Planera resan till mässan redan nu

Nyheter
Planera ditt besök Utställning

Snart fylls Stockholmsmässan av hundar, utställare och besökare från hela världen. För att få den bästa starten på utställningshelgen rekommenderar vi att du redan nu planerar hur du tar dig till mässan.

Smidig ankomst för alla

Vi har tagit fram särskilda avlastningsytor vid både Huvudentrén och Östra entrén för att göra ankomsten så smidig som möjligt. Kommer du med buss rekommenderar vi avlastning vid Östra entrén.

Tänk på att avlastningsytorna endast är till för av- och pålastning och inte får användas för parkering.

Läs mer om att lasta av

Res gärna kollektivt

Eftersom många besökare väntas under helgen kan parkeringarna vid Stockholmsmässan bli fulla. Pendeltåget från Stockholm Central till Älvsjö tar bara cirka 10 minuter och stationen ligger precis intill mässan.
För många är det därför både snabbare och enklare att parkera längs pendeltågslinjen och resa sista biten kollektivt.

Res hit med alternativa resvägar

Parkering och husbil

För dig som kommer med bil finns över 2 000 parkeringsplatser runt mässan, men det är många som kommer. Tänk på att vara ute i mycket god tid. Reser du med husbil finns ett begränsat antal dagplatser tillgängliga. Nattparkering är inte tillåten.

Information om parkering

Hitta till Stockholmsmässan