Internationell utställning Svenska Mässan, Göteborg 2016-01-08-001  Fredag
Arrangör:  Västra Kennelklubben
VINNARE GRUPP 5 - SPETSAR OCH RASER AV URHUNDSTYP


AKITA Antal:  5
Domare:   NAVARRO GUISADO C, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE JV-15 NADESHIKO GO TOKIMITSU NO HIMITSU
Ägare: NILSSON MONICA, HALDEN, NORGE
Uppfödare: HOEBEKE ARNO, BELGIEN



ALASKAN MALAMUTE Antal:  10
Domare:   NAVARRO GUISADO C, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NORD UCH MALAMAISON ITS ALL TRUE
Ägare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA
Uppfödare: COCHRAN F S & S J, STORBRITANNIEN
 
Bästa valp:   TORNARSUK AUJAK KILIWAK
Ägare: JÖNSSON EMELIE, GRÅBO
Uppfödare: SVANSTRÖM BERSAN ALEKSANDRA, SVANSTRÖM JOAKIM, TROLLHÄTTAN
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SPOTTY DOT'S
Uppfödare: WENDEL MY, ÖRKELLJUNGA



AMERICAN AKITA Antal:  8
Domare:   NAVARRO GUISADO C, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JWW-15 NO JV-14 NORD JV-14 ESTAVA RAIN RECKLESS ROAD
Ägare: BIRKMAR FRIEDRICH, SKARNES, NORGE
Uppfödare: BIRKMAR FRIEDRICH, NO-2100 SKARNES
 
Bästa veteran:   NO UCH SE UCH DANTI'S HEIGHT OF FASHION
Ägare: MARTINSSON VERONICA, LJUNGSKILE
Uppfödare: ROWLEY MR S A & MRS K J, STORBRITANNIEN



BASENJI Antal:  14
Domare:   KLEIN DAGMAR LAURA, RUMÄNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. SE UCH SE V-11 KIMWITU'S VALENTINO
Ägare: SÖDERHOLM BJURSTRÖM ANNA, VÄRNAMO
Uppfödare: NIELSEN ANNEMARI, DANMARK
 
Bästa veteran:   EE CH HU CH INT&NORD&DK UCH NORD V-08 SE V-08-09 SE&NO V-07 WW-11 WW-13 FARAOLAND BLUETOOTH ENIGMA
Ägare: LÖNN MADELENE, ÖRSUNDSBRO
Uppfödare: STRÖMBERT HELENA, MJÖLBY



CHOW CHOW Antal:  18
Domare:   KLEIN DAGMAR LAURA, RUMÄNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH FI UCH NO UCH NO V-14 NO V-15 NORD UCH SE UCH SE V-13 SE V-14 -15 VDH CH LONG FENG CAPTAIN JACK SPARROW
Ägare: HEDENGRAN LENE, ENKÖPING
Uppfödare: HEDENGRAN LENE SHILA, ENKÖPING



CIRNECO DELL'ETNA Antal:  2
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-14 DK V-14 FI JV-14 FI V-14 JEUW-14 JWW-14 NO JV-14 NORD JV-14 NORD UCH SE JV-14 SE UCH SE V-14 SE V-15 LEX MURPHY CAN'T GET ENOUGH
Ägare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN
Uppfödare: WEINEHALL MARIA, SJÖMARKEN



EURASIER Antal:  24
Domare:   KLEIN DAGMAR LAURA, RUMÄNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH FI UCH INT UCH LV CH NO UCH NORD UCH NORD V-13 SE UCH SUND STAMM'S HANDMADE HAZARD
Ägare: KRISTIN LUNDIN LAURITZEN, SPERREBOTN, NORGE
Uppfödare: LUNDGREN SUSANNE, TYSTBERGA
 
Bästa valp:   COOL SURPRISE PERFEKTA RAJAH
Ägare: AXELSSON JESSICA, ÄLMHULT
Uppfödare: JANSSON AGNETA, UTANSJÖ
 
Bästa veteran:   DK UCH FI UCH INT UCH LV CH NO UCH NORD UCH NORD V-13 SE UCH SUND STAMM'S HANDMADE HAZARD
Ägare: KRISTIN LUNDIN LAURITZEN, SPERREBOTN, NORGE
Uppfödare: LUNDGREN SUSANNE, TYSTBERGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: POLKAS VALPAR
Uppfödare: STYRENIUS MARIETTE, STYRENIUS TORBJÖRN, TROLLHÄTTAN



FARAOHUND Antal:  9
Domare:   NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   CSSP CH DK UCH EUW-14 FI UCH NORD UCH SE JV-13 SE UCH SE V-15 VASKURS JACK SPARROW QONJACSON
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK
 
Bästa valp:   VASKURS MIA TORETTO QIWIDOTTER
Ägare: HALL JENNY, TORPSBRUK
Uppfödare: HALL JENNY, GUSTAFSSON JOAKIM, TORPSBRUK



FINSK LAPPHUND Antal:  44
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   BLACK BLOSSOM TROLL RAFFI
Ägare: SANDIN ROSE-MARI, ALINGSÅS
Uppfödare: JULIN PIA, MORA
 
Bästa valp:   HAPPY LAPP FREEZE
Ägare: ÅKESSON CECILIA, TYGELSJÖ
Uppfödare: SÖRENSEN LYKKE, DANMARK
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: BLACK BLOSSOM
Uppfödare: JULIN PIA, MORA



ISLÄNDSK FÅRHUND Antal:  14
Domare:   NAVARRO GUISADO C, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH FI V-12 NO UCH NORD UCH SE UCH WW-11 TELLUSDREAM ASKUR
Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
 
Bästa valp:   VESTANVINDUR EIMUR VILJASON
Ägare: ROSÉN SUSANNE, BORÅS
Uppfödare: ROSÉN SUSANNE, BORÅS
 
Bästa veteran:   C.I.B. DK UCH EE CH FI UCH FI V-12 NO UCH NORD UCH SE UCH WW-11 TELLUSDREAM ASKUR
Ägare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN
Uppfödare: BREHMER URSULA, ULRICEHAMN



JAPANSK SPETS Antal:  24
Domare:   KLEIN DAGMAR LAURA, RUMÄNIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH ALEGROS VHILDA BORN TO BE WILD
Ägare: FRÖBERG BECK PETRA, KLIPPAN
Uppfödare: PETTERSSON IRENE, KRISTDALA
 
Bästa veteran:   DK UCH SE UCH MELLSKOGEN'S ZAZZA THE BUTTERFLY
Ägare: ARONSSON ELISABETH, ÖCKERÖ
Uppfödare: RENGREN YVONNE, SVENSHÖGEN



KEESHOND Antal:  13
Domare:   JÖRGENSEN LEIF LEHMA, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NO V-14 NORD UCH SE UCH INFINITY'S TICKET TO THE TOP
Ägare: TINE HANSEN, KROKSTADELVA, NORGE
Uppfödare: NEATHEY KATRINA & JONASSEN RUNE, NO-1686 VESTERÖY
 
Bästa valp:   CAVALKEESENS ROCKA ROLLA HOLLY
Ägare: SJÖSTRÖM ELISABETH, LENHOVDA
Uppfödare: ADOLFSSON KARIN, ALLERUM



LAPSK VALLHUND Antal:  4
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   NO U(KV)CH NORD JV-14 RAIDDOKAS ÅCKRA
Ägare: MARIA TěNDER, HASSELVIKA, NORGE
Uppfödare: MOLIN RAILI, NYLAND



MEXIKANSK NAKENHUND, STOR Antal:  6
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   LOCAL HERO'S KING OG HART'S ISTAS
Ägare: GYLLENGLIMMA ÅSA, TORSLANDA
Uppfödare: FRIBERG MONA, NORGE



NORSK BUHUND Antal:  4
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. JWW-08 NORD UCH SE V-10 VDH CH GNIPAGROTTANS GULLAN LILLTÖSEN
Ägare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD
Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD
 
Bästa veteran:   C.I.B. JWW-08 NORD UCH SE V-10 VDH CH GNIPAGROTTANS GULLAN LILLTÖSEN
Ägare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD
Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HALMSTAD
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: GNIPAGROTTANS
Uppfödare: HAGSÄTER ELISABETH, HAGSÄTER TORSTEN, HALMSTAD



NORSK LUNDEHUND Antal:  2
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-14 INT UCH NO UCH NORD UCH SE UCH LÖVHEIMS SKJOLD
Ägare: FINN LUND, DRANGEDAL, NORGE
Uppfödare: HAUGEN GERD, NO-3475 SAETRE



NORSK ÄLGHUND, GRÅ (GRÅHUND) Antal:  5
Domare:   BLIDH VON SCHEDVIN B - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   FISHERMAN'S LOKE
Ägare: NILSSON URBAN, MJÖBÄCK
Uppfödare: HALLBERGER GÖRAN, HALLBERGER ÅSA, SVENLJUNGA



PERRO SIN PELO DEL PER┌, GRANDE Antal:  1
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-14 DK V-14 NO JV-14 NO V-14 NORD JV-14 ILLARI HUATUNTUPAQ
Ägare: CAMILLA MEYN, GRAN, NORGE
Uppfödare: RODRIGUEZ LA ROSA BERMEO M V, PERU



PODENCO IBICENCO, KORTHÅRIG Antal:  2
Domare:   JÖRGENSEN LEIF LEHMA, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   KALO SKILO'S BIG CHIEFS RAVAGE ROSE
Ägare: CAMILLA MEYN, GRAN, NORGE
Uppfödare: KNUDSEN MARIA L, NORGE



PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO Antal:  3
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. HU CH VDH CH CACHOPA DO VALE DO JUIZ
Ägare: MANUEL ROTT, BERLIN, TYSKLAND
Uppfödare: DOLGNER EDGAR, PORTUGAL



PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO Antal:  9
Domare:   PEHAR TINO, KROATIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH NO UCH NORD UCH SE UCH STONEWEILER'S PP SPYKER
Ägare: LIND MARI, VÄNERSBORG
Uppfödare: STEINHAUG LIV G, NORGE



POMERANIAN Antal:  24
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH TINY WINNE THE DIAMOND STANDARD
Ägare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD
Uppfödare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD
 
Bästa valp:   FALLKENDRAS WELLO WELLO WAP WIP WIP
Ägare: ERIKSSON NIELSEN MARIA, MALUNG
Uppfödare: ERIKSSON NIELSEN MARIA, MALUNG
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: TINY WINNE
Uppfödare: ETTWEIN LARA, KÅGERÖD



SAMOJEDHUND Antal:  27
Domare:   NAVARRO GUISADO C, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK UCH DK V-15 FI UCH NO JV-14 NO UCH NO V-15 NORD JV-14 SE JV-14 SE V-14 SE V-15 CABAKA'S CRAZY ABOUT MARY
Ägare: KRISTIN LUNDIN LAURITZEN, SPERREBOTN, NORGE
Uppfödare: MORELL GITTE & JENSEN KIM, DANMARK
 
Bästa valp:   OLYBKAS LIVE WITH LEVI'S
Ägare: BERIT AAS, STIKLAVEIEN 101, NORGE
Uppfödare: AAS BERIT, NORGE
 
Bästa veteran:   SUN MASTER'S BACK TO WORK
Ägare: PETTERSSON LEILA, STIGTOMTA
Uppfödare: PETTERSSON LEILA, STIGTOMTA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: NEWSAM'S
Uppfödare: CANSUND CARINA, NYBRO



SHIBA Antal:  21
Domare:   JÖRGENSEN LEIF LEHMA, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. NO UCH NO V-09 NORD UCH NORD V-08 SE V-09 NOVEN'S TAKARA
Ägare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, VELLINGE
Uppfödare: NOVÉN ELISABETH, SPETZ MARIA, HYSSNA
 
Bästa veteran:   C.I.B. NO UCH NO V-09 NORD UCH NORD V-08 SE V-09 NOVEN'S TAKARA
Ägare: NOVÉN BÄCKSTRÖM ELISABETH, VELLINGE
Uppfödare: NOVÉN ELISABETH, SPETZ MARIA, HYSSNA



SIBERIAN HUSKY Antal:  19
Domare:   NYMANN GUNNAR, DANMARK - Valpklass
NAVARRO GUISADO C, SPANIEN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SNOWMIST A GAMBLE WITH DESTINY
Ägare: PALM ANETTE, GÖTENE
Uppfödare: BASQUE CHLOE, KANADA
 
Bästa valp:   OKAMI'S TOP NOTCH
Ägare: TOLL ULRIKA, ALINGSÅS
Uppfödare: SKOGLUND LIDBERG HELENA, SÄFFLE



SVENSK LAPPHUND Antal:  13
Domare:   FOSS ARNE, NORGE - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   DK JV-14 NORD JV-14 LILLMUSTIES TROJA
Ägare: BÅÅTH INGRID, KLAGSTORP
Uppfödare: BÅÅTH INGRID, BÅÅTH GERT, KLAGSTORP
 
Bästa valp:   ADJAK
Ägare: BERGKVIST BENGT-OVE, SJUNTORP
Uppfödare: BERGKVIST BENGT-OVE, ERIKSSON VERONICA, SJUNTORP
 
Bästa veteran:   C.E.C. C.I.B.&NORD UCH EUW-11 EUW-13 EUW-14 NO V-14 NORD JV-07 NORD V-08 SE V-09 SE V-11 WW-09 WW-10 WW-11 WW-12 LILLMUSTIES LOFFE
Ägare: BÅÅTH INGRID, KLAGSTORP
Uppfödare: BÅÅTH INGRID, BÅÅTH GERT, KLAGSTORP



THAI RIDGEBACK DOG Antal:  2
Domare:   NYMANN GUNNAR, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   GREATA JANARA MY SALIM
Ägare: AREFJEVA TATJANA, LINDOME
Uppfödare: DUDNIK L V, UKRAINA



TYSK SPETS/ KLEINSPITZ Antal:  14
Domare:   JÖRGENSEN LEIF LEHMA, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. EUW-15 NORD UCH IZAZAS LOVE TO WIN
Ägare: NILSSON ELSMARIE, KUNGÄLV
Uppfödare: STRÖMMER ULRIKA, GÖTEBORG



TYSK SPETS/ MITTELSPITZ Antal:  30
Domare:   JÖRGENSEN LEIF LEHMA, DANMARK - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   JEUW-15 SE JV-15 FILIP AM JUNGFERNBACH
Ägare: HENRIKSSON JULIE, KARLSTAD
Uppfödare: BARNERT-GMELIN HELGA, TYSKLAND
 
Bästa veteran:   C.I.B.&NORD UCH DK V-13 EUW-10 SK CH SL CH WW-10 SABLE SHADE'S EMILIO
Ägare: ANDERSSON MATHZ, ANGERED
Uppfödare: NÄSLUND KARIN, NÄSLUND PETER, ARBOGA



VOLPINO ITALIANO Antal:  4
Domare:   MOLIN NILS - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   SE UCH HONEY QUEEN'S LACK-Y
Ägare: SVANSTRÖM SANDRA, SKÄNNINGE, FINLAND
Uppfödare: HJÄLM ANNIKA, LÖVSTABRUK



VÄSTGÖTASPETS Antal:  35
Domare:   TÖRNBLOM JAN - BIR, Avel/uppf.grupp
 
BIR:   C.I.B. SE V-08-09 SE V-10-11 SE&NO UCH WW-08 WW-11 SKOGSBYGDENS NORA SUPERNOVA
Ägare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA
Uppfödare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA
 
Bästa valp:   VALLERÄNGS JENNY JAZZ
Ägare: STENKVIST ANN-KATRIN, NORRKÖPING
Uppfödare: STENKVIST ANN-KATRIN, NORRKÖPING
 
Bästa veteran:   C.I.B. SE V-08-09 SE V-10-11 SE&NO UCH WW-08 WW-11 SKOGSBYGDENS NORA SUPERNOVA
Ägare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA
Uppfödare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA
 
Bästa uppfödargrupp:   Kennel: SKOGSBYGDENS
Uppfödare: JOHANSSON KIM, SVENLJUNGA