Det är en riktig upplevelse att ställa ut sin hund på Stockholm Hundmässa. I år är utställningen en Svensk vinnarutställning där hundarna kan tilldelas svenska vinnartitlar, svenskt och nordiskt certifikat samt kvalificera sig till Crufts 2024.
Billigare avgift till och med 3 oktober
Till och med den 3 oktober betalar du en billigare anmälningsavgift. Då kostar det 540 kr att anmäla hunden till en klass, förutom veteranklassen som kostar 365 kr.
Betala med inteckningskort
Du kan välja att betala anmälningsavgiften med inteckningskort utfärdade på SKKs länsklubbsutställningar. Anmäl via post senast 3 oktober, då ska även inteckningskorten vara SKK tillhanda tillsammans med en ifylld Tävlingsanmälan.
Sista anmälningsdag:
7 november 2023 t.o.m. kl. 12:00
Var behöver jag vara medlem för att kunna delta?
För att delta på utställningen behöver ägaren till hunden vara medlem i någon av Svenska Kennelklubbens länsklubbar, specialklubbar eller rasklubbar. Är du medlem i någon av dessa klubbar behöver du inte lösa ett nytt medlemskap.
För hundägare bosatta utomlands krävs medlemskap i erkänd utländsk kennelklubb.
Tävlingar, shopping och andra aktiviteter
På Stockholm Hundmässa arrangeras också tävlingar i olika hundsporter. Det blir uppvisningar, föreläsningar och andra aktiviteter hela helgen. På det stora rasklubbstorget kan du som vanligt hälsa på mängder olika hundraser. Självklart finns det också massor av shopping till favorithunden.
Läs mer