Svenska Kennelklubben
Utskrift från www.skk.seCopyright Svenska KennelklubbenBox 771, 191 27 Sollentuna
Som nybliven hundägare har man mycket att tänka på och då är det lätt att glömma bort att skicka in ägaranmälan för hunden. Med ägaranmälan kommer id-numret in till SKKs ägarregister, DjurID.se. Valpköparen behöver inte betala för att ägarregistrera sin hund, den engångsavgiften har du som uppfödare redan betalat i samband med valpregistreringen.
Det bästa och säkraste sättet att få in registreringen är att du som uppfödare ser till att den ägaranmälan som finns tillsammans med registreringsbeviset blir ifyllt och inskickat till oss på DjurID.se. Portot är redan betalt.
Det finns flera anledningar till varför du borde ägarregistrera din hund:
Om du har frågor eller behöver en ny blankett för ägarregistrering hör gärna av dig till oss på DjurID.se, 08-795 30 50 eller djurid@skk.se.
Hittar du inte vad du söker? Gå vidare till Våra dokument.
Registrera valpkullen här!
Här svarar vi på vanliga frågor om avtal, försäkringar, dolda fel, äganderätt m.m.
Har du frågor om lagar och regler, eller om vardagen som uppfödare – ta kontakt med en kennelkonsulent nära dig!
Innehåller allt du behöver veta om avel och genetik. Läs mer här!