILBERG LEIF-HERMAN & TILLEY WILBERG RITA, NO-1921 SÖRUMSAND, NORGE Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN, NO-1621 SÖRUMSAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SIGGEN'S Uppfödare: WILBERG RITA & LEIF-HERMAN & JULIE, NORGE |
|
|
Domare: |
LILJEKVIST BORG EVA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-15 ORLANDA AV WHITE REWYR Ägare: NANNA-MARGRETHE HALLAND, SELBU, NORGE Uppfödare: NILSEN ANNE SKEI, NORGE |
|
BIM: |
SUNNANTORPS MOONLANDER MAN Ägare: STAREBORN LARSSON ANNE-CHRISTINE, TIERP Uppfödare: ERIKSSON MALIN, TROSA |
|
CACIB - hane: |
SUNNANTORPS MOONLANDER MAN Ägare: STAREBORN LARSSON ANNE-CHRISTINE, TIERP Uppfödare: ERIKSSON MALIN, TROSA |
|
CACIB - tik: |
SE JV-15 ORLANDA AV WHITE REWYR Ägare: NANNA-MARGRETHE HALLAND, SELBU, NORGE Uppfödare: NILSEN ANNE SKEI, NORGE |
|
CERT - hane: |
GLORIOUS DEFENDER ESAUL COSSACK COM Ägare: ANDERSSON GUNILLA, VISLANDA Uppfödare: KHODYAEVA O, RYSSLAND |
|
CERT - tik: |
SE JV-15 ORLANDA AV WHITE REWYR Ägare: NANNA-MARGRETHE HALLAND, SELBU, NORGE Uppfödare: NILSEN ANNE SKEI, NORGE |
|
Bästa veteran: |
LP KORAD NO VV&NORD VV-14 NORD&DK UCH SE V-07-08 SE V-15 SE VCH SE VV-14-15 VEUW-15 BIANCA OF TREBONS BERGER BLANC Ägare: BARVESTAD ANNICKA, RUNHÄLLEN Uppfödare: WARDEN FRANDSEN ULLA, FRANKRIKE |
|
Bästa avelsgrupp: |
SIMPLY ONE AZZARO Ägare: RYDBERG KENNET, VENDELSÖ Uppfödare: JASKULSKA KATARZYNA, POLEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: OF TREBONS BERGER BLANC Uppfödare: WARDEN ULLA FRANDSEN, SPANIEN |
|