Driftstörning Valpregistrering & Beställ röntgenremiss

Just nu går det inte att använda våra e tjänster Valpregistrering och Beställ röntgenremiss. Orsaken är tekniska problem hos en extern leverantör. Men du kan ändå registrera valpkull eller beställa röntgenremiss, läs hur på länken nedan.

Läs mer hur Registrera och Beställa röntgenremiss

Valpregistrering möjlig via blankett

Nyheter

Vår e‑tjänst för valpregistrering ligger för närvarande nere på grund av problem hos extern leverantör, men du som uppfödare kan ändå registrera dina valpar, men via blankett. Vi beklagar verkligen det extra besvär detta innebär och arbetar för att lösa problemet så snabbt som möjligt.

Just nu går det inte att använda e‑tjänsten Valpregistrering på grund av tekniska problem hos en extern leverantör. Felet påverkar även tjänsten Beställ röntgenremiss, och vi arbetar tillsammans med leverantören för att åtgärda problemet så snart som möjligt.

Registrera din valpkull ändå!

Trots driftstoppet kan du som uppfödare fortfarande registrera dina valpar, men via blankett. Blankettregistrering är ett alternativ som alltid finns tillgängligt och används även i situationer där digital registrering av andra skäl inte är möjlig.

Blankett Registreringsansökan, valpkull (pdf)

Vid frågor kring valpregistrering, kontakta: uppfodarservice@skk.se 

Läs mer om Valpregistrering

Annonsera sen på Köpahund

När valparna har registrerats kan de som vanligt annonseras kostnadsfritt på vår annonsplats Köpahund, där många blivande hundköpare söker efter sin nya familjemedlem, varje dag.

SKKs annonsplats Köpahund

Vi arbetar på att få igång våra e-tjänster igen

Vi beklagar det merarbete och den längre handläggningstid som detta kan medföra. Vi arbetar så snabbt vi kan för att registrera din valpkull.

Vi har även en intensiv dialog med vår leverantör för att återställa e‑tjänsterna och tackar för ert tålamod under tiden.