Välkomna till internationell hundutställning med möjlighet att vinna svenskt och internationellt certifikat, CACIB samt internationellt junior- och veteran CACIB. Tänk på att anmälan till junior handling ska göras separat. Välkomna!
SKARABORGS KENNELKLUBBS INTERNATIONELLA UTSTÄLLNING I SKARA 4-5 MAJ 2024
Utställningsplats/Showground: Axevalla Travbana, Skara
Sista anmälningsdag för anmälan per post utgår 8 april
Last entry by post April 8
Sista anmälningsdag via internetanmälan utgår 15 april, kl 12.00/Last entry via SKK online entry April 15, 12.00 am
Anmäl via SKKs Internetanmälan/Enter via SKKs entry online: www.skk.se.
In order to use the online entry the dog has to be in SKKs data base. For foreign dogs please send a copy of the registration certificate/pedigree to compete@skk.se a few days before you want to make the entry online.
Internetanmälan gäller endast utställning, ej juniorhandling/Online entry for shows only not juniorhandling.
Anmälan per post/Enter by post: blanketten/entry form ”Tävlingsanmälan” (finns att hämta på/download at www.skk.se) skickas till/send to DogFix Utställningsservice, c/o Jiderlund, Moränvägen 66, 13764 Jordbro, tel. 076-839 88 98. Avgiften sätts in på Skaraborgs Kennelklubbs bankgironr: Swedbank 171-9202.
Frågor rörande din anmälan, kontakta/Inquiries regarding your entry: DogFix Utställningsservice, tel. 076-839 88 98 mellan 16.00 och 20.00 vardagar, e-post: dogfixutstallning@gmail.com.
Allmänna upplysningar/information: Bibbi Lundberg +46705336924 sekreterare@skaraborgskennelklubb.se, Linda Karlsson +46706382087, Johnny Nilsson +46729623351. Du hittar oss även på/You may also look at https://www.skk.se/skkk eller kontakta Svenska Kennelklubben, Tävlingsavdelningen, 08-795 33 22, 10-12, 13-15.
Payment: Please pay the entry fee via SWIFT to our IBAN account number SE69 8000 0828 9102 3510 7596, Swedbank, Sweden. SWIFT address: SWEDSESS
Payment receipts must indicate the name of the dog, registration number and owner. Payment must reach Skaraborgs Kennelklubb by last entry date.
Anmälningsavgifter/Entry fee:
Valpklass/Puppy class (6-9 mån) 375:-
Juniorklass/Junior class (9-18 mån) 475:-
Unghundsklass/Intermediate class (15-24 mån) 475:-
Bruks-/jaktklass/Working class (15 mån-) 475:-
Öppen klass/Open class (15 mån-) 475:-
Championklass/Champion class (15 mån-) 475:-
Veteranklass/Veteran class (8 år-) 400:-
Juniorhandling (inoff klass) 175:-
Anmälan till juniorhandling ska göras separat på blanketten Tävlingsanmälan/Entry to juniorhandling has to be done on the application ”Tävlingsanmälan” skickas senast den 8 april till/send to DogFix Utställningsservice, c/o Jiderlund, Moränvägen 66, 13764 Jordbro eller via e-post till dogfixutstallning@gmail.com
SKARABORGS KENNELKLUBB ÖNSKAR DIG OCH DIN HUND HJÄRTLIGT VÄLKOMNA TILL VÅR UTSTÄLLNING I SKARA
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
LÖRDAG 4 MAJ
Grupp: 2, 4, 5, 6, 8, 10
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRUPP 2 - SCHNAUZER och PINSCHER, MOLOSSER och BERGSHUNDAR samt
SENNENHUNDAR
Affenpinscher, broholmer, bullmastiff, cane corso, dogue de bordeaux, dvärgpinscher, landseer, leonberger, newfoundlandshund, perro dogo mallorquín/ca de bou, presa canario: Annika Ulltveit-Moe
Aidi, cao da serra da estrela (pelo comprido, pelo curto), cao de castro laboreiro, cao de gado transmontano, cao fila de sao miguel, cimarrón uruguayo, ciobanesc romanesc de bucovina, dansk-svensk gårdshund, engelsk bulldogg, fila brasileiro, grand danois, hollandse smoushond, hovawart, pyreneisk mastiff, rafeiro do alentejo, rottweiler, rysk svart terrier, sankt bernhardshund (korth, långh), sarplaninac, shar pei, sredneasiatskaja ovtjarka, tibetansk mastiff, tornjak, tosa, österreichischer pinscher: Petra Junehall
Appenzeller sennenhund, berner sennenhund, boxer, continental bulldog, dobermann, dogo argentino, entlebucher sennenhund, grosser schweizer sennenhund, kangal coban köpegi, kavkazskaja ovtjarka, kraski ovcar, mastiff, mastín espanol, mastino napoletano: Ligita Zake, Lettland
Dvärgschnauzer (p&s, sv, sv&si, vit), pinscher, riesenschnauzer (p&s, sv, sv&si), schnauzer (p&s, sv): Peter Lauber, Schweiz
Pyrenéerhund: Anita Whitmarsh
GRUPP 4 - TAXAR
Tax, samtliga varianter: Gertrud Hagström
GRUPP 5 - SPETSAR och RASER AV URHUNDSTYP
Akita, alaskan malamute, american eskimo dog, canaan dog, canadian eskimo dog, cirneco dell’etna, dansk spids, grönlandshund, hokkaido, hälleforshund, kai, keeshond, kishu, korea jindo dog, lapsk vallhund, perro sin pelo del perú (grande, médio, pequeno), podenco canario, podenco ibicenco (korth, strävh), podengo portugues pelo cerdoso (grande, médio, pequeno), podengo portugues pelo liso (grande, médio, pequeno), pomeranian, rysk-europeisk lajka, samojedhund, shikoku, siberian husky, svensk lapphund, svensk vit älghund, taiwan dog, thai bangkaew dog, thai ridgeback dog, västsibirisk lajka, östsibirisk lajka: Åke
Cronander
American akita, anjing kintamani-bali, basenji, chow chow, jakutskaja lajka, västgötaspets: Anita Whitmarsh
Eurasier, faraohund, isländsk fårhund, japansk spets, karelsk björnhund, norsk buhund, shiba, xoloitzcuintle (stor, mellan, liten): Lisa Molin
Finsk lapphund: Ligita Zake, Lettland
Finsk spets, jämthund, norrbottenspets, norsk lundehund, norsk älghund grå (gråhund), norsk älghund svart, tysk spets (grosspitz, kleinspitz, mittelspitz): Johan Andersson
volpino italiano: Beata Petkevica, Lettland
GRUPP 6 - DRIVANDE HUNDAR samt SÖK- och SPÅRHUNDAR
Alpenländiche dachsbracke, american foxhound, anglo-francais de petite venérie, anglo-russkaya gontjaja, ariégeois, basset artésien normand, basset bleu de gascogne, basset fauve de bretagne, basset hound, bayersk viltspårhund, beagle, beagle harrier, billy, black and tan coonhound, blodhund, bluetick coonhound, bosanski ostrodlaki gonic-barak, briquet griffon vendéen, chien d’artois, crnogorski planinski gonic, dalmatiner, deutsche bracke, drever, dunkerstövare, erdélyi kopó, estnisk stövare, finsk stövare, foxhound, francais blanc et noir, francais blanc et orange, francais tricolore, gascon saintongeois, gonczy polski, gotlandsstövare, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand basset griffon vendéen, grand bleu de gascogne, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, haldenstövare, hamiltonstövare, hannoveransk viltspårhund, harrier, hellinikos ichnilatis, hygenstövare, istarski kratkodlaki gonic, istarski ostrodlaki gonic, ogar polski, otterhound, petit basset griffon vendéen, petit bleu de gascogne, plott, poitevin, porcelaine, posavski gonic, rastreador brasileiro, russkaja gontjaja, sabueso espanol, schillerstövare, schweizisk liten stövare (berner, jura, luzerner, schwyzer), schweizisk stövare (berner, jura, luzerner, schwyzer), segugio italiano (släth, strävh), segugio maremmano, slovenský kopov, smålandsstövare, srpski gonic, srpski trobojni gonic, steirische rauhaarbracke, tirolerbracke, treeing walker coonhound, westfälische dachsbracke, brandlbracke – (Vieräugl): Jan Roger Sauge, Norge
Rhodesian ridgeback: Anita Whitmarsh
GRUPP 8 - STÖTANDE HUNDAR, APPORTERANDE HUNDAR och
VATTENHUNDAR
American water spaniel, barbet, chesapeake bay retriever, clumber spaniel, curly coated retriever, irländsk vattenspaniel, labrador retriever, lagotto romagnolo: Filip Johnsson
Amerikansk cocker spaniel, cocker spaniel, golden retriever: Kari Haave, Norge
Engelsk springer spaniel, field spaniel, nederlandse kooikerhondje, nova scotia duck tolling retriever, sussex spaniel, welsh springer spaniel: Hildeward Hoenderken, Nederländerna
Flatcoated retriever, perro de agua espanol, polski spaniel mysliwski, portugisisk vattenhund, wachtelhund, wetterhoun: Beata Petkevica, Lettland
GRUPP 10 - VINTHUNDAR
Afghanhund, azawakh, chart polski, galgo espanol, greyhound, italiensk vinthund, magyar agar, skotsk hjorthund, sloughi, whippet: Johnny Andersson
Borzoi, saluki: Johan Andersson
Irländsk varghund: Ligita Zake, Lettland
RESERVDOMARE: Nina Karlsdotter, Åke Cronander
GRUPPDOMARE
Grupp 2: Petra Junehall
Grupp 4: Gertrud Hagström
Grupp 5: Anita Whitmarsh
Grupp 6: Jan Roger Sauge, Norge
Grupp 8: Filip Johnsson
Grupp 10: Johnny Andersson
Juniorhandling: Lisa Molin
Bästa valp: Annika Ulltveit-Moe
Bästa junior: Åke Cronander
Bästa veteran: Ligita Zake, Lettland
Bästa uppfödargrupp: Beata Petkevica, Lettland
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
SÖNDAG 5 MAJ
Grupp: 1, 3, 7, 9
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GRUPP 1 - VALL-, BOSKAPS- och HERDEHUNDAR
Australian cattledog, australian kelpie, australian shepherd, australian stumpy tail cattle dog, bearded collie, beauceron, belgisk vallhund (groenendael, laekenois, malinois, tervueren), bergamasco, berger des pyrénées à face rase, berger des pyrénées à poil long, berger picard, bouvier des ardennes, bouvier des flandres, briard, nederlandse schapendoes, tysk schäferhund (normalh, långh): Petra Junehall
Border collie, lancashire heeler, maremmano abruzzese, mudi, old english sheepdog, polski owczarek nizinny, polski owczarek podhalanski, puli, pumi, saarloos wolfhond, schipperke, shetland sheepdog, slovenský cuvac, vit herdehund: Beata Petkevica, Lettland
Ca de bestiar, cao da serra de aires, ceskoslovenský vlciak, chodský pes, ciobanesc romanesc carpatin, ciobanesc romanesc mioritic, gos d’atura catalá, hollandse herdershond (korth, långh, strävh), hrvatski ovcar, juzjnorusskaja ovtjarka, komondor, kuvasz, welsh corgi cardigan: Ligita Zake, Lettland
Collie korth, collie långh: Anita Whitmarsh
Miniature american shepherd, vostotjnoevropejskaja ovtjarka, welsh corgi pembroke: Nina Karlsdotter
GRUPP 3 - TERRIER
Airedaleterrier, borderterrier, bullterrier, cairnterrier, ceskyterrier, dandie dinmont terrier, english toy terrier, miniatyrbullterrier, norfolkterrier, norwichterrier, skotsk terrier, welshterrier: Peter Lauber, Schweiz
American hairless terrier, american toy fox terrier, bedlingtonterrier, biewer terrier, gos rater valencià, irish glen of imaal terrier, irish softcoated wheaten terrier, irländsk terrier, kerry blue terrier, lakelandterrier, manchesterterrier, parson russell terrier, silky terrier, släthårig foxterrier, strävhårig foxterrier, terrier brasiliero, tysk jaktterrier, west highland white terrier, yorkshireterrier: Hildeward Hoenderken, Nederländerna
American staffordshire terrier, australisk terrier, nihon teria, rat terrier, ratonero bodeguero
andaluz, sealyhamterrier, skyeterrier, staffordshire bullterrier, tenterfield terrier: Annika Ulltveit-Moe
Jack russell terrier: Anita Whitmarsh
GRUPP 7 - STÅENDE FÅGELHUNDAR
Bracco italiano, braque d’auvergne, braque de l’ariège, braque du bourbonnais, braque francais type gascogne, braque francais type pyrénées, braque saint-germain, breton, ceský fousek, deutsch stichelhaar, drentsche patrijshond, engelsk setter, épagneul bleu de picardie, épagneul de pont-audemer, épagneul de saint-usuge, épagneul francais, épagneul picard, gammel dansk hönsehund, gordon setter, griffon d’arret à poil dur/korthals, grosser münsterländer, irländsk röd och vit setter, irländsk röd setter, kleiner münsterländer, korthårig vorsteh, långhårig vorsteh, perdigueiro portugues, perdiguero de burgos, pointer, pudelpointer, slovenský hrubosrsty stavac, spinone, stabijhoun, strävhårig vorsteh, ungersk vizsla korth, ungersk vizsla strävh, weimaraner (korth, långh): Jan Roger Sauge, Norge
GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR
Bichon frisé, bostonterrier, chinese crested dog: Ligita Zake, Lettland
Bichon havanais, fransk bulldogg, japanese chin, papillon, phalène, russkiy toy (släth, långh): Gertrud Hagström
Bolognese, chihuahua korth, coton de tuléar, kromfohrländer, löwchen, malteser, pekingese, prazský krysarík, russkaja tsvetnaja bolonka: Lisa Molin
Cavalier king charles spaniel, griffon belge, griffon bruxellois, petit brabancon: Nina Karlsdotter
Chihuahua långh, tibetansk terrier: Johan Andersson
King charles spaniel, pudel dvärg, pudel mellan, pudel stor, pudel toy: Johnny Andersson
Lhasa apso, shih tzu: Kari Haave, Norge
Mops, tibetansk spaniel: Anita Whitmarsh
RESERVDOMARE: Åke Cronander, Beata Petkevica, Lettland
GRUPPDOMARE
Grupp 1: Beata Petkevica, Lettland
Grupp 3: Peter Lauber, Schweiz
Grupp 7: Jan Roger Sauge, Norge
Grupp 9: Lisa Molin
Juniorhandling: Lisa Molin
Bästa valp: Johan Andersson
Bästa junior: Nina Karlsdotter
Bästa veteran: Ligita Zake, Lettland
Bästa uppfödargrupp: Annika Ulltveit-Moe
BEST IN SHOW: Ligita Zake, Lettland