Preliminär domarlista för Öland Nationella 7 - 8 september 2024.
LÖRDAG 7 SEPTEMBER
Grupp 1, 2, 4, 6, 7, 8
GRUPP 1 - VALL-, BOSKAPS- och HERDEHUNDAR
Australian cattledog, australian kelpie, australian stumpy tail cattle dog, beauceron, belgisk vallhund (groenendael, laekenois, malinois, tervueren), bergamasco, berger des pyrénées à face rase, brger des pyrénées à poil long, berger picard, bouvier des ardennes, bouvier des flandres, briard, ca de bestiar, cao da serra de aires, ceskoslovenský vlciak, chodský pes, ciobanesc romanesc carpatin, ciobanesc romanesc mioritic, gos d’atura catalá, hollandse herdershond (korth, långh, strävh), hrvatski ovcar, juzjnorusskaja ovtjarka, komondor, kuvasz, lancashire heeler, maremmano abruzzese, miniature american shepherd, mudi, old english sheepdog, polski owczarek nizinny, polski owczarek podhalanski, puli, pumi, saarloos wolfhond, schipperke: Pietro Bottagisio, Italien
Australian shepherd, bearded collie, collie korth, collie långh, nederlandse schapendoes, slovenský cuvac, tysk schäferhund (normalh, långh), vit herdehund: Maritha Östlund Holmsten
Shetland sheepdog, welsh corgi cardigan, welsh corgi pembroke: Joakim Ohlsson
Vostotjnoevropejskaja ovtjarka: Eva Liljekvist Borg
GRUPP 2 - SCHNAUZER och PINSCHER, MOLOSSER och BERGSHUNDAR samt SENNENHUNDAR
Affenpinscher, dobermann, dvärgpinscher, dvärgschnauzer (p&s, sv, sv&si, vit), grand danois, pinscher, riesenschnauzer (p&s, sv, sv&si), rysk svart terrier: Pia Lundberg
Aidi, broholmer, bullmastiff, cao da serra da estrela (pelo comprido, pelo curto), cao de castro laboreiro, cao de gado transmontano, cao fila de sao miguel, cimarrón uruguayo, ciobanesc romanesc de bucovina, continental bulldog, dogo argentino, dogue de bordeaux, entlebucher sennenhund, fila brasileiro, hollandse smoushond, hovawart, kangal coban köpegi, kavkazskaja ovtjarka, kraski ovcar, mastiff, mastín espanol, mastino napoletano: Markku Kipinä, Finland
Appenzeller sennenhund, berner sennenhund, boxer, dansk-svensk gårdshund, grosser schweizer sennenhund, landseer, leonberger: Morten Matthes, Danmark
Cane corso: Pietro Bottagisio, Italien
Engelsk bulldogg, newfoundlandshund, perro dogo mallorquín/ca de bou, presa canario, pyrenéerhund, pyreneisk mastiff, rafeiro do alentejo, rottweiler, sankt bernhardshund (korth, långh), sarplaninac, shar pei, sredneasiatskaja ovtjarka, tibetansk mastiff, tornjak, tosa, österreichischer pinscher: Martin Johansson
Schnauzer (p&s, sv): Joakim Ohlsson
GRUPP 4 - TAXAR
Tax, samtliga varianter: Jessie Borregaard Madsen, Danmark
GRUPP 6 - DRIVANDE HUNDAR samt SÖK- och SPÅRHUNDAR
Alpenländiche dachsbracke, american foxhound, anglo-francais de petite venérie, basset artésien normand, basset bleu de gascogne, basset fauve de bretagne, basset hound, bayersk viltspårhund, beagle, beagle harrier, billy, black and tan coonhound, blodhund, bosanski ostrodlaki gonic-barak, briquet griffon vendéen, chien d’artois, crnogorski planinski gonic, dalmatiner, deutsche bracke, drever, dunkerstövare, erdélyi kopó, estnisk stövare, finsk stövare, foxhound, francais blanc et noir, francais blanc et orange, francais tricolore, gascon saintongeois, gonczy polski, grand anglo-francais blanc et noir, grand anglo-francais blanc et orange, grand anglo-francais tricolore, grand basset griffon vendéen, grand bleu de gascogne, grand griffon vendéen, griffon bleu de gascogne, griffon fauve de bretagne, griffon nivernais, haldenstövare, hamiltonstövare, hannoveransk viltspårhund, harrier, hellinikos ichnilatis, hygenstövare, istarski kratkodlaki gonic, istarski ostrodlaki gonic, ogar polski, otterhound, petit basset griffon vendéen, petit bleu de gascogne, poitevin, porcelaine, posavski gonic, rastreador brasileiro, rhodesian ridgeback, sabueso espanol, schillerstövare, schweizisk liten stövare (berner, jura, luzerner, schwyzer), schweizisk stövare (berner, jura, luzerner, schwyzer), segugio italiano (släth, strävh), segugio maremmano, slovenský kopov, smålandsstövare, srpski gonic, srpski trobojni gonic, steirische rauhaarbracke, tirolerbracke, westfälische dachsbracke, brandlbracke – (Vieräugl): Jeanette Balkan, Danmark
Anglo-russkaya gontjaja, ariégeois, bluetick coonhound, gotlandsstövare, plott, russkaja gontjaja, treeing walker coonhound: Eva Liljekvist Borg
GRUPP 7 - STÅENDE FÅGELHUNDAR
Bracco italiano, braque d’auvergne, braque de l’ariège, braque du bourbonnais, braque francais type gascogne, braque francais type pyrénées, braque saint-germain, breton, ceský fousek, deutsch stichelhaar, drentsche patrijshond, épagneul bleu de picardie, épagneul de pont-audemer, épagneul de saint-usuge, épagneul francais, épagneul picard, gammel dansk hönsehund, griffon d’arret à poil dur/korthals, korthårig vorsteh, långhårig vorsteh, perdigueiro portugues, perdiguero de burgos, pointer, pudelpointer, slovenský hrubosrsty stavac, spinone, stabijhoun, strävhårig vorsteh, ungersk vizsla korth, ungersk vizsla strävh, weimaraner (korth, långh): Markku Kipinä, Finland
Engelsk setter, gordon setter, grosser münsterländer, irländsk röd och vit setter, irländsk röd setter, kleiner münsterländer: Jessie Borregaard Madsen, Danmark
GRUPP 8 - STÖTANDE HUNDAR, APPORTERANDE HUNDAR och VATTENHUNDAR
American water spaniel, amerikansk cocker spaniel, clumber spaniel, cocker spaniel, engelsk springer spaniel, field spaniel, irländsk vattenspaniel, sussex spaniel, welsh springer spaniel: Eva Liljekvist Borg
Barbet, chesapeake bay retriever, curly coated retriever, golden retriever, nederlandse kooikerhondje, nova scotia duck tolling retriever, polski spaniel mysliwski, wachtelhund, wetterhoun: Annika Ulltveit-Moe
Flatcoated retriever: Jeanette Balkan, Danmark
Labrador retriever, portugisisk vattenhund: Markku Kipinä, Finland
Lagotto romagnolo: Pietro Bottagisio, Italien
Perro de agua espanol: Jessie Borregaard Madsen, Danmark
RESERVDOMARE: Martin Johansson
GRUPPDOMARE
Grupp 1: Maritha Östlund Holmsten
Grupp 2: Martin Johansson
Grupp 4: Jessie Borregaard Madsen, Danmark
Grupp 6: Jeanette Balkan, Danmark
Grupp 7: Markku Kipinä, Finland
Grupp 8: Markku Kipinä, Finland
Bästa valp: Morten Matthes, Danmark
Bästa junior: Pietro Bottagisio, Italien
Bästa veteran: Joakim Ohlsson
Bästa uppfödargrupp: Annika Ulltveit-Moe
SÖNDAG 8 SEPTEMBER
Grupp 3, 5, 9, 10
GRUPP 3 - TERRIER
Airedaleterrier, american hairless terrier, american staffordshire terrier, american toy fox terrier, bedlingtonterrier, biewer terrier, bullterrier, cairnterrier, ceskyterrier, dandie dinmont terrier, english toy terrier, irish glen of imaal terrier, irländsk terrier, lakelandterrier, manchesterterrier, miniatyrbullterrier, nihon teria, rat terrier, ratonero bodeguero andaluz, sealyhamterrier, silky terrier, skotsk terrier, skyeterrier, staffordshire bullterrier, tenterfield terrier, terrier brasiliero, tysk jaktterrier, welshterrier: Pia Lundberg
Australisk terrier, borderterrier, irish softcoated wheaten terrier: Joakim Ohlsson
Gos rater valencià, jack russell terrier, kerry blue terrier, norfolkterrier, norwichterrier, parson russell terrier, släthårig foxterrier, strävhårig foxterrier, west highland white terrier: Jessie Borregaard Madsen, Danmark
Yorkshireterrier: Martin Johansson
GRUPP 5 - SPETSAR och RASER AV URHUNDSTYP
Akita, alaskan malamute, american akita, american eskimo dog, canadian eskimo dog, chow chow, eurasier, grönlandshund, hokkaido, keeshond, korea jindo dog, pomeranian, samojedhund, shiba, shikoku, tysk spets (grosspitz, kleinspitz, mittelspitz): Morten Matthes, Danmark
Anjing kintamani-bali, canaan dog, cirneco dell’etna, dansk spids, faraohund, finsk lapphund, finsk spets, hälleforshund, isländsk fårhund, jakutskaja lajka, japansk spets, jämthund, kai, karelsk björnhund, kishu, lapsk vallhund, norrbottenspets, norsk buhund, norsk lundehund, norsk älghund grå (gråhund), norsk älghund svart, perro sin pelo del perú (grande, médio, pequeno), podenco canario, podenco ibicenco (korth, strävh), podengo portugues pelo cerdoso (grande, médio, pequeno), podengo portugues pelo liso (grande, médio, pequeno), rysk-europeisk lajka, svensk lapphund, svensk vit älghund, taiwan dog, thai bangkaew dog, thai ridgeback dog, volpino italiano, västsibirisk lajka, xoloitzcuintle (stor, mellan, liten), östsibirisk lajka: Eva Liljekvist Borg
Basenji, siberian husky: Pietro Bottagisio, Italien
Västgötaspets: Joakim Ohlsson
GRUPP 9 - SÄLLSKAPSHUNDAR
Bichon frisé, bichon havanais, bolognese, russkaja tsvetnaja bolonka: Annika Ulltveit-Moe
Bostonterrier, griffon belge, griffon bruxellois: Eva Liljekvist Borg
Cavalier king charles spaniel: Jessie Borregaard Madsen, Danmark
Chihuahua korth, chihuahua långh, chinese crested dog, japanese chin, king charles spaniel, pekingese, petit brabancon: Markku Kipinä, Finland
Coton de tuléar, löwchen, prazský krysarík, pudel dvärg, pudel mellan, pudel stor, pudel toy, russkiy toy (släth, långh), tibetansk terrier: Maritha Östlund Holmsten
Fransk bulldogg, mops: Jeanette Balkan, Danmark
Kromfohrländer, lhasa apso: Martin Johansson
Malteser, papillon, phalène, tibetansk spaniel: Lena Persson
Shih tzu: Joakim Ohlsson
GRUPP 10 - VINTHUNDAR
Afghanhund, azawakh, borzoi, chart polski, galgo espanol, greyhound, irländsk varghund, italiensk vinthund, magyar agar, saluki, sloughi: Pietro Bottagisio, Italien
Skotsk hjorthund, whippet: Martin Johansson
RESERVDOMARE: Annika Ulltveit-Moe
GRUPPDOMARE
Grupp 3: Pia Lundberg
Grupp 5: Morten Matthes, Danmark
Grupp 9: Annika Ulltveit-Moe
Grupp 10: Pietro Bottagisio, Italien
Bästa valp: Jessie Borregaard Madsen, Danmark
Bästa junior: Markku Kipinä, Finland
Bästa veteran: Jeanette Balkan, Danmark
Bästa uppfödargrupp: Maritha Östlund Holmsten
BEST IN SHOW: Eva Liljekvist Borg