David Klöcker Ehrenstrahl
David Klöcker Ehrenstrahl, känd hovkonstnär från 1600-talet, har fått hedersnamnet ”den svenska målarkonstens fader” och hans verk finns bland annat i Drottningsholms slott och i Storkyrkan i Stockholm.

David Klöcker Ehrenstrahl (1628–1698), var en svensk barockkonstnär, född i Hamburg och med en gedigen konstutbildning i ett flertal europeiska länder. Han blev adlad 1674, utnämnd till hovkonterfejare 1661 och till hovintendent 1690. Ehrenstrahl och hans ateljeer var mycket produktiva under konstnärens hela liv.
Ehrenstrahl är främst känd för sina porträttmålningar av kungligheter och nobiliteter. Större samlingar av hans storskaliga verk finns bland annat på Skoklosters, Gripsholms och Drottningholms slott samt på Nationalmuseum.
I SKKs museum finns två paradmålningar, som Ehrenstrahl är ursprunglig skapare av. De är från sent 1600-tal och föreställer troligen Karl XI hundar och drottning Hedvig Eleonoras identifierade hundar.
![]() |
| Jaktrast. |
Ehrenstrahl originalbild som utfördes 1671 finns i samlingarna på Drottningholms slott. SKKs målning är en av tre kända repliker även om motivet inte är exakta kopior av originalet. Den utfördes troligtvis i Ehrenstrahls ateljé av hans lärlingar, varefter mästaren la sista handen vid verket.
![]() |
| Hundarnas namn från vänster: Madame, Griep, Bella, Courtisan och Riri. Hundarna bär halsband med märkning ”HERS”, som står för Hedvig Eleonora Regina Suecia (1636-1715). |
Ehrenstrahls målning av Drottning Hedvig Eleonoras hundar finns på Nationalmuseum. SKKs kopia är troligtvis utförd av Jean David Kock (1675‑1744), porträtt- och djurmålare, men även känd som kopist. Verk av Kock finns bland annat representerade i samlingarna på Gripsholms slott.
![]() |
| Hundhalsband från 1794. |
Hundhalsbandet från 1794 är visserligen omkring 100 år senare än Ehrenstrahls målningar, men ändå påfallande lika i typ!


