Planerade utbildningar och dispens för working kelpie-sperma
I det senaste protokollet från Avelskommittén kan du ta del av vad som var i fokus och de beslut som togs.
I det senaste protokollet från Avelskommittén kan du ta del av vad som var i fokus och de beslut som togs.
Vad innebär det egentligen att en hund är av en viss ras och hur förvaltar man denna ras? Det kommer Helena Skarp att berätta om på en gratis föreläsning på SKKs kansli i Rotebro den 7 oktober och som även kan ses på distans.
Svenska Kennelklubben har ingått ett avtal med forskare på Kungliga Tekniska Högskolan angående utveckling av ett program som kan läsa av och gradera röntgenbilder av höftleder med hjälp av artificiell intelligens, AI.
Svenska Kennelklubben har rekryterat Erling Strandberg, professor i husdjursgenetik vid Sveriges lantbruksuniversitet, som ny sakkunnig inom området genetik och avel.
Vill du veta mer om SKKs arbete gällande höftledsdysplasi hos hundar? Då kan du delta på webbinariet den 26 augusti där vi försöker besvara en del av de vanliga frågor som kansliet och våra klubbar får rörande höftledsdysplasi.
Protokoll från Uppfödarkommitténs tredje möte i år, finns nu att ta del av. Där diskuterades bland annat SKKs regelverk jämfört med DKKs, samt hur lanseringen av de nya registreringsbevisen har fungerat.
Svenska Kennelklubben, SKK, ökar nu takten och erbjuder fler hundraser mentalindex. Intresset är stort och näst på tur står golden retriever och cane corso.
Avelskommittén har haft sitt tredje möte för året. Är du nyfiken på vad som diskuterades? Läs mer i det senaste mötesprotokollet!
Anmälan till höstens distansutbildningar har öppnat. Du kan till exempel plugga hundens beteende, mera mentalitet eller lära dig mer om hundavel och genetik. Går du i tankar om att börja föda upp hundar? Då är vår uppfödarutbildning ett utmärkt första steg!
Protokollet från Uppfödarkommitténs möte 2–3 april finns nu publicerat. Där kan du läsa om att grundregel 2:7 och 2:9 har uppdaterats.
Vi är glada att meddela att registreringsbeviset nu finns digitalt i Mitt SKK. All viktig information är samlad på ett och samma ställe, så att du enkelt kan hålla koll. Du hittar det direkt i mobilen, surfplattan eller på datorn.
Svenska Kennelklubben har i samarbete med American staffordshire terrierklubben - Sverige startat upp arbetet med ett mentalindex som ska utgöra ett komplement i uppfödarnas avelsarbete.
På måndag gästas podden Hundliv av Åsa Lindholm, som beskriver sig som en riktig hundnörd. Åsa har fotat och skrivit om hundar hela livet och har även fött upp hundar av rasen whippet.
Som första kennelklubb i Norden inför vi under våren registreringsbevis som skickas ut i digital form. För den som fortfarande vill ha ett fysiskt exemplar att hålla i handen finns möjligheten att skriva ut eller beställa ett registreringsbevis på finare papper.
På mötet den 5 februari beslutade Uppfödarkommittén bland annat om att ändra rutinerna för hur dispensärenden redovisas. Läs om alla beslut i det publicerade protokollet.
PÅ Avelskommitténs senaste möte fastställdes hela tio RAS-dokument. Läs övriga beslut i protokollet.
Svenska Kennelklubbens Centralstyrelse har efter revidering nu fastställt de målbilder som tagits fram för att ge en idé om hur typen hos fyra fokusraser behöver förändras, för att uppfylla skrivningen i SKKs programförklaring.
Från och med den 3 februari 2025 övergår de svenska veterinärerna till att använda det europeiska ECVO-intyget vid ögonlysning. För dig som ska ögonlysa din hund innebär det bland annat att remiss nu måste beställas innan du bokar tid.
Från årsskiftet blev andningstest obligatoriskt inom Svenska Kennelklubben för alla engelska bulldoggar, franska bulldoggar och mopsar som används i avel. SKK menar dock att kravet bör utvidgas även till hundar som inte är registrerade i SKK.
Nu kan du läsa 2025 års versioner av Svenska Kennelklubbens registrerings- samt utställnings- och championatregler. Här har vi sammanställt några av de nyheter som finns.