VM för agilityungdomar
FCI Junior Agility Open (JAO) är den största ungdomstävlingen för agility i hela världen, minst 25 olika länder och 500 tävlande kommer och tävlar på mästerskapet!

Junior Agility Open
JAO är en agilitytävling som regleras av FCI och tävlingen är öppen för alla hundar, med stamtavla eller tävlingslicens. Alla medlemsländer i FCI har rätt att nominera deltagare från sina länder.
Uttagningsregler
Mästerskapet arrangeras i tre åldersklasser:
- U12 - 11 år och yngre
- U15 - 12 till 14 år
- U19 - 15 till 18 år
Den tävlande måste ha svenskt medborgarskap och hunden måste vara minst 24 månader dagen före mästerskapet startar samt vara boende och registrerad i Sverige.
De som söker till landslaget för FCI Junior Agility Open (JAO) bör vara beredd på att satsa engagemang, tid och ekonomiska resurser. Ett mindre ekonomiskt bidrag utgår från Svenska Kennelklubbens landslagsfond och man står för de flesta kostnader själv i samband med resan. Sveriges Hundungdom och våra huvudsponsorer bidrar bland annat med landslagskläder, anmälningsavgifter samt hundtillbehör. Det åligger även den som söker att ansvara för att hunden har de vaccinationer, papper och liknande som krävs.
Uttagningen baseras på de fyra (4) bästa resultaten från klass 1, klass 2 och/eller klass 3 vid officiella tävlingar. Resultaten får inte vara äldre än 1 maj 2022 och minst ett (1) av resultatet får inte vara äldre än 12 månader.
Du kan ansöka till landslaget med en lånad hund. Minst ett av dina fyra inskickade resultat ska den lånade hunden ha gjort tillsammans med dig.
Reservhundar. Vi ser gärna att du som har en extra hund som du kan ta med dig, anmäler även den. För att få ersätta t.ex. en skadad hund måste reservhunden vara föranmäld.
Vid många ansökningar, så kommer vi prioritera de sökande där ekipaget (förare + hund) har gjort merparten av de inskickade resultaten.
Ansökan stänger 28 februari 2026.
Så här går JAO-tävlingen till
Från om med 1 januari 2023 så finns det en fjärde storleksklass; intermediate (I) för hundar över 43 cm och under 48 cm.
Individuell tävling
Tävlingen genomförs i storleksklasserna large, medium, intermediate and small och är uppdelad i barn- och juniorklass och i två omgångar (en hopp- och en agilityomgång). Den andra omgången körs i omvänd ordning enligt resultaten från första omgången. Vinnare får titeln ”JAO Winner” barn/junior i varje storleksklass.
Lagtävling
Lagtävling genomförs i mixade lag (barn och junior) i storleksklasserna large, medium, intermediate och small. Lagen i alla storleksklasserna, består av minst tre (3) och högst fyra (4) förare och hundar. Lagtävlingen genomförs i två omgångar. Den första är en agilityomgång och andra en hoppomgång. De tre bästa resultaten från varje lag räknas. Laget med det bästa övergripande resultatet får titeln ”JAO Winner Team” i varje storleksklass.
JAO 2026
Mästerskapet 2026 arrangeras 10-12 juli i Mannheim, Tyskland. Här hittar du mästerskapets egen hemsida.

