Norra Älvsborgs Kennelklubb arrangerar BPH på Signeröds Hundcenter i Lane Ryr. BPH är en beskrivning vars syfte är att bidra till ökad kunskap om hundars mentalitet.
Beskrivningen tar omkring 40 minuter och innehåller sju olika moment och om så önskas även skott. Syftet är att få en bild av hur hunden reagerar på och hanterar olika situationer. Det handlar bland annat om att möta främmande personer, leklust, matintresse och att stöta på överraskningar.
För att din hund ska kunna delta krävs att den är registrerad hos eller har tävlingslicens från Svenska Kennelklubben.
Parad tik får inte delta vid BPH vid någon tidpunkt efter det att parning skett och får heller inte delta förrän efter 75 dagar efter valpning, oavsett resultatet av valpningen.
Löptik kan delta men får starta sist. Hör av dig till någon av kontaktpersonerna om din tik börjar löpa inför BPH. Kontaktuppgifter finns längre ner i texten.
Tänk på att du som ägare har ansvar för att själv kontrollera vilka regler som gäller.
Datum för BPH
14 maj Fullbokad!
15 maj Bokad av uppfödare phalène, kleinspitz, volpino italiano
21 maj Bokad av Schnauzer-pincherklubben
22 maj Bokad av uppfödare perro de agua espanol
6 juni Bokad av uppfödare cocker spaniel
19 juni Bokad av uppfödare engelsk springer spaniel
6 augusti Bokad av uppfödare kromfohrländer
Ibland får vi återbud och du kan skriva upp dig på reservlistan så blir du kontaktad om det finns plats. Länk till att boka reservplats.
Uppfödare och rasklubbar är välkomna att kontakta Annika Hammar eller Anneli Ylinen på bph@nakk.se för att boka BPH.
När du anmält får du en anmälningsbekräftelse.Observera att ditt önskade beskrivningsdatum inte är garanterat förrän du fått mejl med bekräftelse på det.
OBS! Våra mejl hamnar tyvärr ibland i skräpposten så glöm inte kolla den också när du anmält till BPH.
Beskrivningen kostar 900 kronor per hund. Avgiften betalas in till NÄKKs bankgiro 344-2720 och ska vara oss tillhanda senast 14 dagar före beskrivningsdagen.
Märk betalningen med BPH och hundens registreringsnummer.
Kontaktpersoner är Annika Hammar tel 073-8059452 och Anneli Ylinen tel 070-5652315. Det går också bra att mejla oss på bph@nakk.se
Anmälan till BPH innebär att du ingår avtal med Norra Älvsborgs Kennelklubb och SKK. Med avtalet som laglig grund lagrar och behandlar Norra Älvsborgs Kennelklubb dina personuppgifter under en period om högst 90 dagar i syfte att administrera ditt provdeltagande.
Efter provtillfället skickas dina personuppgifter samt provresultatet till Svenska Kennelklubben för behandling, lagring och publicering på SKKs Hund- och Avelsdata. Du kan läsa mer om SKKs behandling av personuppgifter genom att klicka på den här länken.