Nytt år – nya regler
NyheterNytt år betyder ofta uppdateringar av våra regelverk och i år är inget undantag. Läs nedan om vad som är nytt i våra registreringsregler, grundregler samt utställnings- och championatregler.

SKKs registreringsregler reglerar vilka hundar som får registreras i SKKs register och på vilket sätt de ska registreras. Det kan vara att föräldradjuren ska vara höftledsröntgade innan parning eller vilka färger som ska registreras.
I årets upplaga införs för hamiltonstövaren ett registreringsförbud för avkomma efter hanhund som redan använts till 5 kullar.
Grundregler
SKKs grundregler är en av organisationens allra viktigaste handlingar. Här finns bland annat övergripande bestämmelser för hur avel och uppfödning ska bedrivas inom SKK.
I våra grundregler flyttas nu regel 2:9 in under avsnittet som rör alla medlemmar och får numret 2:7. Regeln handlar om att alltid lämna sanningsenliga och fullständiga uppgifter om sina hundar. Som en följd av detta numreras reglerna 2:7 och 2:8 om till 2:8 respektive 2:9.
Utställnings- och championatregler
I SKKs utställnings- och championatregler kan du läsa allt som rör officiella utställningar samt hur championat utdelas.
I år har det gjorts ett tillägg i "Särskilda regler angående återbetalning av anmälningsavgift". Anmälningsavgiften återbetalas inte om man fått ett stambokfört resultat.
En annan nyhet är att Nordisk Kennel Union har beslutat att förbjudna raser i Norge och Danmark ska få möjlighet att uppnå titeln Nordic Show Champion genom att kunna få ta de tre Nordic cert som krävs i två länder istället för tre. Detta gäller raser inom grupp 1, 2, 3.