Kennelkonsulenter nominerade till pris

Nyheter
Uppfödning Om SKK

Våra kennelkonsulenter är nominerade till utmärkelsen Vissla för vovven 2026, något vi är väldigt stolta över. Priset delas ut av Hundstallet på hundens dag i augusti.

Kennelkonsulenter samlade till rikskonferens
Kennelkonsulenter samlade till rikskonferens. Foto: Helena Sirén

Utmärkelsen Vissla för vovven är instiftad  av Hundstallet och uppmärksammar och hyllar personer, organisationer och initiativ som på olika sätt arbetar för ett bättre hundliv.

Motivering
"Genom sitt långsiktiga arbete med att besöka uppfödare, sprida kunskap och följa upp att regler och rekommendationer efterlevs bidrar kennelkonsulenterna till högre kvalitet inom svensk hunduppfödning. Deras förebyggande arbete skapar bättre förutsättningar för hundar redan från livets början."

Våra runt 80, ideellt arbetande, kennelkonsulenter gjorde 2025 hela 3 086 oannonserade besök hemma hos uppfödare. Det var en ökning med 16,3 procent jämfört med 2024. Kennelkonsulenterna är ett bollplank för våra uppfödare och en kontrollfunktion för hundarnas välfärd, även om ansvaret för djurvälfärden i Sverige ligger på länsstyrelserna.

Priset Vissla för vovven delas ut på Hundens dag 26 augusti.

Läs mer om Vissla för hunden