UPPSALA LÄNS KENNELKLUBBS INTERNATIONELLA UTSTÄLLNING Utställningsplats/Showground: Österbybruks Herrgårdspark
Sista anmälningsdag för anmälan per post utgår 27 april 2015 / Last entry by post 27th April 2015
Sista anmälningsdag via internetanmälan utgår 4 maj 2015, kl 12.00 / Last entry via SKK online entry 4th May 2015, 12.00 am
Anmälan via SKKs Internetanmälan / Online entry: www.skk.se.
In order to use the online entry the dog has to be in SKK’s database. For foreign dogs please send a copy of the registration certificate/pedigree to reg@skk.se a few days before you want to make the entry online. Internetanmälan gäller endast utställning, ej juniorhandling/Online entry for show only (not juniorhandling).
Anmälan per post: på blanketten Tävlingsanmälan (finns att hämta på www.skk.se) skickas till Uppsala Läns Kennelklubb, c/o Berith Uhlén Svensson, Staborg, Annabovägen 6, 439 72 Fjärås. Avgiften sätts in på Uppsala Läns Kennelklubb, plusgirokonto 10 88 29-3
Frågor rörande din anmälan, kontakta / Inquiries regarding your entry: Berith Uhlén Svensson, telefon 0300-54 51 46, vardagar kl 13-18, e-post bus@b-u-s.se
Allmänna upplysningar/information:Telefon 070-631 76 63, torsdagar kl. 18-20, e-post info@ulkk.se. Du hittar oss även på/You may also look at www.ulkk.se, eller kontakta Svenska Kennelklubben, Tävlingsavdelningen, 08-795 33 22, vardagar 10-12, 13-15.
Overseas exhibitors who do not use the online entry: must require special entry form. You can download the entry form at the SKK website www.skk.se. The entry form should be sent to Uppsala Läns Kennelklubb, c/o Berith Uhlén Svensson, Staborg, Annabovägen 6, S-439 72 Fjärås, Sweden.
Please note: A copy of the registration certificate with complete pedigree must be enclosed together with a copy of payment (checks not acceptable) and working class certificate (WCC) if applicable.
Rules for entry and further information for overseas exhibitors – please see www.skk.se
Payment: Please pay the entry fee via SWIFT to our IBAN account number SE82 9500 0099 6034 0108 8293, Nordea, Sweden. SWIFT address: NDEASESS
Payment receipts must indicate the name of the dog, registration number and owner. Payment must reach the account by last entry date.
Anmälningsavgifter / Entry fees:
|
SEK
|
Valpklass / Puppy class (6-9 mån)
|
220:-
|
Juniorklass / Junior class (9-18 mån)
|
380:-
|
Unghundsklass / Intermediate class (15-24 mån)
|
380:-
|
Bruks-/jaktklass / Working class (15 mån-)
|
380:-
|
Öppen klass / Open class (15 mån-)
|
380:-
|
Championklass / Champion class (15 mån-)
|
380:-
|
Veteranklass / Veteran class (8 år-)
|
290:-
|
Juniorhandling (inofficiell klass)
|
100:-
|
Förköp katalog
|
50:-
|
Anmälan till juniorhandling ska göras separat på blanketten Tävlingsanmälan / Entry to juniorhandling has to be done on the application form ”Tävlingsanmälan”
Skickas till Uppsala Läns Kennelklubb, c/o Berith Uhlén Svensson, Staborg, Annabovägen 6, 439 72 Fjärås, eller via e-post till bus@b-u-s.se
UPPSALA LÄNS KENNELKLUBB ÖNSKAR DIG OCH DIN HUND HJÄRTLIGT VÄLKOMNA TILL VÅR UTSTÄLLNING I ÖSTERBYBRUK!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LÖRDAG 30 MAJ
Grupp: 1, 3, 5, 8, 10
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRUPP 1 - VALL-, BOSKAPS- och HERDEHUNDAR
Australian cattledog, australian kelpie, australian shepherd, australian stumpy tail cattle dog, belgisk vallhund/groenendael, belgisk vallhund/laekenois, belgisk vallhund/malinois, belgisk vallhund/tervueren, hollandse herdershond, tysk schäferhund, vit herdehund, welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke: Gabriela García Gutiérrez, Mexico
Bearded collie: Joakim Ohlsson
Beauceron, berger des pyrénées à face race, berger des pyrénées à poil long, berger picard, border collie, bouvier des ardennes, bouvier des flandres, ca de bestiar, cao da serra de aires, ceskoslovensky vlcak, chodsky pes, ciobanesc romanesc carpatin, ciobanesc romanesc mioritic, hrvatski ovcar, juzjnorusskaja ovtjarka, maremmano-abruzzese, polski owczarek podhalanski, saarloos wolfhond, slovensky cuvac: Kornelija Butrimova, Litauen Julija Aidietiene, Litauen
Bergamasco, briard, collie, gos d’atura catala, komondor, kuvasz, lancashire heeler, mudi, old english sheepdog, polski owczarek nizinny, puli, pumi, schapendoes, schipperke: Jahn Stääv
Shetland sheepdog: Jan Törnblom
GRUPP 3 - TERRIER
Airedaleterrier, cairnterrier, irish soft coated wheaten terrier, jack russell terrier, parson russell terrier, welshterrier: Inger Hansson
American staffordshire terrier, american toy fox terrier, bullterrier, english toy terrier, irish glen of imaal terrier, kerry blue terrier, lakelandterrier, manchesterterrier, miniatyr bullterrier, nihon teria, sealyhamterrier, släthårig foxterrier, staffordshire bullterrier, strävhårig foxterrier, tenterfield terrier, terrier brasiliero, tysk jaktterrier: Annika Ulltveit-Moe
Australisk terrier, silky terrier, yorkshireterrier: Harto Stockmari, Finland
Bedlingtonterrier, borderterrier, ceskyterrier, dandie dinmont terrier, irländsk terrier, norfolkterrier, norwichterrier, ratonero-bodeguero andaluz, skotsk terrier, skyeterrier, west highland white terrier: Francisco Ruiz Rodriguez, Spanien
GRUPP 5 - SPETSAR och RASER AV URHUNDSTYP
Akita, alaskan malamute, american akita, american eskimo dog, canaan dog, dansk spids, finsk spets, grönlandshund, hokkaido, isländsk fårhund, jämthund, kai, karelsk björnhund, kishu, korea jindo dog, norrbottenspets, norsk buhund, norsk lundehund, norsk älghund grå (gråhund), norsk älghund svart, rysk europeisk lajka, samojedhund, shiba, shikoku, siberian husky, taiwan dog, thai bangkaew dog, thai ridgeback dog, västsibirisk lajka, östsibirisk lajka: Dimitrios Antonopoulos
Basenji, cirneco dell’etna, faraohund, podenco canario, podenco ibicenco, podengo portugues: Kornelija Butrimova, Litauen Julija Aidietiene, Litauen
Chow-chow, eurasier, finsk lapphund, japansk spets, keeshond, lapsk vallhund, svensk lapphund, tysk spets/grosspitz, tysk spets/kleinspitz, tysk spets/mittelspitz, volpino italiano: Elisabeth Spillman Åkerlund
Hälleforshund, svensk vit älghund: Nina Karlsdotter
Mexikansk nakenhund, perro sin pelo del peru: Gabriela García Gutiérrez, Mexico
Pomeranian: Jan Törnblom
Västgötaspets: Karl-Erik Johansson
GRUPP 8 - STÖTANDE HUNDAR, APPORTERANDE HUNDAR och VATTENHUNDAR
American water spaniel, barbet, chesapeake bay retriever, clumber spaniel, curly coated retriever, field spaniel, golden retriever, irländsk vattenspaniel, sussex spaniel, wachtelhund, wetterhoun: Per Kr Andersen, Norge
Amerikansk cocker spaniel, engelsk springer spaniel, nova scotia duck tolling retriever, welsh springer spaniel: Theres Johansson
Cocker spaniel, lagotto romagnolo, perro de agua espanol: Börje Johansson
Flatcoated retriever, nederlandse kooikerhondje, portugisisk vattenhund: Martin Johansson
Labrador retriever: Joakim Ohlsson
GRUPP 10 - VINTHUNDAR
Afghanhund, azawakh, borzoi, chart polski, galgo espanol, greyhound, italiensk vinthund, magyar agar, sloughi, whippet: Svante Frisk
Irländsk varghund, saluki, skotsk hjorthund: Harto Stockmari, Finland
RESERVDOMARE:
Karl-Erik Johansson, Nina Karlsdotter
GRUPPDOMARE
Grupp 1: Kornelija Butrimova, Litauen Julija Aidietiene, Litauen
Grupp 3: Annika Ulltveit-Moe
Grupp 5: Dimitrios Antonopoulos
Grupp 8: Martin Johansson
Grupp 10: Svante Frisk
Juniorhandling: Helen Berggren
Bästa valp: Jan Törnblom
Bästa veteran: Francisco Ruiz Rodriguez, Spanien
Bästa avelsgrupp: Per Kr Andersen, Norge
Bästa uppfödargrupp: Annika Ulltveit-Moe
Bästa Upplands-hund: Nina Karlsdotter
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SÖNDAG 31 MAJ
Grupp: 2, 4, 6, 7, 9
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRUPP 2 - SCHNAUZER och PINSCHER, MOLOSSER och BERGSHUNDAR samt SENNENHUNDAR
Affenpinscher, anatolisk herdehund, boxer, bullmastiff, cao da serra da estrela, cao de castro laboreiro, cao fila de sao miguel, ciobanesc romanesc de bucovina, engelsk bulldogg, fila brasileiro, hollandse smoushond, hovawart, krazski ovcar, landseer, mastin espanol, mastino napoletano, pyrenéerhund, pyreneisk mastiff, rafeiro do alentejo, riesenschnauzer p&s, riesenschnauzer sv, rysk svart terrier, sankt bernhardshund, sarplaninac, sredneasiatskaja ovtjarka, tibetansk mastiff, tornjak, tosa, österreichischer pinscher: Kornelija Butrimova, Litauen Julija Aidietiene, Litauen
Aidi, appenzeller sennenhund, berner sennenhund, broholmer, cimarrón uruguayo, entlebucher sennenhund, grosser schweizer sennenhund, kavkazskaja ovtjarka, leonberger, mastiff, perro dogo mallorquin/ca de bou, shar pei: Svante Frisk
Cane corso, dobermann, dogo argentino, dogo canario, dogue de bordeaux, dvärgpinscher, pinscher, rottweiler: Francisco Ruiz Rodriguez, Spanien
Dansk/svensk gårdshund, grand danois: Martin Johansson
Dvärgschnauzer, schnauzer: Jahn Stääv
Newfoundlandshund: Gina Ekström Persson
GRUPP 4 - TAXAR
Tax, samtliga varianter: Catharina Linde-Forsberg
GRUPP 6 - DRIVANDE HUNDAR samt SÖK- och SPÅRHUNDAR
Alpenländiche dachsbracke, american foxhound, anglo-francais de petite venérie, ariégeois, basset bleu de gascogne, beagle harrier, billy, black and tan coonhound, blodhund, bluetick coonhound, bosanski ostrodlaki gonic-barak, brandlbracke – (Vieräugl), briquet griffon vendéen, chien d’artois, crnogorski planinski gonic, deutsche bracke, erdélyi kopó, estnisk stövare, francais blanc et noir, francais blanc et orange, francais tricolore, gascon saintongeois, gonczy polski, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand bleu de gascogne, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, harrier, hellinikos ichnilatis, istarski kratkodlaki gonic, istarski ostrodlaki gonic, ogar polski, otterhound, petit bleu de gascogne, plott, poitevin, porcelaine, posavski gonic, sabueso espanol, segugio italiano, serbski gonic, serbski trobojni gonic, slovensky kopov, steirische rauhaarbracke, tirolerbracke, westfälische dachsbracke: Francisco Ruiz Rodriguez, Spanien
Anglo-russkaya gontjaja, basset artésien normand, basset fauve de bretagne, basset hound, bayersk viltspårhund, beagle, drever, dunkerstövare, finsk stövare, foxhound, gotlandsstövare, grand basset griffon vendéen, haldenstövare, hamiltonstövare, hannoveransk viltspårhund, hygenstövare, petit basset griffon vendéen, russkaja gontjaja, schillerstövare, schweiziska små stövare, schweiziska stövare, smålandsstövare: Catharina Linde-Forsberg
Dalmatiner: Gina Ekström-Persson
Rhodesian ridgeback: Anna Sofie Gothen, Danmark
GRUPP 7 - STÅENDE FÅGELHUNDAR
Bracco italiano, braque d’auvergne, braque de l’ariège, braque du bourbonnais, braque francais type gascogne, braque francais type pyrénées, braque saint-germain, breton, cesky fousek, deutsch stichelhaar, drentsche patrijshond, engelsk setter, épagneul bleu de picardie, épagneul de pont-audemer, épagneul francais, épagneul picard, gammel dansk hönsehund, gordon setter, griffon d’arret àpoil dur/korthals, grosser münsterländer, irländsk röd och vit setter, irländsk röd setter, kleiner münsterländer, korthårig vorsteh, långhårig vorsteh, perdigueiro portugues, perdiguero de burgos, pointer, pudelpointer, slovensky hrubosrsty stavac, spinone, stabyhoun, strävhårig vorsteh, ungersk vizsla, weimaraner: Gabriela García Gutiérrez, Mexico
GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR
Bichon frisé, japanese chin, lhasa apso, mops: Jan Törnblom
Bichon havanais, griffon belge, griffon bruxellois, king charles spaniel, petit brabancon, tibetansk spaniel: Joakim Ohlsson
Bolognese, chinese crested dog, coton de tuléar, kromfohrländer, löwchen, malteser, pekingese, russkaya tsvetnaya bolonka: Harto Stockmari, Finland
Bostonterrier, fransk bulldog, russkiy toy: Dimitrios Antonopoulos
Cavalier king charles spaniel: Martin Johansson
Chihuahua: Elisabeth Spillman Åkerlund
Papillon, phalène, prazsky krysarik, shih tzu, tibetansk terrier: Per Kr Andersen, Norge
Pudel: Ann-Charlotte Hillberger
RESERVDOMARE:
Karl-Erik Johansson, Nina Karlsdotter
GRUPPDOMARE
Grupp 2: Kornelija Butrimova, Litauen Julija Aidietiene, Litauen
Grupp 4/6: Francisco Ruiz Rodriguez, Spanien
Grupp 7: Gabriela García Gutiérrez, Mexico
Grupp 9: Harto Stockmari, Finland
Juniorhandling: Helen Berggren
Bästa valp: Joakim Ohlsson
Bästa veteran: Francisco Ruiz Rodriguez, Spanien
Bästa avelsgrupp: Per Kr Andersen, Norge
Bästa uppfödargrupp: Harto Stockmari, Finland
Bästa Upplands-hund: Nina Karlsdotter
BEST IN SHOW: Gabriela García Gutiérrez, Mexico