|
Domare: |
BLORE VAL, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
WYOMAERS WHO LET THE DOG OUT Ägare: NOORA JYLY & KATJA RAHUNEN, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: RAHUNEN KATJA, VÄHIKKÄLÄ, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B DK UCH NO UCH SE UCH FRITTMI'S CALLIE ROSE Ägare: BERG MIA, KNIVSTA Uppfödare: BERG MIA, KNIVSTA |
|
CACIB - hane: |
WYOMAERS WHO LET THE DOG OUT Ägare: NOORA JYLY & KATJA RAHUNEN, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: RAHUNEN KATJA, VÄHIKKÄLÄ, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
C.I.B DK UCH NO UCH SE UCH FRITTMI'S CALLIE ROSE Ägare: BERG MIA, KNIVSTA Uppfödare: BERG MIA, KNIVSTA |
|
CERT - hane: |
WYOMAERS WHO LET THE DOG OUT Ägare: NOORA JYLY & KATJA RAHUNEN, HELSINKI, FINLAND Uppfödare: RAHUNEN KATJA, VÄHIKKÄLÄ, FINLAND |
|
CERT - tik: |
GIZMO'S FREE LIKE A SHADOW Ägare: SANDSTRÖM JAN, HÄRNÖSAND Uppfödare: SANDSTRÖM JAN, HÄRNÖSAND |
|
BICHON HAVANAIS |
Antal: 43 |
|
Domare: |
NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH FACKLANS MANJANA Ägare: OLOFSSON HELENA, LULEÅ Uppfödare: OLOFSSON HELENA, GAMMELSTAD |
|
BIM: |
C.I.B LT CH LV CH NORD UCH EVAN'S AHA AMAZING JOY Ägare: HEDBERG ANNA, LULEÅ Uppfödare: HEDBERG ANNA, LAPPI EVA, LULEÅ |
|
CACIB - hane: |
C.I.B LT CH LV CH NORD UCH EVAN'S AHA AMAZING JOY Ägare: HEDBERG ANNA, LULEÅ Uppfödare: HEDBERG ANNA, LAPPI EVA, LULEÅ |
|
CACIB - tik: |
C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH SE UCH FACKLANS MANJANA Ägare: OLOFSSON HELENA, LULEÅ Uppfödare: OLOFSSON HELENA, GAMMELSTAD |
|
CERT - hane: |
FACKLANS TNT Ägare: JONSSON ANNIKA, BODEN Uppfödare: OLOFSSON HELENA, OLOFSSON ULF, GAMMELSTAD |
|
CERT - tik: |
PELVIX NOTHING ELSE MATTERS Ägare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE Uppfödare: AROLA LUNDGREN TARJA, TULLINGE |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI UCH NO UCH SE UCH WW-09 POLAR SWEET'S BLAIR Ägare: ÖHMAN VESTLING MARI, LULEÅ Uppfödare: WENNSTRÖM GUN-BRITT, MALMBERGET |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: BE A VIKING Uppfödare: JERNBERG ANNA-KARIN, VÄSTRA FRÖLUNDA |
|
|
Domare: |
NATALETTI VALERIO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NO JV-13 SE JV-13 AQUAVIT QUEEN OF SHADOW Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA Uppfödare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA |
|
BIM: |
EUW-13 JWW-12 NORD JV-11 SE UCH WW-13 WW-14 AQUAVIT HOTBLOODED Ägare: SUNDQVIST PIA, GÖTEBORG Uppfödare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA |
|
CACIB - hane: |
EUW-13 JWW-12 NORD JV-11 SE UCH WW-13 WW-14 AQUAVIT HOTBLOODED Ägare: SUNDQVIST PIA, GÖTEBORG Uppfödare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA |
|
CACIB - tik: |
NO JV-13 SE JV-13 AQUAVIT QUEEN OF SHADOW Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA Uppfödare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA |
|
CERT - hane: |
MEANDI'S STRIKING SAXON Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA Uppfödare: MOSSBERG KATARINA, ÅSA |
|
CERT - tik: |
JWW-14 HUNKY-DORY HUMMINGBIRD Ägare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD |
|
Bästa veteran: |
C.I.B NORD UCH SE V-08 SE V-09 SE V-10 SE V-12 NAO APHÅIA Ägare: JOHANSSON CARINA, VÄSTRA FRÖLUNDA Uppfödare: LADISLAV ING KAMENICKY, SLOVAKIEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: HUNKY-DORY Uppfödare: RÖNQUIST FREDRIKA, KARLSTAD |
|
|
Domare: |
SPORRE-WILLES RENÉE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
BARROCO'S SON OF THE ONE Ägare: TARJA HYVÄRINEN, HALKIA, FINLAND Uppfödare: HYVÄRINEN TARJA, FINLAND |
|
BIM: |
EE CH FI UCH LV CH US CH LONESTAR'S YELLOW ROSE Ägare: TARJA HYVÄRINEN, HALKIA, FINLAND Uppfödare: HYVARINEN T & ALLEN J, USA |
|
CACIB - hane: |
SE JV-12 KORPENHOFS BARON NOEL Ägare: BACKLUND SONJA, ÖSTERSUND Uppfödare: JANSSON KENNETH, STRINDLUND INGRID, ÖSTERSUND |
|
CACIB - tik: |
EE CH FI UCH LV CH US CH LONESTAR'S YELLOW ROSE Ägare: TARJA HYVÄRINEN, HALKIA, FINLAND Uppfödare: HYVARINEN T & ALLEN J, USA |
|
CERT - hane: |
BARROCO'S SON OF THE ONE Ägare: TARJA HYVÄRINEN, HALKIA, FINLAND Uppfödare: HYVÄRINEN TARJA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
EE CH FI UCH LV CH US CH LONESTAR'S YELLOW ROSE Ägare: TARJA HYVÄRINEN, HALKIA, FINLAND Uppfödare: HYVARINEN T & ALLEN J, USA |
|
Bästa veteran: |
BY CH C.I.B DK UCH EE CH KBH V-08 LT CH LV CH NORD UCH RU CH SE&FI UCH US CH BARROCO'S UNIQUE Ägare: TARJA HYVÄRINEN, HALKIA, FINLAND Uppfödare: HYVÄRINEN TARJA, FIN-00800 HELSINKI |
|
CAVALIER KING CHARLES SPANIEL |
Antal: 87 |
|
Domare: |
KANE FRANK, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B CHIB EE CH JWW-12 NORD UCH SE V-13 WW-14 GENTLELINE'S COSMETIC Ägare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE Uppfödare: MACLENNAN MADELENE, ENKÖPING |
|
BIM: |
SE UCH BEST MATE'S LOVE MACHINE Ägare: HOLMBERG EVA, ENKÖPING Uppfödare: SOLHEIM BENTE SAETERDALEN, SAETERDALEN MARIT, NORGE |
|
CACIB - hane: |
SE UCH BEST MATE'S LOVE MACHINE Ägare: HOLMBERG EVA, ENKÖPING Uppfödare: SOLHEIM BENTE SAETERDALEN, SAETERDALEN MARIT, NORGE |
|
CACIB - tik: |
C.I.B CHIB EE CH JWW-12 NORD UCH SE V-13 WW-14 GENTLELINE'S COSMETIC Ägare: KVART JANSSON GUN BRITT, NORRTÄLJE Uppfödare: MACLENNAN MADELENE, ENKÖPING |
|
CERT - hane: |
EMPERIX MERRICK Ägare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL Uppfödare: LINDBERG RALPH, SUNDSVALL |
|
CERT - tik: |
JWW-14 GENTLELINE'S LOOK AT ME Ägare: MACLENNAN JONATHAN, ENKÖPING Uppfödare: MACLENNAN MADELENE, ENKÖPING |
|
Bästa veteran: |
SE UCH CAMPANARDS THINKS HE'S TUFF Ägare: LINDSTRÖM NINA, JÄRFÄLLA Uppfödare: CANDIKA BRITT-LOUISE, SUNDBORN |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B NORD UCH CLENTVIEW RUDE BOY Ägare: LANTZ ANDREAS, RIMBO Uppfödare: MRS M P ATTWOOD, ENGLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: GENTLELINE'S Uppfödare: MACLENNAN MADELENE, ENKÖPING |
|
CHIHUAHUA, KORTHÅRIG |
Antal: 103 |
|
Domare: |
HELGESEN SVEIN BJARNE, NORGE - hanar, Juniorklass |
|
HELGESEN SVEIN BJARNE, NORGE - tikar, Juniorklass |
|
STRACHAN DAVID, AUSTRALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH CHIDELIA DJ D GUETTA Ägare: WENCHE MYKLEBOST, 1615 FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: KALLEKLEV LENE NORDÅS, NORGE |
|
BIM: |
EE CH SE UCH CHILIWAWA'S ME LOVE YOU LONG TIME Ägare: STENGÅRD EKLUND PETRA, SEGELTORP Uppfödare: STENGÅRD EKLUND PETRA, SEGELTORP |
|
CACIB - hane: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH CHIDELIA DJ D GUETTA Ägare: WENCHE MYKLEBOST, 1615 FREDRIKSTAD, NORGE Uppfödare: KALLEKLEV LENE NORDÅS, NORGE |
|
CACIB - tik: |
EE CH SE UCH CHILIWAWA'S ME LOVE YOU LONG TIME Ägare: STENGÅRD EKLUND PETRA, SEGELTORP Uppfödare: STENGÅRD EKLUND PETRA, SEGELTORP |
|
CERT - hane: |
SE JV-13 HELMIÄISEN ESQUIRE Ägare: THIM EMMA, FJÄLKINGE Uppfödare: KAHELIN MERJA, LAPPOHJA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
DREAMPAWS WILLOW ROSE Ägare: ADIELSSON HELENE, ÅRE Uppfödare: ADIELSSON HELENE, ÅRE |
|
Bästa veteran: |
LV CH SE UCH JAMIE-LYNN'S BABY SPICE Ägare: MC COY JAMIE-LYNN, SKOGÅS Uppfödare: MC COY JAMIE, ENSKEDE |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B NORD UCH GINKGO'S WHITE WHISPER Ägare: ADIELSSON HELENE, ÅRE Uppfödare: DYRINDER BIRGITTA, VÄSTRA FRÖLUNDA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: HELMIÄISEN Uppfödare: KAHELIN MERJA, FINLAND |
|
CHIHUAHUA, LÅNGHÅRIG |
Antal: 115 |
|
Domare: |
JERNHAKE SIV - hanar |
|
MOLIN NILS - tikar, BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK JV-12 DK UCH FI UCH SE JV-12 SE UCH CHI'S LOVELY CASSIO Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE |
|
BIM: |
FI UCH NO JV-12 NO UCH SE UCH DREAMPAWS HAPPY HOLLY Ägare: ADIELSSON HELENE, ÅRE Uppfödare: ADIELSSON HELENE, ÅRE |
|
CACIB - hane: |
DK JV-12 DK UCH FI UCH SE JV-12 SE UCH CHI'S LOVELY CASSIO Ägare: ANDRÉN MARIA, STENINGE Uppfödare: ANDRÉN MARIA, STENINGE |
|
CACIB - tik: |
FI UCH NO JV-12 NO UCH SE UCH DREAMPAWS HAPPY HOLLY Ägare: ADIELSSON HELENE, ÅRE Uppfödare: ADIELSSON HELENE, ÅRE |
|
CERT - hane: |
SIRIPIRI PINTO Ägare: ARONSSON MADELENE, SKÖLLERSTA Uppfödare: AHLGREN PIRJO, FINNERÖDJA |
|
CERT - tik: |
ELITH NO PAIN NO GAIN Ägare: THIM EMMA, FJÄLKINGE Uppfödare: THIM LISA, THIM EMMA, FJÄLKINGE |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SE V-09 XCITING MISS DINAH MIGHT Ägare: BYSTRÖM JILL, TIERP Uppfödare: EKWALL CARINA, SALTSJÖBADEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: DREAMPAWS Uppfödare: ADIELSSON HELENE, ÅRE |
|
CHINESE CRESTED DOG |
Antal: 85 |
|
Domare: |
BLORE VAL, STORBRITANNIEN - hanar, Juniorklass |
|
BLORE VAL, STORBRITANNIEN - hanar, Veteranklass |
|
BLORE VAL, STORBRITANNIEN - tikar, Juniorklass |
|
BLORE VAL, STORBRITANNIEN - tikar, Veteranklass |
|
ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI JV-13 NORD JV-13 ARTE FIGURE HAPPY ENDING Ägare: ALESTALO LASSI, FI-16320 PENNALA, FINLAND Uppfödare: ALESTALO LASSI, FINLAND |
|
BIM: |
C.I.B NO V-12 NORD UCH BONNIVERAS EGRE'GIUS Ägare: RYRBÄCK MARIA, STENHAMRA Uppfödare: RYRBÄCK MARIA, RYRBÄCK TOBIAS, STENHAMRA |
|
CACIB - hane: |
C.I.B NO V-12 NORD UCH BONNIVERAS EGRE'GIUS Ägare: RYRBÄCK MARIA, STENHAMRA Uppfödare: RYRBÄCK MARIA, RYRBÄCK TOBIAS, STENHAMRA |
|
CACIB - tik: |
FI JV-13 NORD JV-13 ARTE FIGURE HAPPY ENDING Ägare: ALESTALO LASSI, FI-16320 PENNALA, FINLAND Uppfödare: ALESTALO LASSI, FINLAND |
|
CERT - hane: |
FI JV-13 ARTE FIGURE HOJO HOJO Ägare: ALESTALO LASSI & NUMMIOLA-VILOLA HEIDI, FI-16320 PENNALA, FINLAND Uppfödare: ALESTALO LASSI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FI JV-13 NORD JV-13 ARTE FIGURE HAPPY ENDING Ägare: ALESTALO LASSI, FI-16320 PENNALA, FINLAND Uppfödare: ALESTALO LASSI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
INT UCH LU CH NORD UCH US CH PREFIX TRAFALGAR Ägare: CARLSSON ANNIKA, KARLSKOGA Uppfödare: AGRONIUS GUNILLA, STRÖMSNÄSBRUK |
|
Bästa avelsgrupp: |
MARACHINOS GRAPHITI GIRL Ägare: NORDIN PETRA, FLEN Uppfödare: JONSSON SANDRA, MANTORP |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: YAMBOLIZ Uppfödare: NORDIN PETRA, NORDIN STEFAN, FLEN |
|
COTON DE TULÉAR |
Antal: 30 |
|
Domare: |
NATALETTI VALERIO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EE&FI UCH ILVESKOSKEN SANTA'S SPEED BOY Ägare: JANSSON MIKA & LEILA, FI-31500 KOSKI TL, FINLAND Uppfödare: ILVESKOSKI MIRKKA, FINLAND |
|
BIM: |
TSACHILLIE'S AMAZING ALICE Ägare: MILLTEGH KRISTINA, LAGAN Uppfödare: MILLTEGH KRISTINA, MILLTEGH TOM, VAREKIL |
|
CACIB - hane: |
EE&FI UCH ILVESKOSKEN SANTA'S SPEED BOY Ägare: JANSSON MIKA & LEILA, FI-31500 KOSKI TL, FINLAND Uppfödare: ILVESKOSKI MIRKKA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
TSACHILLIE'S AMAZING ALICE Ägare: MILLTEGH KRISTINA, LAGAN Uppfödare: MILLTEGH KRISTINA, MILLTEGH TOM, VAREKIL |
|
CERT - hane: |
EE&FI UCH ILVESKOSKEN SANTA'S SPEED BOY Ägare: JANSSON MIKA & LEILA, FI-31500 KOSKI TL, FINLAND Uppfödare: ILVESKOSKI MIRKKA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
TSACHILLIE'S AMAZING ALICE Ägare: MILLTEGH KRISTINA, LAGAN Uppfödare: MILLTEGH KRISTINA, MILLTEGH TOM, VAREKIL |
|
Bästa veteran: |
FI UCH SE UCH COTON GARDEN'S SIMPLY THE BEST Ägare: TATJANA BERGLUND, 22310, ÅLAND Uppfödare: SÖDERLUND MARIA, LINDHOLM NISSE, FIN-22240 HAMMARLAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: RIVER LAKE'S Uppfödare: HALLESTRAND EVA, HALLESTRAND KENNETH, ÄLVSJÖ |
|
FRANSK BULLDOGG |
Antal: 96 |
|
Domare: |
HELGESEN SVEIN BJARNE, NORGE - tikar |
|
PEDDIE JOHN C F, KANADA - hanar, BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
CARTE TRUFFÉ THIEF OF MY HEART Ägare: PALMBERG TOBIAS, NORRA SORUNDA Uppfödare: IHALAINEN-SAIRA NOORA & SAIRA TONI, FINLAND |
|
BIM: |
ZECUDAS ULTIMATE SINNER Ägare: MERETHE GJERSRUD, TOMTER, NORGE Uppfödare: GJERSRUD MERTHE & GUNNAR, NORGE |
|
CACIB - hane: |
NO UCH KARISIN FREKKE FEDERER Ägare: TURID MYREN TUVERUD, VORMSUND, NORGE Uppfödare: BILLING KARI, NORGE |
|
CACIB - tik: |
EE CH FI UCH LV CH NO UCH SE UCH NEVERFADING'S DELIGHTFUL DELILAH Ägare: BRUNERYD LINDA, SUNDSVALL Uppfödare: BRUNERYD LINDA, SUNDSVALL |
|
CERT - hane: |
CARTE TRUFFÉ THIEF OF MY HEART Ägare: PALMBERG TOBIAS, NORRA SORUNDA Uppfödare: IHALAINEN-SAIRA NOORA & SAIRA TONI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
ZECUDAS ULTIMATE SINNER Ägare: MERETHE GJERSRUD, TOMTER, NORGE Uppfödare: GJERSRUD MERTHE & GUNNAR, NORGE |
|
Bästa veteran: |
DK UCH SE UCH BÄRING NORDS GRIMHILD Ägare: RYDÉN ANNIKA, VÄSTRA FRÖLUNDA Uppfödare: FORSS TINA, FORSS PHILIP, MALMÖ |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CARTE TRUFFÉ Uppfödare: IHALAINEN-SAIRA NOORA & SAIRA TONI, FINLAND |
|
|
Domare: |
OGDEN HOWARD, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
RATCATCHER'S ROXANE Ägare: WIMAN LARS OVE, KÖPING Uppfödare: SILÉN JAN, KÖPING |
|
BIM: |
FI JV-13 NORD JV-13 SHEVILAN VAN HELSING Ägare: ANN S�ELSEP, STORE HEDDINGE, DANMARK Uppfödare: SEVSKI I & A, LETTLAND |
|
CACIB - hane: |
FI JV-13 NORD JV-13 SHEVILAN VAN HELSING Ägare: ANN S�ELSEP, STORE HEDDINGE, DANMARK Uppfödare: SEVSKI I & A, LETTLAND |
|
CACIB - tik: |
RATCATCHER'S ROXANE Ägare: WIMAN LARS OVE, KÖPING Uppfödare: SILÉN JAN, KÖPING |
|
CERT - hane: |
FI JV-13 NORD JV-13 SHEVILAN VAN HELSING Ägare: ANN S�ELSEP, STORE HEDDINGE, DANMARK Uppfödare: SEVSKI I & A, LETTLAND |
|
CERT - tik: |
RATCATCHER'S ROXANE Ägare: WIMAN LARS OVE, KÖPING Uppfödare: SILÉN JAN, KÖPING |
|
GRIFFON BRUXELLOIS |
Antal: 26 |
|
Domare: |
OGDEN HOWARD, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
MANTICORNS CODY Ägare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN |
|
BIM: |
MANTICORNS BISQUIT Ägare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN |
|
CACIB - hane: |
DK UCH SE JV-12 SE UCH SE V-12 KOETSIERKE'S ZOETE JOMME Ägare: GURLI TERMAN, BAGSVAERD, DANMARK Uppfödare: TERMAN, DANMARK |
|
CACIB - tik: |
MANTICORNS BISQUIT Ägare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN |
|
CERT - hane: |
MANTICORNS CODY Ägare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN |
|
CERT - tik: |
MANTICORNS BISQUIT Ägare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN Uppfödare: ANDERSSON BODIL, ÄLVÄNGEN |
|
Bästa veteran: |
C.I.B DK UCH SE UCH VWW-13 WALLIANTS QUITS OR DOUBLE Ägare: WEGELIN ALICE, RÖNNEDE, DANMARK Uppfödare: SEHLSTEDT GUNN-ELL, HÄRNÖSAND |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: NOTORIOUS Uppfödare: NYMAN ANNIKA, HUDDUNGEBY |
|
|
Domare: |
NATALETTI VALERIO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SE JV-13 JAPPEGÅRDENS SUKU-NAI PUH Ägare: ORREMARK INGA-LILL, RIMBO Uppfödare: ORREMARK INGA-LILL, RIMBO |
|
BIM: |
SE JV-13 SE V-13 BE-DOHRA'S AL ASIMAH Ägare: REMNEMARK KATARINA, BERGEFORSEN Uppfödare: REMNEMARK KATARINA, REMNEMARK PETER, STORVRETA |
|
CACIB - hane: |
SE JV-13 JAPPEGÅRDENS SUKU-NAI PUH Ägare: ORREMARK INGA-LILL, RIMBO Uppfödare: ORREMARK INGA-LILL, RIMBO |
|
CACIB - tik: |
SE JV-13 SE V-13 BE-DOHRA'S AL ASIMAH Ägare: REMNEMARK KATARINA, BERGEFORSEN Uppfödare: REMNEMARK KATARINA, REMNEMARK PETER, STORVRETA |
|
CERT - hane: |
SE JV-13 JAPPEGÅRDENS SUKU-NAI PUH Ägare: ORREMARK INGA-LILL, RIMBO Uppfödare: ORREMARK INGA-LILL, RIMBO |
|
CERT - tik: |
SE JV-13 SE V-13 BE-DOHRA'S AL ASIMAH Ägare: REMNEMARK KATARINA, BERGEFORSEN Uppfödare: REMNEMARK KATARINA, REMNEMARK PETER, STORVRETA |
|
Bästa veteran: |
FI UCH NO UCH SE UCH SILVERBJÖRKENS MAR-LENE Ägare: MATTSSON ANJA, TULLINGE Uppfödare: FERNKVIST MAUD, ÖSTERBYBRUK |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: BE-DOHRA'S Uppfödare: REMNEMARK KATARINA, REMNEMARK PETER, BERGEFORSEN |
|
KING CHARLES SPANIEL |
Antal: 14 |
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B DK V-12 FI&NO UCH NORD JV-11 NORD UCH NORD V-12 SE V-13 SE&DK UCH CAVAMIRS LAKRITSTROLL Ägare: AHLBERG JEANETTE, LJUNGBYHED Uppfödare: NORDIN ERNA-BRITT, NORDIN SARA, GÄVLE |
|
BIM: |
SE UCH LADY BEAUTY'S LUNA Ägare: BERGSTRÖM PERNILLA, KRISTINEHAMN Uppfödare: UDD VERONICA, KINNA |
|
CACIB - hane: |
C.I.B DK V-12 FI&NO UCH NORD JV-11 NORD UCH NORD V-12 SE V-13 SE&DK UCH CAVAMIRS LAKRITSTROLL Ägare: AHLBERG JEANETTE, LJUNGBYHED Uppfödare: NORDIN ERNA-BRITT, NORDIN SARA, GÄVLE |
|
CACIB - tik: |
SE UCH LADY BEAUTY'S LUNA Ägare: BERGSTRÖM PERNILLA, KRISTINEHAMN Uppfödare: UDD VERONICA, KINNA |
|
CERT - hane: |
CH CH FI UCH LU CH MARJANIEMEN IVORY'S TROPHY Ägare: KÜHNI-STENBERG GUNILLA, KONOLOFINGEN, SCHWEIZ Uppfödare: KURITTU MARJA & FOREMAN NORA ISABEL, HELSINKI, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B NORD UCH NORD V-07 SE V-07 SE V-11 WW-10 JR IRON MAIDEN ZUR ALTEN SCHMIEDE Ägare: KLÖVERBÄCK PIA, NORRTÄLJE Uppfödare: VÄNY MANUELA, SCHWEIZ |
|
|
Domare: |
NATALETTI VALERIO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B FI UCH JWW-11 NORD JV-11 RLD N&F SE VCH SE&DK UCH WW-14 YENBRA'S ABBY SCIUTO Ägare: FRIBERG ANN CHRISTIN, SKÄRHOLMEN Uppfödare: FRIBERG ANN CHRISTIN, SKÄRHOLMEN |
|
BIM: |
C.I.B NORD UCH REDNAL COMANCHE Ägare: ASPLUND TINA, TALLÅSEN Uppfödare: LANDER KRISTINA, SÄRÖ |
|
CACIB - hane: |
C.I.B NORD UCH REDNAL COMANCHE Ägare: ASPLUND TINA, TALLÅSEN Uppfödare: LANDER KRISTINA, SÄRÖ |
|
CACIB - tik: |
C.I.B FI UCH JWW-11 NORD JV-11 RLD N&F SE VCH SE&DK UCH WW-14 YENBRA'S ABBY SCIUTO Ägare: FRIBERG ANN CHRISTIN, SKÄRHOLMEN Uppfödare: FRIBERG ANN CHRISTIN, SKÄRHOLMEN |
|
CERT - hane: |
IRISHCOFFEE Ägare: VON KANTZOW URSULA, TÄBY Uppfödare: HONKARANTA RIIKKA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
FONDADOR VACKRA VERA Ägare: ANNETTE SMALSJÖ, FAGERSTA Uppfödare: BILLOW ANNICCA, HJO |
|
Bästa veteran: |
INT&NORD UCH KBH V-07 LPI NO V-05 NORD V-06-07 RLD N&F&A&M SE V-05 SE VCH VDH CH WW-08 WW-10 WW-11 VWW-14 DREAMWISHES BRASSE Ägare: FRIBERG ANN CHRISTIN, SKÄRHOLMEN Uppfödare: BOUVIN CARINA, HAJOM |
|
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B DK UCH FI UCH FI V-12 FI V-13 HU CH JWW-11 NO UCH NORD V-11 SE UCH WW-12 WW-13 WW-14 CHIC CHOIX CLEOPATRA EURYDICE Ägare: SANNA KOPOLA-HIRSIMÄKI, VIHTI, FINLAND Uppfödare: KARES JUHA, FINLAND |
|
BIM: |
SE UCH TRIPLEMINT'S POWER TO CHARM Ägare: BERGENSTAM-HANSON MONICKA, VÄXJÖ Uppfödare: BERGENSTAM-HANSON MONICKA, VÄXJÖ |
|
CACIB - hane: |
SE UCH TRIPLEMINT'S POWER TO CHARM Ägare: BERGENSTAM-HANSON MONICKA, VÄXJÖ Uppfödare: BERGENSTAM-HANSON MONICKA, VÄXJÖ |
|
CACIB - tik: |
C.I.B DK UCH FI UCH FI V-12 FI V-13 HU CH JWW-11 NO UCH NORD V-11 SE UCH WW-12 WW-13 WW-14 CHIC CHOIX CLEOPATRA EURYDICE Ägare: SANNA KOPOLA-HIRSIMÄKI, VIHTI, FINLAND Uppfödare: KARES JUHA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
FI JV-13 FI UCH NORD JV-13 WW-14 CHIC CHOIX DIVIDE ET IMPERA Ägare: SANNA KOPOLA-HIRSIMÄKI, VIHTI, FINLAND Uppfödare: KARES JUHA, OJAKKALA, FINLAND |
|
CERT - tik: |
CHIC CHOIX ANDREA DORIS Ägare: SANNA KOPOLA, VIHTI, FINLAND Uppfödare: KARES JUHA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
DK UCH NO UCH NORD V-07 SE UCH SE V-10 BLACK BOOTS STARS AND STRIPES Ägare: FRIBERG ANDERSSON LINDA, TÅGARP Uppfödare: FRIBERG ANDERSSON LINDA, FRIBERG ANNA, TÅGARP |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: CHIC CHOIX Uppfödare: KARES JUHA, FINLAND |
|
|
Domare: |
BLORE VAL, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
UA CH GWAIHIR'S YARON DE HERO Ägare: LEMBERG LENA & JOANNA, FI-21600 PARGAS, FINLAND Uppfödare: LEMBERG L & J, FINLAND |
|
BIM: |
KIJI TIME AFTER TIME Ägare: GROSS MARINA, VIMMERBY Uppfödare: SCHMIDT ALICIA B & KIM E, CANADA |
|
CACIB - hane: |
UA CH GWAIHIR'S YARON DE HERO Ägare: LEMBERG LENA & JOANNA, FI-21600 PARGAS, FINLAND Uppfödare: LEMBERG L & J, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
KIJI TIME AFTER TIME Ägare: GROSS MARINA, VIMMERBY Uppfödare: SCHMIDT ALICIA B & KIM E, CANADA |
|
CERT - hane: |
UA CH GWAIHIR'S YARON DE HERO Ägare: LEMBERG LENA & JOANNA, FI-21600 PARGAS, FINLAND Uppfödare: LEMBERG L & J, FINLAND |
|
CERT - tik: |
KIJI TIME AFTER TIME Ägare: GROSS MARINA, VIMMERBY Uppfödare: SCHMIDT ALICIA B & KIM E, CANADA |
|
Bästa veteran: |
SE UCH SIMBALINE DUNDER OCH BRAK Ägare: HEDENDAHL HANNA, HÄGERSTEN Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: SIMBALINE Uppfödare: OLSÉN LENA, UPPSALA |
|
|
Domare: |
NATALETTI VALERIO, ITALIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
ZINGOTRIX LASSE STEFFANS Ägare: MAY SELNES, AULI, NORGE Uppfödare: WISTH TRINE HELEN, NO-1929 AULI |
|
BIM: |
BG CH NO U(D)CH CINECITTA MAGNIFICA PRESENZA Ägare: LAILA WESTENG, GRESSVIK, NORGE Uppfödare: PROSPERI FRANCO, ITALIEN |
|
CACIB - hane: |
ZINGOTRIX LASSE STEFFANS Ägare: MAY SELNES, AULI, NORGE Uppfödare: WISTH TRINE HELEN, NO-1929 AULI |
|
CACIB - tik: |
BG CH NO U(D)CH CINECITTA MAGNIFICA PRESENZA Ägare: LAILA WESTENG, GRESSVIK, NORGE Uppfödare: PROSPERI FRANCO, ITALIEN |
|
CERT - hane: |
ZINGOTRIX LASSE STEFFANS Ägare: MAY SELNES, AULI, NORGE Uppfödare: WISTH TRINE HELEN, NO-1929 AULI |
|
Bästa veteran: |
C.I.B DK UCH NO UCH NORD JV-07 SE UCH GRACE IMAGE NEW DESIGN Ägare: PIA LAURILA, UUSIKAUPUNKI, FINLAND Uppfödare: FERNSTRÖM LENA, SUNDSVALL |
|
|
Domare: |
RÖSNER HANS-JüRGEN, TYSKLAND - hanar, Veteranklass |
|
RÖSNER HANS-JüRGEN, TYSKLAND - tikar, Juniorklass |
|
RÖSNER HANS-JüRGEN, TYSKLAND - tikar, Veteranklass |
|
LARSSON YVONNE - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH FI UCH FI V-13 SE UCH P'ZAZZ PAY ATTENTION Ägare: SUNDKVIST SOFIA, GRYTGÖL Uppfödare: LUNDBERG VESTIN KATRIN, TÄBY |
|
BIM: |
SE UCH PUGGENS SOLVEIG Ägare: NYBERG JOHANNA, ÅKERSBERGA Uppfödare: NYBERG LENA, NYBERG JOHANNA, ÅKERSBERGA |
|
CACIB - hane: |
DK UCH FI UCH FI V-13 SE UCH P'ZAZZ PAY ATTENTION Ägare: SUNDKVIST SOFIA, GRYTGÖL Uppfödare: LUNDBERG VESTIN KATRIN, TÄBY |
|
CACIB - tik: |
SE UCH PUGGENS SOLVEIG Ägare: NYBERG JOHANNA, ÅKERSBERGA Uppfödare: NYBERG LENA, NYBERG JOHANNA, ÅKERSBERGA |
|
CERT - hane: |
PERINGOS BIG BEN Ägare: HANSSON LINN, SKARPNÄCK Uppfödare: HANSSON LINN, SKARPNÄCK |
|
CERT - tik: |
ZUMA'S INI MINI MOE Ägare: PERSSON KATARINA, JONSTORP Uppfödare: LARSSON SUSANNE, ANDERSSON MAGNUS, YSTAD |
|
Bästa veteran: |
C.I.B EE CH NORD UCH SE UCH KINGSIZE FAWN ENGLISH TODDY Ägare: JOHANSSON CHRISTL, ÅKERSBERGA Uppfödare: STAVENBORN MONICA, BRO |
|
Bästa avelsgrupp: |
SE UCH FILOSOFIAS LORENZO Ägare: STAVENBORN MONICA, BRO Uppfödare: JONSSON ANNE SOFIE, ITALIEN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: STRANDSMEDJANS Uppfödare: BEXANDER MARIA, BEXANDER JESSICA, SALTSJÖ-BOO |
|
|
Domare: |
MACH LISBETH, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
ANTON VOM POSTBERG Ägare: FAM.WEBER, FALKENSEE, TYSKLAND Uppfödare: YVONNE ZIPPRICH, TYSKLAND |
|
BIM: |
C.I.B FI UCH FI V-07 FI VV-12 FI VV-13 LV CH NORD VV-13 SE UCH VWW-14 SINCERES GOLD GLAMOUR Ägare: ANITA LAINE, PALTAMO, FINLAND Uppfödare: LAINE ANITA, FIN-88300 PALTAMO |
|
CACIB - hane: |
ANTON VOM POSTBERG Ägare: FAM.WEBER, FALKENSEE, TYSKLAND Uppfödare: YVONNE ZIPPRICH, TYSKLAND |
|
CACIB - tik: |
SELENE Ägare: ENGSTRÖM SARA, SÄTER Uppfödare: SILFWERBRAND NINA, SÄTER |
|
CERT - hane: |
ANTON VOM POSTBERG Ägare: FAM.WEBER, FALKENSEE, TYSKLAND Uppfödare: YVONNE ZIPPRICH, TYSKLAND |
|
CERT - tik: |
SELENE Ägare: ENGSTRÖM SARA, SÄTER Uppfödare: SILFWERBRAND NINA, SÄTER |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI UCH FI V-07 FI VV-12 FI VV-13 LV CH NORD VV-13 SE UCH VWW-14 SINCERES GOLD GLAMOUR Ägare: ANITA LAINE, PALTAMO, FINLAND Uppfödare: LAINE ANITA, FIN-88300 PALTAMO |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: LINDATORPS Uppfödare: EDENIUS GEINE, RÄTTVIK |
|
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
KISCI MOVISTAR Ägare: MARIE PETERSEN, VOJENS, DANMARK Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE K, DANMARK |
|
BIM: |
SE JV-13 JUSTLIN'S WILD ELEENAS DREAM Ägare: SOINIA ELEENA, FI-00610 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: JAKOBSSON SEIJA, KOKKOLA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
CH CH DK UCH DK V-13 INT UCH NO UCH NO V-13 SE UCH EL'MAMBEE'S CHASING RAINBOWS Ägare: VARHAUG BRIT, BRYNA, NORGE Uppfödare: VARHAUG B & R & RASMUSSEN M B, NO-4340 BRYNE |
|
CACIB - tik: |
SE JV-13 JUSTLIN'S WILD ELEENAS DREAM Ägare: SOINIA ELEENA, FI-00610 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: JAKOBSSON SEIJA, KOKKOLA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
KISCI MOVISTAR Ägare: MARIE PETERSEN, VOJENS, DANMARK Uppfödare: DUE PETERSEN MARIE K, DANMARK |
|
CERT - tik: |
SE JV-13 JUSTLIN'S WILD ELEENAS DREAM Ägare: SOINIA ELEENA, FI-00610 HELSINKI, FINLAND Uppfödare: JAKOBSSON SEIJA, KOKKOLA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
DK UCH SE UCH KISCI TERRIFIC TROY Ägare: SEGERSTRÖM MONA, UPPSALA Uppfödare: PETERSEN MARIE, DK-6500 VOJENS |
|
PETIT BRABANCON |
Antal: 40 |
|
Domare: |
OGDEN HOWARD, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
JET'S ROYAL SEAL Ägare: SVENSSON THERESE, SURAHAMMAR Uppfödare: ENGH ESPEN, NORGE |
|
BIM: |
BLUE BAY'S REFRAIN QUI ME PLAIT Ägare: JARMO HILPINEN, MARKO SALMELA, LAUKAA, FINLAND Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA, FINLAND |
|
CACIB - hane: |
BLUE BAY'S QUAND VIENT LE MATIN Ägare: JARMO HILPINEN, MARKO SALMELA, LAUKAA, FINLAND Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
BLUE BAY'S REFRAIN QUI ME PLAIT Ägare: JARMO HILPINEN, MARKO SALMELA, LAUKAA, FINLAND Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA, FINLAND |
|
CERT - hane: |
JET'S ROYAL SEAL Ägare: SVENSSON THERESE, SURAHAMMAR Uppfödare: ENGH ESPEN, NORGE |
|
CERT - tik: |
BLUE BAY'S REFRAIN QUI ME PLAIT Ägare: JARMO HILPINEN, MARKO SALMELA, LAUKAA, FINLAND Uppfödare: HILPINEN JARMO & SALMELA, FINLAND |
|
Bästa veteran: |
C.I.B CZ CH NORD UCH KING WIZARD ELTON Ägare: HIERNER JULIA, OSKARSTRÖM Uppfödare: CALÉN ANDERS, GÖRANSSON LISBETH, BJÄRNUM |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: JACKFROST'S Uppfödare: HELJEBERG ANNA, SURAHAMMAR |
|
|
Domare: |
BISTER SOILE, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
FI UCH FI V-12 FI V-13 NORD V-13 SE UCH WW-14 NOBLE NADIRS OLIVER Ägare: KAISA & LEENA KANGAS, 90460 OULUNSALO,FINLAND, FINLAND Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED AMANDA, SOLLEBRUNN |
|
BIM: |
INT UCH KBH V-07 NORD V-07 SE UCH SE V-09 SE V-10 WW-08 FREETAIN'S MY OH MY Ägare: ANNE GRETHE LYNGSTAD, STEINKJER, NORGE Uppfödare: LYNGSTAD ANNE G & ÅSMUND, NO-7670 INDRÖY |
|
CACIB - hane: |
FI UCH FI V-12 FI V-13 NORD V-13 SE UCH WW-14 NOBLE NADIRS OLIVER Ägare: KAISA & LEENA KANGAS, 90460 OULUNSALO,FINLAND, FINLAND Uppfödare: BERNHED BIRGITTA, BERNHED AMANDA, SOLLEBRUNN |
|
CACIB - tik: |
DK UCH NO JV-12 NO UCH SE JV-12 FREETAIN'S SIOH MY CHRISTMAS GIFT Ägare: ANNE GRETHE LYNGSTAD, STEINKJER, NORGE Uppfödare: |
|
CERT - hane: |
SE JV-13 FLUFFY BUNNY FEET'S CHARLES-INGVAR Ägare: SOHLBERG SOFIA, LJUNGBYHOLM Uppfödare: EDVINSSON CHRISTEL, JOHANSSON ANDERS, FÄRJESTADEN |
|
CERT - tik: |
XUS NEXT NIKKEI Ägare: EDLUND LINDA, KOVLAND Uppfödare: SANDGREN ULRICA, SANDGREN LOUISE, NYBRO |
|
Bästa veteran: |
EE CH FI UCH LT CH LV CH SE UCH NORDIC FLAMINSTAR MORRIS Ägare: TUULA STENROOS, KALANTI, FINLAND, FINLAND Uppfödare: RANKI MIRJA, FI-20900 TURKU |
|
PRAZSK� KRYSARÍK |
Antal: 20 |
|
Domare: |
STAUNSKJAER OLE, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
DK UCH EUW-14 FI UCH NO UCH NORD UCH SE UCH INESKA CEKANKA Ägare: R�NNAUG OG ANDRE KARSLEN, LIER, NORGE Uppfödare: HRUSKOVA EVA, TJECKIEN |
|
BIM: |
FI V-13 SE JV-12 SE UCH SE V-12 URIASEK RANNI SVIT Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: ALENA KRIVANKOVA, TJECKIEN |
|
CERT - tik: |
WORKING MATES BEAST IN SHOW Ägare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO Uppfödare: JOHANSSON RENATA, ÖRSUNDSBRO |
|
|
Domare: |
RODGERS MARITA, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
EUW-13 NORD UCH SE UCH WW-13 KUDOS FIREWORK Ägare: NILSSON FREDRIK, SJÖBO Uppfödare: LINDEMAN RUBY, NILSSON MIKAEL, SUNNE |
|
BIM: |
PANDORANS LET'S PLAY Ägare: CARLSSON PETER, ÅKERSBERGA Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, BLOM JOSEFIN, DJURHAMN |
|
CACIB - hane: |
EUW-13 NORD UCH SE UCH WW-13 KUDOS FIREWORK Ägare: NILSSON FREDRIK, SJÖBO Uppfödare: LINDEMAN RUBY, NILSSON MIKAEL, SUNNE |
|
CACIB - tik: |
SE UCH SUPER SONIK'S MAGIC TOUCH OF ART Ägare: JOHANSSON ANETTE, STALLARHOLMEN Uppfödare: JOHANSSON ANETTE, JOHANSSON ANN, STALLARHOLMEN |
|
CERT - hane: |
JWW-14 SJARMTROLLET'S LIVSELSKER Ägare: ANNE METTE SLETTHAUG, SANDEFJORD, NORGE Uppfödare: HATTMYR ANN-MARI, NORGE |
|
CERT - tik: |
PANDORANS LET'S PLAY Ägare: CARLSSON PETER, ÅKERSBERGA Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, BLOM JOSEFIN, DJURHAMN |
|
Bästa veteran: |
NO V-13 NO VV-13 SE UCH WILLIANAS CHRYSANTHEME Ägare: BLOMBERG PIA, PARTILLE Uppfödare: JOHANSSON ELISABETH, GRÅBO |
|
|
Domare: |
HEINE MARTHA, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NUTLEE MR COLION NOIR Ägare: RAHMBERG AGNETA, HÖÖR Uppfödare: VIIRTELÄ TARMO & PESONEN KIRSI, FINLAND |
|
BIM: |
NORD UCH SE JV-12 SE V-13 CACHAS CLARA Ägare: ELIASSON BERITH, ENKÖPING Uppfödare: ELIASSON BERITH, ENKÖPING |
|
CACIB - hane: |
NUTLEE MR COLION NOIR Ägare: RAHMBERG AGNETA, HÖÖR Uppfödare: VIIRTELÄ TARMO & PESONEN KIRSI, FINLAND |
|
CACIB - tik: |
NORD UCH SE JV-12 SE V-13 CACHAS CLARA Ägare: ELIASSON BERITH, ENKÖPING Uppfödare: ELIASSON BERITH, ENKÖPING
HAPPY LIFE DIXA Ägare: PLÅNBORG GRENHOLM MONA, KARLSBORG Uppfödare: SÄVEHOLM RUTH, HENÅN
|
|
CERT - hane: |
NUTLEE MR COLION NOIR Ägare: RAHMBERG AGNETA, HÖÖR Uppfödare: VIIRTELÄ TARMO & PESONEN KIRSI, FINLAND |
|
CERT - tik: |
GOUCKAS PRALIN Ägare: HILLBERGER ANN-CHARLOTTE, RIMBO Uppfödare: HILLBERGER ANN-CHARLOTTE, RIMBO |
|
Bästa veteran: |
INT UCH JEUW-06 KBH V-07 NORD UCH NORD V-07 SE V-06 VWW-14 BAZAAR'S FREQUENT FLYER Ägare: ANNE MYHRBRAATEN, SKI, NORGE Uppfödare: MYHRBRAATEN ANNE H, NO-1400 SKI |
|
Bästa avelsgrupp: |
SE UCH POP-UP'S GAMEKEEPER Ägare: BERGENDAHL MADELEINE, KOLSVA Uppfödare: BERGENDAL MADELEINE, KOLSVA |
|
|
Domare: |
SALMINEN KARI, FINLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
HUFFISH RAVE THE RHYTHM Ägare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE Uppfödare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE |
|
BIM: |
AWESOME CHAMPAGNE TO THE WINNER Ägare: EDHOLM CAROL, SALTSJÖ-BOO Uppfödare: EDHOLM CAROL, SALTSJÖ-BOO |
|
CACIB - hane: |
DK UCH SE UCH HUFFISH AMERICAN SINNER Ägare: INGADOTTIR SIGRIDUR, ÖRKELLJUNGA Uppfödare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE |
|
CACIB - tik: |
SE UCH DA MAYA HUFFISH COPYRIGHT WOMAN Ägare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE Uppfödare: TORREALBA ZULWICA BORGES &, SANDELL CHARLOTTA, USA |
|
CERT - hane: |
HUFFISH RAVE THE RHYTHM Ägare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE Uppfödare: SANDELL CHARLOTTE, HUDDINGE |
|
CERT - tik: |
AWESOME CHAMPAGNE TO THE WINNER Ägare: EDHOLM CAROL, SALTSJÖ-BOO Uppfödare: EDHOLM CAROL, SALTSJÖ-BOO |
|
Bästa veteran: |
FI UCH HR CH INT UCH MX CH NO UCH PL CH SE UCH WW-08 PARTY-LINE'S ME AND MY MONKEY Ägare: JONASSON GUNILLA, MÖKLINTA Uppfödare: IVARSSON CHRISTER, HELLHOLM PETER, ENSKEDE |
|
|
Domare: |
RODGERS MARITA, STORBRITANNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
AZ CH CY CH DK&NO UCH SE UCH SE V-12 UA CH PANDORANS PARTY TOY BOY Ägare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN |
|
BIM: |
DJAKARTAS LIKKITY SPLIT Ägare: GUSTAFSSON CATALINA, HÄGERSTEN Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA |
|
CACIB - hane: |
AZ CH CY CH DK&NO UCH SE UCH SE V-12 UA CH PANDORANS PARTY TOY BOY Ägare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA Uppfödare: PERSSON LITZELL JANE, DJURHAMN |
|
CACIB - tik: |
RISDAN'S ONE MORE KISS Ägare: IDA MYHRER ST�, OSLO, NORGE Uppfödare: RISDAN DANIELA, SLOVENIEN |
|
CERT - hane: |
STAEDLINE'S SINGLE MALT Ägare: HAMBERG STAEDLER LENA, ASKIM Uppfödare: HAMBERG STAEDLER LENA, ASKIM |
|
CERT - tik: |
DJAKARTAS LIKKITY SPLIT Ägare: GUSTAFSSON CATALINA, HÄGERSTEN Uppfödare: ERIKSSON MARIE CHARLOTTE, SALA |
|
RUSSKAYA TSVETNAYA BOLONKA |
Antal: 18 |
|
Domare: |
HEINE MARTHA, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
SOZVEZDIE DIANY FELDFEBEL FINTISLYU Ägare: NEVELIUS SUSANNE, ENKÖPING Uppfödare: SHTYKOVA D R, RYSSLAND |
|
BIM: |
NO JV-13 QAN-CVET VINNY VRCH Ägare: KRISTIN KILLINGMO, NORDRE FROGN, NORGE Uppfödare: VITWZSLAV KLIKA, TJECKIEN |
|
CERT - hane: |
SOZVEZDIE DIANY FELDFEBEL FINTISLYU Ägare: NEVELIUS SUSANNE, ENKÖPING Uppfödare: SHTYKOVA D R, RYSSLAND |
|
CERT - tik: |
MELLVIN'S 'DORABLE HILLARIE Ägare: NILSSON ANNIKA, STALLARHOLMEN Uppfödare: NILSSON ANNIKA, STALLARHOLMEN |
|
RUSSKIY TOY, LÅNGHÅRIG |
Antal: 22 |
|
Domare: |
HEINE MARTHA, TYSKLAND - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NORD V-11 OOO VALENTINO DA SILVERBACK GORILLA Ägare: SUNDSGÅRD HELENA, TULLINGE Uppfödare: SUNDSGÅRD HELENA, TÄBY |
|
BIM: |
SUPERROYAL ENDLESS LOVE Ägare: EKLUND LINDVALL HELENA, SALA Uppfödare: JOHANSSON MONIKA, KALMAR |
|
CERT - hane: |
NORD V-11 OOO VALENTINO DA SILVERBACK GORILLA Ägare: SUNDSGÅRD HELENA, TULLINGE Uppfödare: SUNDSGÅRD HELENA, TÄBY |
|
CERT - tik: |
SUPERROYAL ENDLESS LOVE Ägare: EKLUND LINDVALL HELENA, SALA Uppfödare: JOHANSSON MONIKA, KALMAR |
|
Bästa veteran: |
NORD UCH MILIISIN TITIYO Ägare: HAGLUND JAKOBSSON LENA, UMEÅ Uppfödare: MÄKIPÄÄ JAANA, FIN-29200 HARJAVALTA |
|
RUSSKIY TOY, SLÄTHÅRIG |
Antal: 14 |
|
Domare: |
ROSSIER CHRISTINE, SCHWEIZ - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
NORD UCH NORD V-10 NORD V-11 RLD N SE UCH OOO JE M'APELLE PUMA BLACK N TANIA Ägare: SUNDSGÅRD HELENA, TULLINGE Uppfödare: SUNDSGÅRD HELENA, HJÄRNARP |
|
BIM: |
JWW-14 KEEHAWN BLACK RUSSIAN Ägare: ANDERSÉN ANETTE, ENKÖPING Uppfödare: NISSER-BLANCK SUZANNE, ENKÖPING |
|
CERT - hane: |
JWW-14 KEEHAWN BLACK RUSSIAN Ägare: ANDERSÉN ANETTE, ENKÖPING Uppfödare: NISSER-BLANCK SUZANNE, ENKÖPING |
|
CERT - tik: |
GOLD STANDARD SMOOTHIE AF ARONIA Ägare: HENZE LISA, HUDDINGE Uppfödare: CEDERLÖF ANNELIE, ÅKERSBERGA |
|
Bästa veteran: |
SE UCH EAST DREAM CARA CARINA Ägare: BRATTBERGER EKSTRAND ULRIKA, TÄBY Uppfödare: RANTA IRINA, FIN-25260 VASKIO |
|
|
Domare: |
BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B JEUW-06 NORD UCH NORD V-11 SE V-13 FOSSELLA ICING ON THE CAKE Ägare: LINDKVIST LINDA, ÅKARP Uppfödare: FOSSENIUS BODIL, SKURUP |
|
BIM: |
DK UCH EE CH FI UCH NO UCH SE UCH WHISPERING LOVE'S CARBON BLACK Ägare: ANNE BRITT OG LAILA MAILUND, ANDEBU, NORGE Uppfödare: MEER C M C V/D, NEDERLÄNDERNA |
|
CACIB - hane: |
DK UCH EE CH FI UCH NO UCH SE UCH WHISPERING LOVE'S CARBON BLACK Ägare: ANNE BRITT OG LAILA MAILUND, ANDEBU, NORGE Uppfödare: MEER C M C V/D, NEDERLÄNDERNA |
|
CACIB - tik: |
NO UCH SE UCH AO CHINS ROUSSANNE Ägare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING Uppfödare: OTTOSSON ANDERS, NORRKÖPING |
|
CERT - hane: |
NELLIE-NETTE'S TOP GUN Ägare: NELHAGE ANETTE, LANDVETTER Uppfödare: NELHAGE ANETTE, LANDVETTER |
|
CERT - tik: |
SE JV-13 ART MADE HOLLYWOOD FRAME OF MIND Ägare: LINDKVIST LINDA, ÅKARP Uppfödare: LINDKVIST LINDA, ÅKARP |
|
Bästa veteran: |
C.I.B JEUW-06 NORD UCH NORD V-11 SE V-13 FOSSELLA ICING ON THE CAKE Ägare: LINDKVIST LINDA, ÅKARP Uppfödare: FOSSENIUS BODIL, SKURUP |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: ZIAMS Uppfödare: BERGQVIST LESLIE-ANNE, BERGQVIST LARS, ÅSA |
|
TIBETANSK SPANIEL |
Antal: 68 |
|
Domare: |
ERICSSON DAN - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
C.I.B NORD UCH GAMLA HERRGÅRDEN MOZART Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS |
|
BIM: |
DK UCH NO UCH NO V-10 NORD UCH SE UCH SAGALAND'S GRACEFUL SOFIE Ägare: SONJA DRAMSTAD, DILLING, NORGE Uppfödare: STRAND GERD, STRAND KJELL, NO-1735 VARTEIG |
|
CACIB - hane: |
C.I.B NORD UCH GAMLA HERRGÅRDEN MOZART Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS |
|
CACIB - tik: |
DK UCH NO UCH NO V-10 NORD UCH SE UCH SAGALAND'S GRACEFUL SOFIE Ägare: SONJA DRAMSTAD, DILLING, NORGE Uppfödare: STRAND GERD, STRAND KJELL, NO-1735 VARTEIG |
|
CERT - hane: |
ALLDROSS CREME FOR DARK DUSTER Ägare: LUNDSTRÖM KRISTINA, HUDDUNGEBY Uppfödare: LANDEBERG ANDREA, INGELSTAD |
|
CERT - tik: |
GAMLA HERRGÅRDEN NIGHTINGALE Ägare: KVARNSTRÖM HELENA, SUNDBORN Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS |
|
Bästa veteran: |
HU CH INT UCH NO V-07 NORD UCH NORD V-07 SAGALAND'S Å-CHEVY Ägare: SONJA DRAMSTAD, DILLING, NORGE Uppfödare: STRAND GERD & KJELL, DK-1735 VARTEIG |
|
Bästa avelsgrupp: |
C.I.B NORD UCH TJO-NINS MINERVA Ägare: NORDAHL MARITA, HOFORS Uppfödare: KVARNSTRÖM HELENA, SUNDBORN |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: GAMLA HERRGÅRDEN Uppfödare: SÖDERSTAM KRISTER, NORDAHL MARITA, HOFORS |
|
TIBETANSK TERRIER |
Antal: 32 |
|
Domare: |
BJÖRNES SVEIN, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp |
|
|
BIR: |
GB CH KYBO KICKBOXER Ägare: GISSLÉN, ROBERTS, PRICE & WHITEHEAD, SANDARED, STORBRITANNIEN Uppfödare: J PRICE & DG ROBERTS, STORBRITANIEN |
|
BIM: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SHADEACRE A PRETTY PENNY Ägare: GISSLÉN MARKUS, SANDARED Uppfödare: GISSLÉN MARKUS, GÖTEBORG |
|
CACIB - hane: |
GB CH KYBO KICKBOXER Ägare: GISSLÉN, ROBERTS, PRICE & WHITEHEAD, SANDARED, STORBRITANNIEN Uppfödare: J PRICE & DG ROBERTS, STORBRITANIEN |
|
CACIB - tik: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SHADEACRE A PRETTY PENNY Ägare: GISSLÉN MARKUS, SANDARED Uppfödare: GISSLÉN MARKUS, GÖTEBORG |
|
CERT - hane: |
GB CH KYBO KICKBOXER Ägare: GISSLÉN, ROBERTS, PRICE & WHITEHEAD, SANDARED, STORBRITANNIEN Uppfödare: J PRICE & DG ROBERTS, STORBRITANIEN |
|
CERT - tik: |
DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH SHADEACRE A PRETTY PENNY Ägare: GISSLÉN MARKUS, SANDARED Uppfödare: GISSLÉN MARKUS, GÖTEBORG |
|
Bästa veteran: |
C.I.B FI UCH NORD UCH MILINGTON'S SHOW GIRL TO SCAPEGRACE Ägare: ANDREASSON ANNA-KARIN, LANDVETTER Uppfödare: HANSSON CARINA, NOL |
|
Bästa uppfödargrupp: |
Kennel: KUAI LE GOU'S Uppfödare: ALBRIGTSEN GUNILLA, ÅKERS STYCKEBRUK |
|