En inspirerande och lärorik hundhelg med Moa Persson
NyheterI helgen hade Gotlands Kennelklubb glädjen att arrangera två uppskattade aktiviteter tillsammans med Moa Persson – en föreläsning om hundens anatomi och en praktisk utställningskurs.

Trots osäkra väderprognoser hade vi tur med vädret och kunde genomföra hela helgen utomhus i perfekt väder för just hundträning.
Helgen inleddes med en föreläsning om hundens anatomi, där Moa gick igenom grunderna i hur en korrekt byggd hund ser ut. På ett pedagogiskt sätt förklarade hon hur hundens konstruktion och rörelser hänger ihop och vad som ligger till grund för bedömningen i utställningsringen.
Under den praktiska utställningskursen låg fokus i stället på handling och presentation. Deltagarna fick individuella råd om hur de på bästa sätt kunde visa just sin hund i ringen – från tempo och placering till hur små justeringar i handlingen kunde hjälpa hunden att komma till sin rätt. Det var roligt att se hur flera ekipage utvecklades redan från den första till den andra kursdagen och hur de nya kunskaperna snabbt omsattes i praktiken.
Många valde att delta i både föreläsningen och kursen, medan andra deltog i en av aktiviteterna. Tillsammans blev det en inspirerande helg fylld av kunskap, engagemang och gemenskap.
Vi vill rikta ett varmt och stort tack till Moa Persson för att du tog dig till Gotland och så generöst delade med dig av dina kunskaper och erfarenheter.
Ett lika varmt tack går till alla deltagare som bidrog till den fina stämningen under helgen. Det är alltid inspirerande att se så många engagerade hundägare som vill utvecklas tillsammans med sina hundar.
Vi hoppas att vi ses igen på någon av Gotlands Kennelklubbs kommande aktiviteter!



















