Planerat underhåll påverkar våra e‑tjänster

Onsdag 29 april kl. 12.30 till torsdag 30 april kl. 06.00 genomförs ett planerat systemunderhåll som påverkar flera av SKKs webbplatser och e‑tjänster. Behöver du utföra ärenden rekommenderar vi att du gör det i god tid innan.

Läs mer

Tyck till om vår värdegrund

Nyheter

Arbetet med visionen SKK 2030 fortsätter – och nu finns ett förslag till en gemensam värdegrund för hela organisationen. Förslaget har tagits fram av Centralstyrelsen och bygger på de förhållningssätt som beslutades vid Kennelfullmäktige 2023 samt på reviderade policyer och riktlinjer från 2024/2025.

Värdegrunden sammanfattar våra gemensamma synsätt på hunden, aveln, hundsporten, organisationskulturen och samtalstonen inom Svenska Kennelklubben, SKK. Den är tänkt att bli en grund att stå på för oss alla – från medlemmar och funktionärer till ledning och samarbetspartners.

Men ett dokument i sig räcker inte. För att värdegrunden ska få verklig betydelse krävs ett aktivt arbete med att den förankras och används i praktiken. Under hösten startar därför ett införandearbete, där också de synpunkter som samlades in vid vår senaste organisationskonferens tas tillvara.

Remiss – lämna dina synpunkter

För att det slutgiltiga förslaget ska bli så välförankrat som möjligt inför beslut på nästa Kennelfullmäktige, skickas nu värdegrunden ut på remiss till samtliga medlemsorganisationer inom SKK.

Kontakta din klubb

Vill du vara med och påverka? Kontakta din klubb för mer information.

Sista svarsdag är 28 juli.