Bruksuppfödarpris, BUP
Bruksuppfödarpriset instiftades år 1962 och är ett erkännande åt de uppfödare som fött upp hundar vilka meriterat sig på bruks- och jaktprov.
Grupp 1, vall-, boskaps- och herdehundar
Chess player (australian shepherd) och Peak´nstuff (australian shepherd).
Grupp 4, taxar
Rondodrevets (tax), Quickmatch (tax), Trollkraft´s (tax) och Öllmans (tax).
Grupp 5, spetsar och raser av urhundstyp
Antefa's (faraohund), Akroyd's (finsk spets), Häggingåsens (finsk spets), Skarjaks (finsk spets), Sörlidbäckens (finsk spets) Viterlidens (finsk spets) och Blomskogens (norsk älghund, grå).
Grupp 6, drivande hundar samt sök- och spårhundar
Nygårds brack (alpenländische dachsbracke), Banubas (basset artésien normand), Hjortriket (bayersk viltspårhund), Bossmålas (finsk stövare), Good choise (petit basset griffon vendéen) och Kärråsens (petit basset griffon vendéen).
Grupp 7, stående fågelhundar
Falcsagans (engelsk setter) och Lyngberga (pointer).
Grupp 8, stötande hundar, apporterande hundar och vattenhundar
Gilliam´s gold (flatcoated retriever), Lopplådan (flatcoated retriever) och Toffedreams (flatcoated retriever).
Grupp 10, vinthundar
Xass farah (saluki) och Sharwassim (saluki).
Bruksavelspris, BAP
Bruksavelspriset instiftades år 1956 och uppmärksammar de hundar som visat sig vara goda nedärvare och har haft stor betydelse för aveln av goda bruks- och jakthundar.
Grupp 1, vall-, boskaps- och herdehundar
El Merino's Real Stuff (australian shepherd).
Grupp 4, taxar
Kustfyrens Solo (tax), Peppersaint´s Sicksack (tax), Quickmatch Iögonfallande Inez (tax), Trollkraft´s Cajsa (tax), Trollkraft´s Ebba (tax) Öllmans Effie (tax) och Öllmans Flicka (tax).
Grupp 5, spetsar och raser av urhundstyp
Häggingåsens Kiwa (finsk spets), Sörlidbäckens Aya (finsk spets), Sörlidbäckens Chili (finsk spets), Viterlidens Anja, Viterlidens Tepi (finsk spets), Havulan Hilla (norsk älghund, grå) och Lalabons Cheri (norsk älghund, grå).
Grupp 6, drivande hundar samt sök- och
spårhundar
Workingwess Friend (alpenländische dachsbracke), Banubas Cindy (basset artésien normand), Ehrenhofers Hilde (bayersk vilspårhund), Bossmålas Cornelia (finsk stövare), Debucher Vendee (grand basset griffon vendéen), Knekta Gärdets Ronja (hamiltonstövare) och Kärråsens Ösa (petit basset griffon vendéen).
Grupp 7, stående fågelhundar
Åshöjdens China (gordonsetter) och Vildskinnets Victoria (korthårig vorsteh).
Grupp 8, stötande hundar, apporterande hundar och vattenhundar
Flatterhaft Covergirl For Gilliam (flatcoated retriever), Arbetsviljans Hallongrotta (nova scotia duck tolling retriever) och Digby Tollers Duck Lips (nova scotia duck tolling retriever).
Grupp 10, vinthundar
Hot Isle Delicia (galgo espanol).
Läs mer