Renmarksutredningen och fjälljakten i fokus
Nyheter
Aktiv med hund
Om SKK
Jakthundskommittén, JhK, driver just nu flera viktiga initiativ för arbetande hundar inom SKK. Stöthundstestet är under utveckling, och frågor kopplade till Renmarksutredningen och fjälljakten har nyligen diskuterats vid ett särskilt möte.
- I det senaste protokollet från JhK kan du läsa mer om informationsmötet som hölls den 10 september med anledning av fjälljakten och Renmarksutredningen. Britt-Marie Dornell, Svenska Kennelklubben, Michael Fossum samt politiker från regeringskansliet deltog och berättade mer om arbetet.
- Arbetet med stöthundstestet fortskrider. Kommittén beslutade att låta Specialklubb för Kontinentala Fågelhundar och Svenska Vorstehklubben vara de klubbar som initialt får arrangera testet.
- Representanter från specialklubbar och rasklubbar för svenska raser har haft möte och diskuterat behov och önskemål vilket arbete som behövs göras för att stärka hundraserna.
- SKKs Uppfödarkommitté, UpK, har tagit emot en orosanmälan angående vad anmälaren uppfattar som misshandel av en jakthund i samband med träning. En film visar en tillrättavisning som idag inte anses acceptabel. UpK har efterfrågat ett uttalande från sakkunniga i JhK inom genren.