Ungdomsmedlemskap

Vi arbetar för att ge unga hundintresserade möjlighet att ha en meningsfull fritid, utbilda sig, tävla med sin hund, att träffa andra i samma ålder och att få ha kul tillsammans med sin hund och att organisera sig på sina villkor.

En medlemsavgift - tre medlemskap

Alla medlemmar mellan 6 och 25 år tre medlemskap:

  1. ett i din valda hundungdomsklubb
  2. ett i din valda ras-, special- eller verksamhetsklubb
  3. ett "på köpet" i den länsklubb där du bor

Det här sköts automatiskt, så du behöver inte göra någonting. Allt detta blir ditt för bara 345 kr! Medlemskapet är rullande. Du är alltså medlem ett år från det att du betalat in avgiften.

Syskonmedlemskap

Medlemsavgiften för syskonmedlemskap är 150 kr. Syskonet skall vara mellan 6 och 25 år och bo på samma adress som ungdomsmedlemmen. Syskonmedlemskapet innebär att du får alla medlemsförmåner, förutom medlemstidningen. Syskonmedlemskapet gäller fram till och med det år du fyller 25 år.

Fler förmåner

  • Medlemsrabatter

    Som medlem i en av våra 24 länsklubbar får du rabatt på tjänster och produkter som gör hundlivet lite tryggare, enklare och roligare. Allt från billigare hundförsäkring till mysiga hotellvistelser med din fyrbenta vän.

    Läs mer
  • Tidningen Hundsport

    Som medlem i någon av Svenska Kennelklubbens länsklubbar eller Sveriges Hundungdom får du tidningen Hundsport och kan även välja till att få någon av tidningsbilagorna Utställning och Jakthund i brevlådan.

    Läs mer