Mer information & anmälan till BPH

Svenska Kennelklubbens mentalbeskrivning BPH är utformad för att passa alla hundar. Den hjälper dig som hundägare att lära känna din hund lite bättre och är värdefull i avelsarbetet för uppfödare, ras- och specialklubbar. För att delta behöver du anmäla din hund. Uppfödare och rasklubbar kan boka ett eget datum, läs mer här.

Du kan ha glädje och nytta av att få din hund BPH-beskriven. Beskrivningen ger behörighet att delta i bruksprov (icke brukshundsraser) och lägre registreringsavgift för valpkull efter BPH-beskrivna avelsdjur ( icke brukshundraser).

Blekinge Kennelklubb är sedan 2014 arrangör av BPH. 

UPPFÖDARE el. RASKLUBB som vill ha BPH för sin uppfödning eller ras ombedes vänligen att förhandsboka ett datum. För att få disponera en dag för uppfödning/ras krävs minst 5 hundar. Max antal är 8. (Om max ej uppnås förbehåller BKK sig rätten att fylla upp med andra hundar.)       

Datum för BPH-tester hos oss

Vårens datum 2026 

21 mars
22 mars
11 april
12 april 

Plats: Rödeby Brukshundklubb ( ca 1 mil norr om Karlskrona)

Anmälan: önskat datum samt uppgifter på dig  och din hund skickas till  info@blekingekennelklubb.se Välkommen!

 

* Banan finns på Rödeby  Brukshundklubbs område beläget ca 12  km norr om Karlskrona ( nära RV 28).

* Banan är belägen utomhus på en från övriga aktiviteter väl avgränsad gräsplan.
* Bilparkeringen finns inom ca 5 min gångväg  från banans start.
* Banan har inget stängsel. Runt om finns skogsmark
* Aktiviteter som brukshundklubben  ev. genomför hålls alltid på störningsfritt avstånd.
*.Ingen skjutbana finns i  närheten.

MVH Gullvi Gullander Blekinge Kennelklubb

Anmäl intresse även om ovanstående datum inte passar! Om efterfrågan är stor lägger vi in flera tillfällen.

Uppfödare eller rasklubb som önskar annat datum
för  eget  BPH (min. 5 hundar) kontaktar Gullvi Gullander (info@blekingekennelklubb.se)

Krav för att delta

Alla hundar kan delta men de måste ha fyllt 1 år, vara ID-märkta och ha giltig vaccination.

Ägaren eller föraren måste vara medlem i en hundklubb som tillhör SKK t.ex. länsklubb/SKK,  specialklubb t.ex. SBK , rasklubb m.fl.

Anmälan och avgift

Så här anmäler du dig till Blekinge Kennelklubbs Beteende- och personlighetsbeskrivning Hund, BPH:

Skicka e-post till info@blekingekennelklubb.se eller ett SMS till 0709 297 208 och i det skriver du följande:
* Vilken hundklubb är du medlem i?
* Vilket datum anmäler du till?
* Hundägarens namn och telnr.
* Hundägarens mailadress
* Hundens namn enl. reg.beviset
* Hundens reg.nr
* Vill du gör BPH med eller utan skott? (påverkar startordningen)

Du får mera info/PM ungefär en vecka - 10 dgr innan.

VÄLKOMMEN med din anmälan! 

VIKTIG INFORMATION 

Blekinge Kennelklubb är av SKK godkänd arrangör av BPH.
BPH-banan vid Rödeby BK är kvalitetssäkrad av SKK.
Om du inte äger hunden (t.ex. fodervärd) krävs ditt eget namn, telefonnummer och e-postadress utöver ovanstående uppgifter. För deltagande i BPH krävs att ägaren alternativt föraren av hunden är medlem i klubb inom SKK-organisationen. Medlemsbevis ska uppvisas före start.

Admin: Gullvi Gullander tel: 0709 297 208 som också besvarar frågor.

Beskrivningen tar ungefär 30-45 min och innehåller 8 moment. Syftet är att få en bild av hur hunden reagerar påoch hanterar olika situationer. Det handlar bl.a. om att möta främmande personer, att leka, att arbeta för att komma åt mat och att stöta på överraskningar. Du väljer själv om skottprövning ska ingå.

Efter genom förd BPH kommer du att få en sammanfattande beskrivning och en muntlig genomgång av BPH-beskrivaren av hur din hunds personlighet uppfattas baserat på dagens test. OBS! Du har själv rätt att avbryta beskrivningen om du så önskar och har då möjlighet att göra om det vid ett annat tillfälle tidigast om 6 veckor på annan plats.