TAX, KORTHÅRIG DVÄRG |
Antal: 25 |
|
Domare: |
WALLIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B DK CH(+J) FI U(V)CH NORD UCH SE U(V)CH SE VCH OLIWHISTARS CUORE BELLO Ägare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ Uppfödare: HAGBLOM ENGLUND MARLENE, ÄLVSJÖ |
|
BIM: |
DK U(V)CH SE U(V)CH SE VCH DUALIS VANESSA Ägare: KARLSSON ANN-CHARLOTTE, LANDVETTER Uppfödare: MOILANEN MARKKU, VON ZEIPEL CLAES, JÄRNA |
|
CACIB - hane: |
NO JV-13 OLIWHISTARS PICASSO PAINT IN BLACK Ägare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ Uppfödare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ |
|
CACIB - tik: |
FI JV-13 FI UCH FI V-13 NORD JV-13 NAA-NAAN ILOTULITUS Ägare: ANU LAHTINEN & STINA SELEN, ORIMATTILA, FINLAND Uppfödare: SKYTTÄ SAILA, NAKKILA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
C.I.B DK CH(+J) FI U(V)CH NORD UCH SE U(V)CH SE VCH OLIWHISTARS CUORE BELLO Ägare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ Uppfödare: HAGBLOM ENGLUND MARLENE, ÄLVSJÖ |
|
CERT - tik: |
FI JV-13 FI UCH FI V-13 NORD JV-13 NAA-NAAN ILOTULITUS Ägare: ANU LAHTINEN & STINA SELEN, ORIMATTILA, FINLAND Uppfödare: SKYTTÄ SAILA, NAKKILA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
DK U(V)CH SE U(V)CH SE VCH DUALIS VANESSA Ägare: KARLSSON ANN-CHARLOTTE, LANDVETTER Uppfödare: MOILANEN MARKKU, VON ZEIPEL CLAES, JÄRNA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: OLIWHISTARS Uppfödare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ |
|
TAX, KORTHÅRIG KANIN |
Antal: 11 |
|
Domare: |
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B C.I.E NO V-11 NORD U(V)CH DUALIS HONOLULU Ägare: KARLSSON ANN-CHARLOTTE, LANDVETTER Uppfödare: MOILANEN MARKKU, SPANIEN |
|
BIM: |
MANACA'S GOLDEN MOSS Ägare: BINGGELI KATARINA, BRO Uppfödare: FORSANDER MONICA, BRO |
|
CACIB - hane: |
MANACA'S GOLDEN MOSS Ägare: BINGGELI KATARINA, BRO Uppfödare: FORSANDER MONICA, BRO |
|
CACIB - tik: |
C.I.B C.I.E NO V-11 NORD U(V)CH DUALIS HONOLULU Ägare: KARLSSON ANN-CHARLOTTE, LANDVETTER Uppfödare: MOILANEN MARKKU, SPANIEN |
|
CERT - hane: |
MANACA'S GOLDEN MOSS Ägare: BINGGELI KATARINA, BRO Uppfödare: FORSANDER MONICA, BRO |
|
Bästa veteran: |
C.I.B C.I.E EE CH FI JV-06 FI UCH LT CH LV CH NO UCH NO V-07 NO V-10 NORD UCH SE UCH SE V-07 SE V-09 WHEEL'S WONDER-WORKER Ägare: JAANA HEINONEN, RAISIO, FINLAND Uppfödare: MÄNNISTÖ MINNA, FINLAND |
|
TAX, KORTHÅRIG NORMALSTOR |
Antal: 19 |
|
Domare: |
WALLIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B C.I.E NO UCH SE U(V)CH SE VCH IMPULS JEROME Ägare: REXTOFF KATARINA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: MONTHAN ANDERSSON IRENE, MARIEFRED |
|
BIM: |
FI UCH INT UCH NO UCH NO V-12 NO VCH NORD UCH SE U(V)CH VALERA'S KATLA Ägare: PETTER STEEN, GJERDRUM, NORGE Uppfödare: , NORGE |
|
CACIB - hane: |
C.I.B C.I.E NO UCH SE U(V)CH SE VCH IMPULS JEROME Ägare: REXTOFF KATARINA, SÖDERTÄLJE Uppfödare: MONTHAN ANDERSSON IRENE, MARIEFRED |
|
CACIB - tik: |
FI UCH INT UCH NO UCH NO V-12 NO VCH NORD UCH SE U(V)CH VALERA'S KATLA Ägare: PETTER STEEN, GJERDRUM, NORGE Uppfödare: , NORGE |
|
CERT - hane: |
STUBBKÄRRS TAREQ Ägare: WALL ULF, SÄFFLE Uppfödare: WALL CHARLOTTE, WALL ULF, SÄFFLE |
|
CERT - tik: |
RUSSIA JEWEL I FEEL OT MARINYKURANO Ägare: JANNE GREGERSEN, 1929, NORGE Uppfödare: M.V KURANOVA, RYSSLAND |
|
Bästa veteran: |
INT UCH NO UCH SE U(V)CH SE V-08 SE VCH DUALIS CSARDAS Ägare: KARLSSON ANN-CHARLOTTE, LANDVETTER Uppfödare: MOILANEN MARKKU, VON ZEIPEL CLAES, JÄRNA |
|
TAX, LÅNGHÅRIG DVÄRG |
Antal: 49 |
|
Domare: |
JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE U(V)CH KUNG KARLS GLOSS Ägare: JANSSON GUNILLA, ESKILSTUNA Uppfödare: ANDERBERG SANNA, TORSHÄLLA |
|
BIM: |
C.I.B. & C.I.E. JWW-10 NORD U(V)CH SE V-10-11 SE V-12 WW-11 HEATWAVE HEAVEN SENT Ägare: HELLSTRÖM FANNY, STRÄNGNÄS Uppfödare: HELLSTRÖM HELENA, HELLSTRÖM FANNY, STRÄNGNÄS |
|
CACIB - hane: |
C.I.B. & C.I.E. JWW-10 NORD U(V)CH SE V-10-11 SE V-12 WW-11 HEATWAVE HEAVEN SENT Ägare: HELLSTRÖM FANNY, STRÄNGNÄS Uppfödare: HELLSTRÖM HELENA, HELLSTRÖM FANNY, STRÄNGNÄS |
|
CACIB - tik: |
SE U(V)CH KUNG KARLS GLOSS Ägare: JANSSON GUNILLA, ESKILSTUNA Uppfödare: ANDERBERG SANNA, TORSHÄLLA |
|
CERT - hane: |
SPÅRDAX ALL FOR LOVE Ägare: KRONMAN ANNA, LULEÅ Uppfödare: MATTSSON ANNA, LULEÅ |
|
CERT - tik: |
SPÅRDAX ALL FOR FUN Ägare: DABRUNST ASTRID, ÖJEBYN Uppfödare: MATTSSON ANNA, LULEÅ |
|
Bästa veteran: |
C.I.B C.I.E DDR CH DK UCH NO V-09 NO V-10 NORD U(V)CH SE VCH SPÅRLYCKANS MUSETTÉ Ägare: BOHLIN INGEBORG, SÖRÅKER Uppfödare: LJUNGGREN BERIT, LJUNGGREN MARIE, ÅSBRO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: KUNG KARLS Uppfödare: ANDERBERG SANNA, TORSHÄLLA |
|
TAX, LÅNGHÅRIG KANIN |
Antal: 12 |
|
Domare: |
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
RODELS DIAMONDS ARE FOREVER Ägare: PERTTU STÅHLBERG, HELSINGFORS, FINLAND, FINLAND Uppfödare: STÅHLBERG PERTTU, HELSINKI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
LILLA FARSBO'S KISMET WROYAL Ägare: SWENSON ÅSA, ULRIKA Uppfödare: SWENSON ÅSA, ULRIKA |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI U(V)CH NO U(V)CH SE U(V)CH SE VCH SENSIBLE'S SYMI Ägare: SANDBERG SUSANNE, BRÄCKE Uppfödare: SANDBERG SUSANNE, BRÄCKE |
|
TAX, LÅNGHÅRIG NORMALSTOR |
Antal: 30 |
|
Domare: |
JOHANSSON KARL-ERIK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CIB & NORD U(V)CH NORD V-09 SE V-10-11 WW-10 WW-11 & NORD V-11 WW-14 ÖRNBERGETS AMIGO Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED |
|
BIM: |
C.I.B FI UCH SE U(V)CH SE VCH RED TOP'S FIFTY FIFTY Ägare: MANDÉUS SUSANNA, ÅKERSBERGA Uppfödare: NILSSON MARINA, TUNGELSTA |
|
CACIB - hane: |
CIB & NORD U(V)CH NORD V-09 SE V-10-11 WW-10 WW-11 & NORD V-11 WW-14 ÖRNBERGETS AMIGO Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED |
|
CACIB - tik: |
SENSATSIA PITERA HANNA MONTANA Ägare: BJ�RG BRENNE, 3675, NORGE Uppfödare: O.O. SPITSIA, RYSSLAND |
|
CERT - hane: |
JWW-14 ÖRNBERGETS OMG Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED |
|
CERT - tik: |
SENSATSIA PITERA HANNA MONTANA Ägare: BJ�RG BRENNE, 3675, NORGE Uppfödare: O.O. SPITSIA, RYSSLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI UCH SE U(V)CH SE VCH RED TOP'S FIFTY FIFTY Ägare: MANDÉUS SUSANNA, ÅKERSBERGA Uppfödare: NILSSON MARINA, TUNGELSTA |
|
Bästa avelsgrupp: |
CIB & NORD U(V)CH NORD V-09 SE V-10-11 WW-10 WW-11 & NORD V-11 WW-14 ÖRNBERGETS AMIGO Ägare: RHODIN ELISABETH, MARIEFRED Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ÖRNBERGETS Uppfödare: RHODIN ELISABETH, RHODIN JILL, MARIEFRED |
|
TAX, STRÄVHÅRIG DVÄRG |
Antal: 25 |
|
Domare: |
MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK VV-14 HR CH INT UCH NORD UCH SE V-12 SL CH WW-08 WERVEST'S WINN Ägare: VERA VESTBY, NORDRE FROGN, NORGE Uppfödare: |
|
BIM: |
DK V-14 GI CH NO UCH WERVEST'S HOPE Ägare: VERA VESTBY, NORDRE FROGN, NORGE Uppfödare: VESTBYE VERA, NORGE |
|
CACIB - hane: |
DK U(V)CH IT CH NO JV-12 SE JV-12 SE U(V)CH SE VCH MADE FOR SUCCESS DEL WANHELSING Ägare: ÅKERLINDH CHRISTINA, KLAGSTORP Uppfödare: PASCARELLA GABRIEL, ITALIEN |
|
CACIB - tik: |
DK V-14 GI CH NO UCH WERVEST'S HOPE Ägare: VERA VESTBY, NORDRE FROGN, NORGE Uppfödare: VESTBYE VERA, NORGE |
|
CERT - hane: |
TRAJENS URBAN COWBOY Ägare: WIDÉN LARS, GÄVLE Uppfödare: WIDÉN LARS, WIDÉN EVA, GÄVLE |
|
CERT - tik: |
FRAMNÄSGÅRDENS GN NINJA Ägare: ÅKERLINDH CHRISTINA, KLAGSTORP Uppfödare: ÅKERLINDH CHRISTINA, ÅKERLINDH KLAS, KLAGSTORP |
|
Bästa veteran: |
DK VV-14 HR CH INT UCH NORD UCH SE V-12 SL CH WW-08 WERVEST'S WINN Ägare: VERA VESTBY, NORDRE FROGN, NORGE Uppfödare: |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: NUITS Uppfödare: HANSÉN YVONNE, ÅLBERGA |
|
TAX, STRÄVHÅRIG KANIN |
Antal: 5 |
|
Domare: |
MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B DK U(V)CH FI U(V)CH FI V-13 NO U(V)CH NO V-13 NORD UCH SE JV-12 SE U(V)CH SE V-12 SE VCH OLIWHISTARS TZARITSA GALENKA Ägare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ Uppfödare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ |
|
BIM: |
FI UCH FI V-12 NO UCH SE U(V)CH SE V-12 ALPHERATZ OLI WISH Ägare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ Uppfödare: BOZA INFANTE ENRIQUE, SPANIEN |
|
CACIB - hane: |
FI UCH FI V-12 NO UCH SE U(V)CH SE V-12 ALPHERATZ OLI WISH Ägare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ Uppfödare: BOZA INFANTE ENRIQUE, SPANIEN |
|
CACIB - tik: |
C.I.B DK U(V)CH FI U(V)CH FI V-13 NO U(V)CH NO V-13 NORD UCH SE JV-12 SE U(V)CH SE V-12 SE VCH OLIWHISTARS TZARITSA GALENKA Ägare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ Uppfödare: HAGBLOM MARLENE, ÄLVSJÖ |
|
CERT - tik: |
SE VCH TRAJENS WERA Ägare: HÖGMAN DESIRÉE, ÄLVKARLEBY Uppfödare: WIDÉN LARS, WIDÉN EWA, GÄVLE |
|
TAX, STRÄVHÅRIG NORMALSTOR |
Antal: 49 |
|
Domare: |
MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-13 DK V-13 NO JV-13 NO V-13 SE JV-13 ABSINT AV LARHJELM Ägare: LARS HJELMTVEDT, HOLMESTRAND, NORGE Uppfödare: HJELMTVEDT LARS, NORGE |
|
BIM: |
NO JV-12 NO UCH SE U(V)CH X V AV LARHJELM Ägare: LARS HJELMTVEDT, HOLMESTRAND, NORGE Uppfödare: HJELMTVECT LARS, NORGE |
|
CACIB - hane: |
SE U(V)CH SE VCH BELLOMIS WILDE Ägare: KAMPH LARS, VÄSTERÅS Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA |
|
CACIB - tik: |
NO JV-12 NO UCH SE U(V)CH X V AV LARHJELM Ägare: LARS HJELMTVEDT, HOLMESTRAND, NORGE Uppfödare: HJELMTVECT LARS, NORGE |
|
CERT - tik: |
ÖLLMANS NETTA Ägare: PAULSSON BO, MOLKOM Uppfödare: PAULSSON BO, MOLKOM |
|
Bästa veteran: |
FI UCH INT U(V)CH NORD U(V)CH SE V-07 SE VCH VEUW-11 BELLOMIS UPPERCUT Ägare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA Uppfödare: SEGERSTEN SUSANNE, FJÄRDHUNDRA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: AV LARHJELM Uppfödare: HJELMTVEDT LARS, NO-3080 HOLMESTRAND |
|
ALPENLÄNDISCHE DACHSBRACKE |
Antal: 4 |
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B C.I.E NORD UCH SE JCH SE V-10-11-12-13 SE VCH STENSHYTTANS BENTLEY Ägare: LINZIE SÖREN, HAMMARÖ Uppfödare: WESTLUND HÅKAN, NILSSON LISA, HOFORS |
|
BIM: |
B'JAVA Z BORYSOVA DVORA Ägare: ERIKSSON CHRISTINA, SURAHAMMAR Uppfödare: BORYSEK PAVEL, TJECKIEN |
|
CACIB - hane: |
WORKINGWESS COURSE Ägare: GILLE ANDERS, BROMMA Uppfödare: PETERSSON JOSEFIN, OLAUSSON FREDRIK, KODE |
|
Bästa veteran: |
C.I.B C.I.E NORD UCH SE JCH SE V-10-11-12-13 SE VCH STENSHYTTANS BENTLEY Ägare: LINZIE SÖREN, HAMMARÖ Uppfödare: WESTLUND HÅKAN, NILSSON LISA, HOFORS |
|
BASSET FAUVE DE BRETAGNE |
Antal: 6 |
|
Domare: |
NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-13 SE V-13 WHISTLEWOOD'S MARIS PIPER Ägare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE Uppfödare: STRÖMBERG ELISABETH, VÄRENDS NÖBBELE |
|
|
Domare: |
NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH HONEYCAR'S UNIC Ägare: ALMSTEDT ANNE-CATHRYNE, NYKVARN Uppfödare: ALMSTEDT ANNE-CATHRYNE, NYKVARN |
|
BIM: |
NO V-07 NO V-08 NORD V-11 SE UCH SE V-11 SE V-12 SWEDE SUN'S LUKAS Ägare: BIRGERSSON CAROLINE, VINTROSA Uppfödare: SUNEBRING PAULA, HÖÖR |
|
CACIB - hane: |
SE JV-13 SWEDE SUN'S BAZTHIAN Ägare: AXELSSON ROBERTO, VENDELSÖ Uppfödare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE UCH HONEYCAR'S UNIC Ägare: ALMSTEDT ANNE-CATHRYNE, NYKVARN Uppfödare: ALMSTEDT ANNE-CATHRYNE, NYKVARN |
|
CERT - hane: |
SWEDE SUN'S GAZTON Ägare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED Uppfödare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED |
|
CERT - tik: |
SWEDE SUN'S GILDA Ägare: PETTERSSON ANSO, HANDEN Uppfödare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED |
|
Bästa veteran: |
NO V-07 NO V-08 NORD V-11 SE UCH SE V-11 SE V-12 SWEDE SUN'S LUKAS Ägare: BIRGERSSON CAROLINE, VINTROSA Uppfödare: SUNEBRING PAULA, HÖÖR |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SWEDE SUN'S Uppfödare: SUNEBRING PAULA, TOSTARED |
|
BAYERSK VILTSPÅRHUND |
Antal: 5 |
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B NO VCH NORD V-06-07 SE J&V CH SE UCH WW-08 ASKMADEN'S YRROL Ägare: SPÅNGBERG JEANETTE, KARLSTAD Uppfödare: JACOBSEN TOMMY, JACOBSEN MARIE, SJUNTORP |
|
BIM: |
JWW-14 SE JCH SE VCH GENIUS PATHFINDER Ägare: PAGÉN JAN, BERGSHAMRA Uppfödare: SANDERS A, LATVIA |
|
CACIB - hane: |
SE VCH GREEN PATHFINDER Ägare: KNUTSSON NIKLAS, VÄSTERFÄRNEBO Uppfödare: SANDERS A, LATVIA |
|
CACIB - tik: |
JWW-14 SE JCH SE VCH GENIUS PATHFINDER Ägare: PAGÉN JAN, BERGSHAMRA Uppfödare: SANDERS A, LATVIA |
|
CERT - hane: |
SE VCH GREEN PATHFINDER Ägare: KNUTSSON NIKLAS, VÄSTERFÄRNEBO Uppfödare: SANDERS A, LATVIA |
|
CERT - tik: |
JWW-14 SE JCH SE VCH GENIUS PATHFINDER Ägare: PAGÉN JAN, BERGSHAMRA Uppfödare: SANDERS A, LATVIA |
|
Bästa veteran: |
C.I.B NO VCH NORD V-06-07 SE J&V CH SE UCH WW-08 ASKMADEN'S YRROL Ägare: SPÅNGBERG JEANETTE, KARLSTAD Uppfödare: JACOBSEN TOMMY, JACOBSEN MARIE, SJUNTORP |
|
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B C.I.E DE&VDH CH DK UCH DK V-12 DK V-13 RLD N DYNAMIC FLYER'S POSH TEDDY Ägare: NEUMANN BRITT, DÖSJEBRO Uppfödare: ELMKJAER METTE & LARS, DANMARK |
|
BIM: |
C.I.E DK UCH FI JV-12 SE JV-12 ALOTORIUS OLD GLORY KEEP THEPROMISE Ägare: BÄCK MADELEINE, BODA KYRKBY Uppfödare: SZWALEK MAGDALENA, POLEN |
|
CACIB - hane: |
C.I.B C.I.E DE&VDH CH DK UCH DK V-12 DK V-13 RLD N DYNAMIC FLYER'S POSH TEDDY Ägare: NEUMANN BRITT, DÖSJEBRO Uppfödare: ELMKJAER METTE & LARS, DANMARK |
|
CACIB - tik: |
C.I.E DK UCH FI JV-12 SE JV-12 ALOTORIUS OLD GLORY KEEP THEPROMISE Ägare: BÄCK MADELEINE, BODA KYRKBY Uppfödare: SZWALEK MAGDALENA, POLEN |
|
Bästa veteran: |
NORD V-07 US CH SCENTINI THE AVIATOR Ägare: SATU LAITINEN, KANGASLAMPI, FINLAND Uppfödare: SANTINI L & SANTINI R, USA |
|
BLACK AND TAN COONHOUND |
Antal: 1 |
|
Domare: |
PEDDIE JOHN C F, KANADA - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI JV-13 FI V-13 WW-14 NECKU COON CRAZY Ägare: HEIDI SAVOLAINEN, FI-03250 OJAKKALA, FINLAND Uppfödare: URPELAINEN T & URPELAINEN-REUNA J, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
FI JV-13 FI V-13 WW-14 NECKU COON CRAZY Ägare: HEIDI SAVOLAINEN, FI-03250 OJAKKALA, FINLAND Uppfödare: URPELAINEN T & URPELAINEN-REUNA J, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI JV-13 FI V-13 WW-14 NECKU COON CRAZY Ägare: HEIDI SAVOLAINEN, FI-03250 OJAKKALA, FINLAND Uppfödare: URPELAINEN T & URPELAINEN-REUNA J, FINLAND |
|
|
Domare: |
SPORRE-WILLES RENÉE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE UCH TESSIDEZ CHARLIE Ägare: ANDERSSON FLENMARK CECILIA, NYKVARN Uppfödare: DALLING ANNA, STEHAG |
|
BIM: |
TESSIDEZ DAISY Ägare: ANDERSSON FLENMARK CECILIA, NYKVARN Uppfödare: DALLING ANNA, STEHAG |
|
CACIB - hane: |
FI UCH SE UCH TESSIDEZ CHARLIE Ägare: ANDERSSON FLENMARK CECILIA, NYKVARN Uppfödare: DALLING ANNA, STEHAG |
|
CACIB - tik: |
TESSIDEZ DAISY Ägare: ANDERSSON FLENMARK CECILIA, NYKVARN Uppfödare: DALLING ANNA, STEHAG |
|
CERT - tik: |
TESSIDEZ DAISY Ägare: ANDERSSON FLENMARK CECILIA, NYKVARN Uppfödare: DALLING ANNA, STEHAG |
|
|
Domare: |
BISTER SOILE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE UCH ODGÅRDENS ANDERS CELSIUS Ägare: ODGAARD JENNIE, NORRA SORUNDA Uppfödare: ODGAARD JENNIE, NORRA SORUNDA |
|
BIM: |
FI UCH SE UCH LICONDA'S AMAZINGSTAR Ägare: NILSSON LINDA, ÖVERKALIX Uppfödare: NILSSON LINDA, ÖVERKALIX |
|
CACIB - hane: |
SE UCH ODGÅRDENS ANDERS CELSIUS Ägare: ODGAARD JENNIE, NORRA SORUNDA Uppfödare: ODGAARD JENNIE, NORRA SORUNDA |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE UCH LICONDA'S AMAZINGSTAR Ägare: NILSSON LINDA, ÖVERKALIX Uppfödare: NILSSON LINDA, ÖVERKALIX |
|
CERT - hane: |
FLIGHT IN TIME FORMFACTOR ISLAND Ägare: EDGREN YLVA, ERIKSLUND Uppfödare: PISKUN VICTORIA, VITRYSSLAND |
|
CERT - tik: |
STREAM ISLANDS ISLA ANGEL Ägare: EDLUND LOUISE, BJÖRKVIK Uppfödare: EDGREN YLVA, ERIKSLUND |
|
Bästa veteran: |
EE CH FI UCH NO UCH RU CH ESCHE ODNA VOLNA S NEVSKIH OSTROVOV Ägare: ANU-JOHANNA METSÄRINTA, ROVANIEMI, FINLAND Uppfödare: ZEMTSOVA A, RYSSLAND |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B NORD UCH BOTNICUS ATTRACTION Ägare: NORDMARK LINA, KOSKULLSKULLE Uppfödare: NORDMARK LINA, GÄLLIVARE |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: BOTNICUS Uppfödare: NORDMARK LINA, NORDMARK KJELL, KOSKULLSKULLE |
|
|
Domare: |
WALLIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
J MÖNSTERGÅRDENS GUTTEN Ägare: ÖSTBLOM OLOV, OCKELBO Uppfödare: LARSSON BENGT, JÄRVSÖ |
|
BIM: |
FI UCH J SE UCH SE VCH ACKERS TITZI Ägare: ACKERSTIERNA STEPHAN, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: ACKERSTIERNA STEPHAN, ENKÖPING |
|
CACIB - hane: |
J MÖNSTERGÅRDENS GUTTEN Ägare: ÖSTBLOM OLOV, OCKELBO Uppfödare: LARSSON BENGT, JÄRVSÖ |
|
CACIB - tik: |
FI UCH J SE UCH SE VCH ACKERS TITZI Ägare: ACKERSTIERNA STEPHAN, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: ACKERSTIERNA STEPHAN, ENKÖPING |
|
CERT - hane: |
J MÖNSTERGÅRDENS GUTTEN Ägare: ÖSTBLOM OLOV, OCKELBO Uppfödare: LARSSON BENGT, JÄRVSÖ |
|
|
Domare: |
IVERSEN PER, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK V-14 JWW-14 SE JV-13 SE V-13 DIREKTÖR'N AV KAMPENHAUG Ägare: ANN JEANETTE STENHAUG JENSEN, RAKKESTAD, NORGE Uppfödare: RANDEM TORKEL, SLATTUM, NORGE |
|
BIM: |
J JANKA Ägare: BJ�RN MORTEN GAATHAUG, N-3219 SANDEFJORD, NORGE Uppfödare: KARLSEN JÖRANN, NO-3712 SKIEN |
|
CACIB - hane: |
DK V-14 JWW-14 SE JV-13 SE V-13 DIREKTÖR'N AV KAMPENHAUG Ägare: ANN JEANETTE STENHAUG JENSEN, RAKKESTAD, NORGE Uppfödare: RANDEM TORKEL, SLATTUM, NORGE |
|
CACIB - tik: |
J JANKA Ägare: BJ�RN MORTEN GAATHAUG, N-3219 SANDEFJORD, NORGE Uppfödare: KARLSEN JÖRANN, NO-3712 SKIEN |
|
CERT - tik: |
J JANKA Ägare: BJ�RN MORTEN GAATHAUG, N-3219 SANDEFJORD, NORGE Uppfödare: KARLSEN JÖRANN, NO-3712 SKIEN |
|
|
Domare: |
WALLIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH ONNIVAARAN JERO Ägare: PEPPI LAITURI & TANJA KIRILOFF, KUOPIO, FINLAND Uppfödare: KONTKANEN JARMO, FINLAND |
|
BIM: |
CSSP CH EE CH EUW-13 EUW-14 FI UCH KAHVANAHON KUUTAMOYÖ Ägare: MARJA KUIVAS, SEINÄJOKI, FINLAND Uppfödare: KUIVAS MAURI & KUIVAS MARJA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
FI UCH ONNIVAARAN JERO Ägare: PEPPI LAITURI & TANJA KIRILOFF, VANTAA, FINLAND Uppfödare: KONTKANEN JARMO, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
CSSP CH EE CH EUW-13 EUW-14 FI UCH KAHVANAHON KUUTAMOYÖ Ägare: MARJA KUIVAS, SEINÄJOKI, FINLAND Uppfödare: KUIVAS MAURI & KUIVAS MARJA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
FI UCH ONNIVAARAN JERO Ägare: PEPPI LAITURI & TANJA KIRILOFF, VANTAA, FINLAND Uppfödare: KONTKANEN JARMO, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.E.C C.I.E EUW-11 NORD V-07 SE V-12 VEUW-14 TIKUTAKUN JULLE Ägare: HANNES HEISKALA, KANKAANPÄÄ, FINLAND Uppfödare: HEISKALA HANNES, FIN-38701 KANKAANPÄÄ |
|
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
K NYGUS Z GAJOWEGO WZGORZA Ägare: BERG SVANTE, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: GAJOWIAK DOROTA, POLEN |
|
CACIB - hane: |
K NYGUS Z GAJOWEGO WZGORZA Ägare: BERG SVANTE, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: GAJOWIAK DOROTA, POLEN |
|
|
Domare: |
WALLIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
ALVA Ägare: KENTH JÖRGENSEN, MALMBÄCK Uppfödare: ERNSTSSON MIKAEL, SEGLORA |
|
BIM: |
TITUS Ägare: BERGLUND IRENE, TIERP Uppfödare: WILNERSSON BERNT, ANEBY |
|
GRAND BASSET GRIFFON VENDÉEN |
Antal: 4 |
|
Domare: |
NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B C.I.E EE CH FI UCH LT CH LV CH MINSKUHOFF'S GRAND ELYSION Ägare: MARIA AALTOVIRTA, BORGÅ, FINLAND Uppfödare: AALTOVIRTA MARIA, FI-06100 PORVOO |
|
CACIB - tik: |
FI UCH SE JV-13 MINSKUHOFF'S GRAND UNE FARANDOLE Ägare: MARIA AALTOVIRTA, BORGÅ, FINLAND Uppfödare: AALTOVIRTA MARIA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
C.I.B C.I.E EE CH FI UCH LT CH LV CH MINSKUHOFF'S GRAND ELYSION Ägare: MARIA AALTOVIRTA, BORGÅ, FINLAND Uppfödare: AALTOVIRTA MARIA, FI-06100 PORVOO |
|
Bästa veteran: |
C.I.B C.I.E EE CH FI UCH LT CH LV CH MINSKUHOFF'S GRAND ELYSION Ägare: MARIA AALTOVIRTA, BORGÅ, FINLAND Uppfödare: AALTOVIRTA MARIA, FI-06100 PORVOO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: MINSKUHOFF'S Uppfödare: AALTOVIRTA MARIA, FI-06100 PORVOO |
|
GRAND GRIFFON VENDÉEN |
Antal: 2 |
|
Domare: |
NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE V-13 GLORIEUX DES TAILLIS DE CHENES Ägare: RIIKKA JA SARRI ALANNE, HALKIA, FINLAND Uppfödare: THIVILLIER ERIC, FRANKRIKE |
|
BIM: |
FAMME FATALE DETTA MAIRE Ägare: RIIKKA JA SARRI ALANNE, HALKIA, FINLAND Uppfödare: MONASTERO MARIA, ITALIEN |
|
CACIB - hane: |
SE V-13 GLORIEUX DES TAILLIS DE CHENES Ägare: RIIKKA JA SARRI ALANNE, HALKIA, FINLAND Uppfödare: THIVILLIER ERIC, FRANKRIKE |
|
CACIB - tik: |
FAMME FATALE DETTA MAIRE Ägare: RIIKKA JA SARRI ALANNE, HALKIA, FINLAND Uppfödare: MONASTERO MARIA, ITALIEN |
|
GRIFFON FAUVE DE BRETAGNE |
Antal: 3 |
|
Domare: |
NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH SE V-11 SE V-12 SE VCH EAGLE Ägare: WALL BIRGITTA, GÄVLE Uppfödare: IMBERT MICHEL M, FRANKRIKE |
|
CACIB - hane: |
FI UCH SE V-11 SE V-12 SE VCH EAGLE Ägare: WALL BIRGITTA, GÄVLE Uppfödare: IMBERT MICHEL M, FRANKRIKE |
|
Bästa veteran: |
C.I.E NO UCH ULLIGÅRDENS ACCOMPLI ANDY Ägare: VILSSON ANNA, RÅNÄS Uppfödare: WALL BIRGITTA, WALL JAN, GÄVLE |
|
|
Domare: |
WALLIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
J NILSDREVETS CARTOUCHE Ägare: PERSSON MIKAELA, LESJÖFORS Uppfödare: NILSSON SVEN-OLOV, OVIKEN |
|
BIM: |
NORD V-11 SE V-09 SE V-10 SE V-11 SE V-12 SE V-13 SKOGSTASSENS XSORA Ägare: LINDHOLM CHRISTINA, KARLSTAD Uppfödare: LINDHOLM ERIK, NILSSON CHRISTINA, KARLSTAD |
|
CACIB - hane: |
NORD V-11 SE V-09 SE V-10 SE V-11 SE V-12 SE V-13 SKOGSTASSENS XSORA Ägare: LINDHOLM CHRISTINA, KARLSTAD Uppfödare: LINDHOLM ERIK, NILSSON CHRISTINA, KARLSTAD |
|
CACIB - tik: |
J NILSDREVETS CARTOUCHE Ägare: PERSSON MIKAELA, LESJÖFORS Uppfödare: NILSSON SVEN-OLOV, OVIKEN |
|
HANNOVERANSK VILTSPÅRHUND |
Antal: 3 |
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B NORD UCH SE JCH SE V-10-11 SE VCH WW-10 SKOGSRÅA'S ÖNSKEDRÖM Ägare: OLSSON CARINA, SEGMON Uppfödare: OLSSON CARINA, SLOTTSBRON |
|
BIM: |
SE UCH SE VCH SPÅRA Ägare: OLSSON CARINA, SEGMON Uppfödare: SCHULZE BENGT, JÖNÅKER |
|
CACIB - hane: |
C.I.B NORD UCH SE JCH SE V-10-11 SE VCH WW-10 SKOGSRÅA'S ÖNSKEDRÖM Ägare: OLSSON CARINA, SEGMON Uppfödare: OLSSON CARINA, SLOTTSBRON |
|
CACIB - tik: |
SE UCH SE VCH SPÅRA Ägare: OLSSON CARINA, SEGMON Uppfödare: SCHULZE BENGT, JÖNÅKER |
|
PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN |
Antal: 11 |
|
Domare: |
NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B FI UCH J SE UCH VILAUDDENS ZIGMUND Ägare: MÅRD MARIE, FALUN Uppfödare: MÅRD MARIE, FALUN |
|
BIM: |
FI UCH FI V-13 SE V-12 WW-14 VILAUDDENS VEGA Ägare: MÅRD MARIE, FALUN Uppfödare: MÅRD MARIE, FALUN |
|
CACIB - hane: |
C.I.B FI UCH J SE UCH VILAUDDENS ZIGMUND Ägare: MÅRD MARIE, FALUN Uppfödare: MÅRD MARIE, FALUN |
|
CACIB - tik: |
FI UCH FI V-13 SE V-12 WW-14 VILAUDDENS VEGA Ägare: MÅRD MARIE, FALUN Uppfödare: MÅRD MARIE, FALUN |
|
RHODESIAN RIDGEBACK |
Antal: 78 |
|
Domare: |
HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - hanar, Juniorklass |
|
HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - hanar, Veteranklass |
|
HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - tikar, Juniorklass |
|
HJORTH LEIF RAGNAR, NORGE - tikar, Veteranklass |
|
FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
RIDGERULES SHOW'N TELL Ägare: LUNDSTRÖM MARIA, SALTSJÖ-BOO Uppfödare: KIERKEGAARD LUNDSTRÖM MARIA, LUNDSTRÖM ROBERT, SALTSJÖ-BOO |
|
BIM: |
DK UCH INT UCH NO V-13 NORD UCH NORD V-10 SHAVANO'S LOOK OUT FOR LLOYD Ägare: ELINE ESPOLIN JOHNSON, OSLO, NORGE Uppfödare: NEERGAARD HANNE & JOHN ANDERS, NORGE |
|
CACIB - hane: |
DK UCH INT UCH NO V-13 NORD UCH NORD V-10 SHAVANO'S LOOK OUT FOR LLOYD Ägare: ELINE ESPOLIN JOHNSON, OSLO, NORGE Uppfödare: NEERGAARD HANNE & JOHN ANDERS, NORGE |
|
CACIB - tik: |
RIDGERULES SHOW'N TELL Ägare: LUNDSTRÖM MARIA, SALTSJÖ-BOO Uppfödare: KIERKEGAARD LUNDSTRÖM MARIA, LUNDSTRÖM ROBERT, SALTSJÖ-BOO |
|
CERT - hane: |
FI UCH RIZIKI ESTEBAN VIHAIO Ägare: MIKKONEN LAURA & KOTILAINEN JONI, FI-57710 SAVONLINNA, FINLAND Uppfödare: KURKISUO LARI-MATTI, PENNALA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
MANKOYA'S JOLLY JULIA Ägare: GUSTAFSSON INGELA, FORSHAGA Uppfödare: EBKAR BIRGITTA, ÖREBRO |
|
Bästa veteran: |
C.I.B EE CH NO VCH NORD UCH RLD F RLD N SE VCH HAMNUDDENS FISCHER Ägare: FÜRST KARIN, SOLLENTUNA Uppfödare: STENQUIST ZERNY, STENQUIST ANNA, ÖSMO |
|
|
Domare: |
WALLIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
J NO V-12 NORD V-11 SE V-12 ANJA Ägare: JOHNNY PHERSSON, LINDESBERG Uppfödare: HENRICSSON JOHAN, LJUNGBY |
|
CACIB - tik: |
J NO V-12 NORD V-11 SE V-12 ANJA Ägare: JOHNNY PHERSSON, LINDESBERG Uppfödare: HENRICSSON JOHAN, LJUNGBY |
|
CERT - tik: |
J NO V-12 NORD V-11 SE V-12 ANJA Ägare: JOHNNY PHERSSON, LINDESBERG Uppfödare: HENRICSSON JOHAN, LJUNGBY |
|
Bästa veteran: |
FI V-07 FI V-08 FI V-09 FI VV-13 NORD V-09 NORD V-13 NORD VV-13 WW-08 VWW-14 LEYA Ägare: JENNY HÄGER, NYKARLEBY, FINLAND, FINLAND Uppfödare: ANDERSSON ERIK, FIN-66930 KOVJOKI |
|
SCHWEIZISKA STÖVARE/ LUZERNER |
Antal: 4 |
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E SE V-12 BLÅSÅSENS ACKE Ägare: OLSSON IDA, SÄLEN Uppfödare: RÖNNQVIST STENÅKE, SÖDERHAMN |
|
BIM: |
NORD V-11 SÅNTORPETS LINA Ägare: KOSTERHED LINDA, SOLNA Uppfödare: PERSSON RICKARD, VRETA KLOSTER |
|
CACIB - hane: |
C.I.E SE V-12 BLÅSÅSENS ACKE Ägare: OLSSON IDA, SÄLEN Uppfödare: RÖNNQVIST STENÅKE, SÖDERHAMN |
|
SCHWEIZISKA STÖVARE/ SCHWYZER |
Antal: 2 |
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
JWW-08 KIMBEKKDALEN'S SAGA Ägare: LUNDBERG ANN CRISTIN, ROBERTSFORS Uppfödare: HALMRAST PER, ÖVERAASEN PER, N-2864 FALL |
|
BIM: |
NO UCH NO V-11 KIMBEKKDALEN'S KLINGE II Ägare: MARIANNE R. GR�NVOLD, INGEBERG, NORGE Uppfödare: HALMRAST PER, ÖVERAASEN PER, N-2864 FALL |
|
CACIB - tik: |
JWW-08 KIMBEKKDALEN'S SAGA Ägare: LUNDBERG ANN CRISTIN, ROBERTSFORS Uppfödare: HALMRAST PER, ÖVERAASEN PER, N-2864 FALL |
|
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.E SE V-13 ARGO Z JUDAVINKLU Ägare: STRAND ANNELI, BRASTAD Uppfödare: VANEK ROMAN, TJECKIEN |
|
CACIB - hane: |
C.I.E SE V-13 ARGO Z JUDAVINKLU Ägare: STRAND ANNELI, BRASTAD Uppfödare: VANEK ROMAN, TJECKIEN |
|
|
Domare: |
WALLIN BO - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
J JAPP Ägare: KARLSSON CHRISTEL, VINDELN Uppfödare: BERGSTRÖM JOAKIM, ALNÖ |
|
BIM: |
JON-ERS GÅRDENS DOLLY Ägare: BJÖRKLIN ULLA, JÄRVSÖ Uppfödare: ÖNNERSTAM PER, EDSBYN |
|
CACIB - hane: |
J JAPP Ägare: KARLSSON CHRISTEL, VINDELN Uppfödare: BERGSTRÖM JOAKIM, ALNÖ |
|
CACIB - tik: |
JON-ERS GÅRDENS DOLLY Ägare: BJÖRKLIN ULLA, JÄRVSÖ Uppfödare: ÖNNERSTAM PER, EDSBYN |
|